Cena verejnosti Via Bona Slovakia: Komu dáte hlas?
Kliknutím na vybrané meno v ankete uvedenej na začiatku článku odovzdáte hlas svojmu favoritovi. Po skončení ankety budú hlasy očistené od viacnásobného hlasovania z jednej IP adresy. Predstavenie všetkých nominovaných finalistov nájdete tu.
Priemerný Slovák minulý rok vyprodukoval okolo 446 kilogramov odpadu, napriek pandémii. Podľa štatistík je to približne o tretinu viac ako pred desiatimi rokmi.
Hlasovanie o Cene verejnosti Via Bona Slovakia (del-sec:35)
Anketa už bola ukončená.
Nielen štát či analytici považujú súčasný stav za problém. Na trhu sa objavilo viacero iniciatív, ktorých cieľom je motivovať ľudí k nižšej produkcii odpadu a zodpovednému prístupu k triedeniu. Jednou z nich je aj WatchDog od spoločnosti Sensoneo, ktorá sa venuje vývoju inovatívnych riešení pre manažment odpadov.
„WatchDog je nástroj, ktorý absolútne stransparentňuje tok odpadov a zefektívňuje procesy súvisiace so zvozom,“ hovorí spoluzakladateľka firmy Andrea Basilová.
V aktuálnom ročníku ocenení Via Bona, ktoré každoročne udeľuje Nadácia Pontis spoločnostiam za zodpovedný a férový prístup, Sensoneo súťaží v kategórii Zelená firma a bojuje aj o cenu verejnosti.
Snaha o svetové riešenie
Viaceré súčasné riešenia predstavujú pre mestá bariéry. Napríklad kombinujú rôzne druhy čítacích zariadení,
nedokážu zabrániť ovplyvňovaniu dát ľudským faktorom, prípadne sú tam finančné prekážky.
„Naším cieľom bolo priniesť na svetový trh riešenie, ktoré svojimi funkcionalitami odbúra prekážky súčasne dostupných PAYT (Pay-As-You-Throw; zaplať za to, čo vyhodíš) nástrojov,“ hovorí Basilová.
Keďže chceli sprístupniť nasadenie jednoduchých modelov zberu odpadu v rôzne veľkých samosprávach, ktoré využívajú služby externých zvozových firiem, orientovali WatchDog práve smerom k týmto spoločnostiam.
Napriek pandémii sa im minulý rok podarilo posunúť zariadenie od návrhu k vývoju, testovacej prevádzke, certifikácii, a napokon k nasadeniu u zákazníkov. Prvé ostré inštalácie začali koncom roka.
Ako to funguje?
Prístroj automaticky zaznamenáva všetky činnosti spojené so zberom odpadu bez ohľadu na to, či sa zbierajú vrecia alebo vysýpajú kontajnery.
Vďaka multisatelitnej navigácii systém presne zaznamenáva zberné trasy. Zároveň upozorňuje na nádoby, ktorých majitelia zaplatili, prípadne nezaplatili za zvoz. Tento zoznam sa automaticky aktualizuje. Na zberných nádobách či vreciach sú umiestnené špeciálne nálepky alebo štítky, cez ktoré sa eviduje výsyp každého kontajnera, prípadne zber jednotlivých vriec.
Zariadenie navyše možno nainštalovať na akékoľvek vozidlo a nemusí to byť práve odpadové auto.
Systém tak nevyžaduje ručnú obsluhu ani čítačky, čím v konečnom dôsledkú šetrí peniaze samosprávy. Všetky získané dáta sú okamžite k dispozícii v systéme, kde si mesto či zvozová spoločnosť môže prezerať a vyhodnocovať všetky záznamy a štatistiky.
„Ak sú nádoby evidované na konkrétne domácnosti, mesto alebo zvozová spoločnosť automaticky získava presný a spoľahlivý podklad o skutočne realizovaných výsypoch. Ten potom môže využiť pre rýchle a jednoduché nasadenie množstvového zberu založeného na princípe počtu realizovaných výsypov,“ vysvetľuje Basilová.
WatchDog obsahuje aj modul Route Planning, ktorého cieľom je zabezpečiť, aby sa odpad zvážal najkratšími a najbezpečnejšími cestami s ohľadom na konkrétny cieľ. Tým môže byť čo najmenší počet kilometrov, kvalita služby alebo maximálne využitie kapacity vozidiel.
Zvozové spoločnosti môžu podľa Basilovej využiť aj modul Fleet Manažment pre riadenie flotily, ktorý umožňuje praktickú správu každodenných operácií súvisiacich s vozidlami a trasami.
Nielen na Slovensku
Na Slovensku tento nástroj ako prví odskúšali v Hlohovci, no momentálne sa inštaluje aj v ďalších menších samosprávach, ktoré spravujú dve najväčšie zberové spoločnosti. „WatchDog bude testovať aj bratislavská zvozová spoločnosť OLO, ktorá ho v rámci realizácie projektu podporeného Európskou inovačnou radou nasadí na všetky svoje vozidlá,“ dodala Basilová.
Okrem Slovenska riešenie využívajú aj v Malajzii a v Spojených arabských emirátoch. Spoločnosť si na testovanie vybrala partnerov v troch rôznych klimatických podmienkach, aby prístroj vystavili rôznym poveternostným vplyvom či frekvenčným pásmam. Zároveň sa riešenie intenzívne testuje v Estónsku, Lotyšsku, Česku a Taliansku.
Hoci získané výsledky ešte nepokrývajú dostatočne dlhé obdobie, aby sa vyhodnotil napríklad medziročný dosah na výrobu odpadu či triedenie, podľa firmy Sensoneo
momentálne na trhu neexistuje žiadny porovnateľný nástroj, či už z pohľadu kombinácie modulov, alebo univerzálnosti riešenia.
„Sme hrdí, že sme ho dokázali vyvinúť na Slovensku a teší nás veľký záujem z rôznych krajín Európy aj Blízkeho východu, ktoré sa potýkajú s podobnými odpadovými výzvami ako my,“ dodáva Basilová.