BRATISLAVA. Elektrina pre domácnosti v roku 2022 môže zdražieť až o 15 percent.
Uviedol to pre TASR Radoslav Igaz, hovorca Úradu pre reguláciu sieťových odvetví, v reakcii na utorkové vyjadrenia predsedu opozičnej strany Smer Roberta Fica. ÚRSO ako odborný úrad podľa neho nekomentuje politické vyjadrenia.
Zdražovanie bolo avizované už skôr
"Slovenskej verejnosti sme už vopred otvorene avizovali, že výrazné zdražovanie elektriny na svetových burzách bude mať vplyv na koncovú cenu elektriny na rok 2022, nárast pre domácnosti môže byť na úrovni až asi 15 percent," spresnil Igaz.

"Radi by sme zdôraznili, že masívne zdraženie ceny elektriny na svetových burzách ÚRSO nedokáže ovplyvniť. Dôslednou reguláciou však ÚRSO môže ovplyvniť iné zložky, ktoré tvoria konečnú cenu elektriny, ako napríklad cena za prenos, TPS (tarifa za prevádzkovanie systému, pozn. TASR), cena za distribúciu a podobne, a na tom už teraz naplno pracujeme," priblížil.
Podľa Igaza platí, že úrad v maximálne možnej miere využije všetky legislatívne a regulačné nástroje na ochranu záujmov slovenských domácností a zároveň na zabezpečenie spravodlivých a transparentných cien elektriny pre všetkých účastníkov trhu.
Predseda Smeru Robert Fico v utorok na brífingu uviedol, že vláda by mala predložiť plán, čo urobí s rastúcimi cenami energií pre budúci rok.
"Žiadame vládu, aby predložila jasný plán, čo ide robiť, aby zabránila tomu, že dôjde k prudkému zdražovaniu cien elektriny a plynu pre domácnosti v roku 2022," priblížil Fico.
Rezort hospodárstva chce stlmiť nárast cien
Ministerstvo hospodárstva SR pracuje na riešeniach, ktoré by pomohli stlmiť očakávaný nárast cien elektriny.
„Aktuálnu situáciu na svetových burzách a s ňou súvisiaci prudký nárast trhových cien elektriny a plynu vnímame,“ uviedol štátny tajomník ministerstva Karol Galek. Ako dodal, súčasná vláda robí všetko pre to, aby napravila chybné rozhodnutia z minulosti.
Štátny tajomník Galek tiež potvrdil, že ministerstvo chce využiť všetky dostupné možnosti a v spolupráci s Úradom pre reguláciu sieťových odvetví pripravuje riešenia na zmiernenie dopadu na koncové účty slovenských domácností a podnikateľov.
„Budú sa týkať regulovaných taríf, nakoľko štát nemá relevantnú možnosť ovplyvňovať spoločný trh s komoditami. Po vyhodnotení všetkých možností a ukončení rokovaní budú prezentované verejnosti,“ podotkol Galek.
Doteraz prijaté opatrenia z dielne ministerstva hospodárstva, ako napríklad nižšie zaťaženie koncových cien elektriny obmedzením štedrých dotácií pre fotovoltiku, vytvorili priestor na budúcoročnú úsporu vo výške 60 až 80 miliónov eur.
„Taktiež sa nám už minulý rok podarilo odstrániť pomerne veľkú časť z „Ficovho dlhu“ a na budúci rok by mal ÚRSO zmazať aj zvyšok,“ konštatoval Galek.
Zároveň pripomenul, že vláda robí všetky potrebné kroky na to, aby proces ukončenia dotovania výroby elektriny z domáceho uhlia, ktorý by mal byť v roku 2023 definitívne zavŕšený.