BRATISLAVA. Ekonomika Slovenska v 2. kvartáli tohto roka prudko zrýchlila, medziročný rast hrubého domáceho produktu (HDP) v stálych cenách dosiahol 9,6 percenta.
Vyplýva to z rýchleho odhadu Štatistického úradu SR, ktorý zverejnil v utorok.
Hodnota HDP blízko úrovne spred koronakrízy
V bežných cenách sa v 2. štvrťroku na Slovensku vytvoril HDP v objeme takmer 24 miliárd eur, čo je medziročne o 11,8 percenta viac.
"Slovenská ekonomika tak rástla najvýraznejšie od posledného štvrťroku 2007. Vysoký rast možno pripísať najmä nízkej porovnávacej základni, pretože v 2. štvrťroku 2020 nastalo výrazné ekonomické spomalenie spôsobené radikálnymi opatreniami počas prvej vlny pandémie ochorenia COVID-19," vysvetlili štatistici.
Napriek tomu však medziročný ekonomický vývoj významne posúva hodnoty HDP takmer na úroveň v predkrízovom období roku 2019. Na porovnanie úrad uviedol, že medziročný prepad HDP v 2. štvrťroku vlaňajška bol až 10,9 percenta.
"Silný rast pridanej hodnoty v aktuálnom štvrťroku do veľkej miery vykompenzoval prepad spôsobený pandémiou v 2. štvrťroku 2020," dodali štatistici s tým, že zvýšená produkcia sa prejavila v kľúčových odvetviach ekonomiky, predovšetkým však v segmentoch ako priemysel, a to najmä vo výrobe motorových vozidiel a základných kovov.
Následok zahraničného dopytu
Rast pridanej hodnoty je podľa úradu podporený zahraničným dopytom, ale na rozdiel od predchádzajúcich štvrťrokov k rastu významne prispel aj domáci dopyt, kde evidovali rast spotrebiteľského aj investičného dopytu.
V rýchlom odhade štatistici zverejnili aj vývoj zamestnanosti za 2. kvartál. Za toto obdobie bolo na Slovensku okolo 2,37 milióna zamestnaných ľudí. V porovnaní s 2. štvrťrokom vlaňajška sa tak zamestnanosť znížila o 0,4 percenta.
"Po očistení o sezónne vplyvy celková zamestnanosť klesla oproti 2. štvrťroku 2020 o 0,4 percenta a oproti 1. štvrťroku 2021 vzrástla o 0,8 percenta," uzavrel úrad.
Heger: Odrazili sme sa od dna
Premiér SR Eduard Heger (OĽANO) na sociálnej sieti v reakcii na odhad vývoja HDP skonštatoval, že peniaze, ktoré vláda dala počas pandémie nového koronavírusu domácnostiam a firmám, pomohli spolu so silným rastom exportu naštartovať ekonomiku Slovenska.
"Prudko sme sa odrazili od dna," napísal premiér. Dodal, že ho teší, že sa "covidové" straty už takmer vymazali. "Životná úroveň občanov môže opäť rásť a ešte ju potlačíme vpred reformami," uzavrel Heger.
Súkromná spotreba sa naplno neobnoví
Analytik UniCredit Bank Ľubomír Koršňák spomenul, že odhad štatistikov jemne zaostal za jeho očakávaniami o 0,2 percentuálneho bodu (p. b.).
Upozornil, že za prudké zrýchlenie výkonnosti ekonomiky môže hlavne bázický efekt. V tomto sa zhodli aj s analytičkou WOOD & Company Evou Sadovskou, ktorá vysvetlila, že kým vlani pandémia priniesla obmedzenia až od marca, a teda ekonomika bola brzdená najmä v 2. kvartáli, tak tento rok k obmedzeniam dochádzalo najmä v 1. štvrťroku a v 2. už čiastočne dochádzalo k uvoľňovaniu.
"Aj preto sa našej ekonomike podarilo oproti 1. kvartálu, ale aj medziročne takto výrazne vzrásť," okomentovala Sadovská.
Analytička sa domnieva, že nárast ekonomiky v 2. kvartáli mohlo spôsobiť aj vyčkávanie spotrebiteľov na otvorenie kamenných obchodov.
Tie (okrem potravín a drogérií) dovtedy museli ostať zatvorené spolu so službami, reštauráciami či ubytovacími zariadeniami. Všetky tieto segmenty zaznamenali v 2. kvartáli nárast tržieb.
Analytici Národnej banky Slovenska (NBS) si však myslia, že za predpandemickou úrovňou bude súkromná spotreba ešte zaostávať aj tento rok, keďže väčšina ľudí je naďalej opatrná.
Rizikom je aj tretia vlna pandémie
Koršňák dodal, že aktuálny odhad HDP na tento rok nemení, predpokladá rast o 3,7 percenta.
V budúcom roku odhaduje 4,7-percentný rast. Z ekonomického rastu však môžu v 2. polovici roka ukrojiť problémy na ponukovej strane, teda pandémiou narušené globálne a subdodávateľské reťazce. Rizikom je aj tretia vlna pandémie.
"Jej negatívne dosahy na ekonomiku by už však nemali byť až také výrazné ako v predchádzajúcich vlnách. Časť služieb by mohla pomôcť udržať aspoň čiastočne otvorené zaočkovaná časť populácie s miernejšími reštrikciami mobility," dodal analytik.
Oproti HDP však očakávania predbehol odhad o zamestnanosti. Analytici NBS tvrdia, že v dôsledku rušenia opatrení zrejme došlo k návratu pracovnej sily z neaktivity na trh práce. Vyčíslili, že zamestnanosť sa medzikvartálne zvýšila o 0,8 percenta. Do dosiahnutia predkrízovej úrovne však chýba ešte zhruba 62 000 osôb.