Utorok, 21. september, 2021 | Meniny má MatúšKrížovkyKrížovky
NADÁCIA ZASTAVME KORUPCIU

Na covid minuli rezervy desiatky miliónov. Bez súťaže a s tajomstvami

V “covidovom” roku súťažili len necelých 9 percent.

Správa štátnych hmotných rezervSpráva štátnych hmotných rezerv (Zdroj: TASR)

Keď nastúpila vláda Igora Matoviča uprostred prvej vlny pandémie Covid-19, našla podľa premiéra namiesto zásoby testov a rúšok len prázdne sklady. Bolo pochopiteľné, že Správa štátnych hmotných rezerv musela narýchlo a bez súťaže nakúpiť zdravotnícke pomôcky. Ibaže v “nesúťažnom” trende pokračoval štát aj neskôr a nové vedenie hmotných rezerv navyše otvorilo nákupný systém, z ktorého informácie tají a znemožňuje tak verejnú kontrolu.

Všetky články Nadácie Zastavme korupciu na INDEXE nájdete po kliknutí na logo.. Všetky články Nadácie Zastavme korupciu na INDEXE nájdete po kliknutí na logo..

Nadácia Zastavme korupciu analyzovala v spolupráci s portálom Transparex dáta z verejných obstarávaní Správy štátnych hmotných rezerv (SŠHR) za rok 2020 a 2021, kedy krajina čelila ochoreniu Covid-19.

Skryť Vypnúť reklamu

Štátna inštitúcia zabezpečuje pre nemocnice a úrady testy, ochranné obleky, respirátory a ďalšie pomôcky. Z analýzy vyplýva, že vyše 91 percent objemov nákupov zazmluvnila vlani so súkromnými firmami bez akejkoľvek súťaže.

Dialo sa tak za bývalého šéfa Kajetána Kičuru, najdlhšie väzobne stíhaného nominanta bývalej vlády. Stíhaný je za úplatky v tendroch, ktoré však nesúviseli s “covid” obstarávaniami. Nesúťažne nakupovala aj jeho nasledovníčka Lucia Gocníková. A nový predseda Ján Rudolf zaviedol namiesto otvorených súťaží dynamický nákupný systém, údaje z neho sa rozhodol počas jeho dvojročného fungovania neposkytovať.

Uspeli aj “strelci” - firmy s celkom iným zameraním

Hmotné rezervy za rok 2020 nakúpili zdravotnícky materiál v celkovej hodnote takmer 128 miliónov eur (sumy sú uvedené bez DPH, ide o objem, ktorý vysúťažili, celý ho nemuseli vyčerpať). Z toho 116, 5 miliónov eur šlo na nákupy bez akejkoľvek súťaže.

Skryť Vypnúť reklamu

Rezervy využívali takzvané priame rokovacie konanie, teda oslovili jednu alebo viac firiem a o nákupe rokovali iba s nimi. Zákon stanovuje, že tak môže urobiť pri mimoriadnych situáciách, akou bola aj pandémia. Výhodou takéhoto postupu je výrazné urýchlenie procesu. Pri priamych nákupoch je však väčšie riziko, že štátnu zákazku nezíska najlepší a najlacnejší dodávateľ, ale skončí vo firmách blízkych politikom alebo štátnym funkcionárom.

Za prvé štyri mesiace minulého roka SŠHR nakupovala zdravotnícky materiál výhradne prostredníctvom priamych rokovaní. Bolo to počas prvej vlny pandémie, na ktorú trh nebol pripravený.

Kičura vtedy obstaral rúška a respirátory od neznámych firiem Lacorp a A-testing, za čo ho po výmene vlády nová koalícia kritizovala. Spoločnosti so zmluvami za 29 a 11 miliónov eur sa tak zrazu stali najväčšími dodávateľmi rezerv. Nové vedenie neskôr vyjednalo vrátenie miliónov z týchto sporných obchodov.

Skryť Vypnúť reklamu

Takzvaní “strelci” - teda súkromné spoločnosti, ktoré predtým nemali so zdravotníckym biznisom nič spoločné a odrazu získali veľké zákazky, uspeli aj po Kičurovom odchode. Aj keď nešlo o také finančné objemy, uspeli priamo a bez súťaže.

Napríklad firma Autocomodex rent & car, ktorá obchodovala s autami, sa zúčastnila podľa Transparexu verejného obstarávania len raz a len na hmotných rezervách. Zmluvu na dodávku zdravotníckych pomôcok za 50 tisíc eur s ňou podpísal J. Rudolf.

Na otázku, prečo rezervy na priamo oslovili práve firmu obchodujúcu s autami priamo neodpovedali: „Podpis zmlúv so spoločnosťami IVIO, s.r.o. a AUTOCOMODEX rent & car, s.r.o. bol realizovaný na základe uskutočneného priameho rokovacieho konania elektronickou formou.“

Skryť Vypnúť reklamu

PPSK invest družstvo je zase stavebná spoločnosť, ktorá sa na verejnom obstarávaní zúčastnila celkom 25 krát, pritom v 24 prípadoch išlo o stavebné práce a len raz o zdravotnícke dodávky. So zmluvou za tri milióny eur sa stali jedným z najväčších dodávateľov SŠHR počas pandémie.

Na to, že “vystrelia” spoločnosti s inou obchodnou históriou ešte nemusí byť nič podozrivé, ak splnia zákonné podmienky. Po nástupe Covid-19 sa viaceré preorientovali na trhu na nový predmet činnosti.

Nováčikom vo verejnom obstarávaní bola tiež Cherry Promotion SK, zmluvu na vyše tristotisíc s ňou uzavrela Gocníková. Doposiaľ pritom nie je zapísaná s registri partnerov verejného sektora, čo je jedna z podmienok obchodovania so štátnymi úradmi.

„SŠHR SR sa v súčasnosti nevie vyjadriť k spôsobu, akým bývalé vedenie vyberalo a pristupovalo k podpisu zmlúv s ostatnými Vami uvedenými spoločnosťami.“ reagovala na otázky hovorkyňa. Dodala, že v rámci prieskumu trhu, ktorý bol v tom čase realizovaný, bol zasielaný formulár viacerým hospodárskym subjektom za účelom preverenia možností dodania zdravotníckych pomôcok. Na základe čoho bol formulár zaslaný aj spomínaným firmám, sme sa nedozvedeli.

Skryť Vypnúť reklamu

Priamo testy aj ochranné obleky

Prvá vlna ustala koncom apríla a na druhú vlnu mal štát dostatok času na prípravu. Hmotné rezervy však aj potom nakúpili za takmer 60 miliónov eur bez súťaže. Z toho 51 miliónov minuli na testy, ktoré obstarali narýchlo kvôli celoplošnému testovaniu.

Hlavným dodávateľom je spoločnosť Eurolab Lambda, ktorá kraľuje rebríčku najväčších obchodných partnerov SŠHR za minulý rok. Bez súťaže sa ale nakúpili aj rukavice, obleky a ďalšie ochranné prostriedky za viac ako 8 miliónov eur.

“Potreba nákupu týchto položiek vyplynula z uznesenia vlády a požiadaviek vznesených ministerstvom zdravotníctva,” reagovala Natália Petríková zo SŠHR a odvolala sa na konkrétne vládne dokumenty. Správa rezerv pri zabezpečení pohotovostných zásob využíva podľa nej štandardné postupy vo verejnom obstarávaní.

Skryť Vypnúť reklamu

Objem nákupov, ktoré neboli zadané priamo ale po prvej vlne predsalen vzrástol. V máji až decembri šlo o tovar za viac ako 11 miliónov. Aj v tomto prípade však klasická súťaž prebehla len pri nákupe ochranných oblekov za 2,3 milióna eur. Zvyšných približne 9 miliónov sa minulo v takzvanom dynamickom nákupnom systéme (DNS).

Ten zaviedlo nové vedenie. Ide o postup nákupu, pri ktorom sa špecifikujú tovary, ktoré sa v rámci neho budú nakupovať. Následne sa doňho prihlásia záujemcovia, ktorí ich dodávajú. Štát ich potom pri každom nákupe vyzve, aby predložili ponuky, ktoré vyhodnotí a najvýhodnejšiu príjme.

Výhodou DNS je, že je menej administratívne náročný a rýchlejší. Za menej transparentný sa považuje preto, že ak sa na začiatku nastavia diskriminačné podmienky, ktoré zvýhodňujú niektorých dodávateľov, po spustení DNS ich už nemožno meniť.

Skryť Vypnúť reklamu

Cez DNS, ale s tajnosťami

Práve takýto anonymný podnet na možnú diskrimináciu dostala Nadácia Zastavme korupciu ešte minulý rok. Vyžiadala si preto podľa infozákona viaceré informácie k zákazke s firmou LABO SK, ktorú chcela preveriť. Okrem iného, ktoré ďalšie firmy sa uchádzali o zákazku, či boli vylúčené a na základe čoho a aké cenové ponuky prišli.

Hmotné rezervy odmietli informácie sprístupniť s vysvetlením, že po dobu trvania DNS, teda dva roky, nemôžu zverejňovať ani názvy súťažiacich firiem, lebo by tým ohrozili súťaž. Nadácia SŠHR žalovala a súd vyhrala.

Sudca Krajského súdu Vlastimil Pavlikovský označil názor rezerv za fabuláciu. “Možno s pochybnosťami kalkulovať aj s takou eventualitou, že odhalením totožnosti účastníkov DNS môže byť podnetom k vytvorenie tlaku na súťažiteľov poskytnúť nižšiu cenu alebo iný atribút konkurencieschopnosti, čo je nepochybne želaný efekt,” dodal.

Skryť Vypnúť reklamu

Hmotné rezervy napriek tomu informácie opäť odmietli poskytnúť, pričom prišli s novou argumentáciou. Verejné obstarávanie vždy musí podliehať verejnej kontrole a preto sa Nadácia odvolala, ak neuspeje, opäť sa bude o informácie súdiť.

V obstarávaniach bez otvorenej súťaže pokračuje SŠHR aj v roku 2021. Podľa Transparex boli obstarané tovary a služby až za 44 mil eur. Zo 72 zákaziek sa reálne súťažila len jedna, a to na strážne služby, kde bolo predložených päť ponúk. Zvyšných 71 išlo cez dynamický nákupný systém, priamym rokovacím konaním alebo priamym zadaním. Otvorene sa súťažilo len 0,2 percenta všetkých zákaziek.

Najväčší dodávatelia zdravotníckeho tovaru pre SŠHR za rok 2020 (v € bez DPH)

Eurolab Lambda a.s.

42 634 000,00

LACORP s.r.o.

29 128 076,00

A-testing, s.r.o.

11 100 000,00

Abbott Laboratories Slovakia s.r.o.

8 900 000,00

Medixo s.r.o.

5 500 000,00

PPSK invest družstvo

5 323 000,00

CHIRANA T.Injecta, a. s.

3 574 280,00

MŠ.Log. s.r.o.

3 380 000,00

PharmaComp s.r.o.

2 829 746,84

Plastonic s.r.o.

2 467 000,00

LABO - SK, s. r. o.

1 539 000,00

ZORNICA BANKO FASHION a.s.

1 462 500,00

STEBERG s.r.o.

1 402 000,00

Solarprojekt s. r. o.

1 146 125,00

*so spoločnosťami LACORP a A-testing uzavrelo zmluvy ešte bývalé vedenie SŠHR. Nové vedenie vyjednalo vrátenie 8,2 milióna eur zo sporných zmlúv.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie z ekonomiky

Inzercia - Tlačové správy

 1. "Je to dravec!" Priznáva šéfkuchár Michal Konrád
 2. Profesionáli vedia, o čo ide. Ako si vybrať OZV a nepopáliť sa?
 3. Slováci ochutnali vegánske bagety. Chutili im?
 4. BLoKK: Z nevyužitých kancelárií v centre štýlové bývanie
 5. Lekárne sa stanú miestom prevencie a edukácie pacientov
 6. Poznáte všetkých TOP 10 Bratislavy?
 7. Naša klimatická zmena: Návod ako pomôcť pri záchrane planéty
 8. Školy sa znova môžu zapojiť do zberu starých mobilov
 9. Sledujte naživo pokusy so slovenskými výskumníkmi
 10. Takto dokážu aj vaše peniaze zlepšiť život na našej planéte
 1. Lekárne sa stanú miestom prevencie a edukácie pacientov
 2. Projekt KRAJa na podporu včelárov priniesol svoju úrodu
 3. Prečo čakať, keď teraz je najvyšší čas vykurovať eko-vedome?
 4. Schodolez pre imobilných - Viete ako sa testuje?
 5. Škola ich učí pracovať v tíme a pod tlakom
 6. Zateplenie strechy PUR penou či minerálnou vlnou?
 7. Brusnica – lahodná i účinná zároveň
 8. Poznáte všetkých TOP 10 Bratislavy?
 9. Naša klimatická zmena: Návod ako pomôcť pri záchrane planéty
 10. 100% ovocné šťavy pod lupou – Prečo sa ich oplatí konzumovať?
 1. Sedemnásť slovenských hotelov na septembrový last minute výlet 10 042
 2. Slovenský orloj – svetová atrakcia 7 519
 3. Zodpovedné investovanie praje budúcnosti a je fér 3 605
 4. Mikroplasty sú v produktoch každodennej potreby. V ktorých? 3 368
 5. Zateplenie šikmej strechy PUR penou či minerálnou vlnou? 3 301
 6. 5 tipov, ako si užiť jeseň v Bratislave a okolí 3 066
 7. Radosť zachytiť tieto krásne krivky 3 025
 8. Volkswagen na IAA v Mníchove predstavil koncept elektromobilu 2 568
 9. Slováci ochutnali vegánske bagety. Chutili im? 2 496
 10. Takto dokážu aj vaše peniaze zlepšiť život na našej planéte 1 941
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Stanislav Mičev.

Historik hovorí o degradácii odkazu SNP.


3 h
Zuzana Kepplová, komentátorka denníka SME.

Prečo šéf Sme rodina nástojí na silnom Žilinkovi?


8 h
Maďarskí fanúšikovia počas zápasu Maďarsko - Anglicko, kvalifikácia na MS vo futbale 2022.

Pre maďarskú federáciu ide už o druhý trest za sebou.


SITA 4 h
Eskorta odvádza policajného exprezidenta Tibora Gašpara.

Vo väzbe zostávajú aj Krajmer a Mihálik.


TASR 4 h

Neprehliadnite tiež

Ilustračné foto

Diplomovka za 600 eur na splátky. Prezentácia na obhajobu grátis.


a 1 ďalší 22 h
Miroslava Kiripolská

Miroslava Kiripolská o vízii a budúcnosti školstva na Slovensku.


20. sep
Ľuboš Lopatka

Lopatka o cenách na tento a budúci rok.


20. sep

Blogy SME

 1. Lucia Šicková: Poučenia z herného biznisu 1: O hrách a systémoch
 2. Róbert Ďurec: Slovensko ako daňový raj? Takto to robia bohatí
 3. Pavol Koprda: 90% hospitalizovaných ľudí je nezaočkovaných. Čo nám to hovorí o vakcínach? Takmer nič.
 4. Karolína Farská: Do Ficovej éry sa vraciame aj bez neho
 5. Adam Valček: Vyšetrovateľ dal Bödörovi pokutu za to, že mlčal
 6. Karolína Farská: Dva rozdielne protesty za slobodu
 7. Adam Valček: Neexistujúca kancelária aj termín. Výpovede proti Výbohovi nesedia
 8. Pavol Koprda: Očkovacia lotéria: Čo môže priniesť a kde sú jej úskalia? Pohľad cez dáta, teóriu hier a hazardné hry
 1. Ústav aplikovanej psychológie FSEV UK: Medzipohlavné rozdiely v deľbe práce
 2. Róbert Ďurec: Slovensko ako daňový raj? Takto to robia bohatí
 3. Miroslav Pollák: Utečenci a „ekonomickí migranti“
 4. Inštitút strategických politík: Ničivá druhá vlna COVID-19 v Indii môže predznamenať úpadok Módího moci
 5. Martin Ondráš: Stratili sme potravinovú sebestačnosť. Stratíme aj bezpečnosť potravín?
 6. Milan Kuruc: Čomu pomohol odporúčaný homeoffice?
 7. Jakub Šimek: Ako po pandémii predbehnúť Estónsko je otázka za 20 bitcoinov
 8. Martin Ondráš: Vidiek nestratil len 5 mld, stratil nádej a budúcnosť....
 1. Róbert Ďurec: Slovensko ako daňový raj? Takto to robia bohatí 16 678
 2. Pavol Koprda: 90% hospitalizovaných ľudí je nezaočkovaných. Čo nám to hovorí o vakcínach? Takmer nič. 16 130
 3. Dušan Koniar: Ostávajú možno dva mesiace 8 808
 4. Tomáš Mihalík: Ľuboš Blaha nechcene priznal, že vakcíny chránia pred covidom 7 356
 5. Peter Chudý: Vyšetrovateľov NAKA treba umlčať a naordinovať im leopoldovskú diétu alebo ako nevinný človek môže skončiť za mrežami 6 552
 6. Stanislav Martinčko: Zatýkanie za spevu pápežskej hymny !! 5 985
 7. Peter Chudý: Budú obvinení všetci policajní vyšetrovatelia na Slovensku? Alebo pokrivené uznesenie o vznesení obvinenia vyšetrovateľom NAKA. 4 870
 8. Martin Dorčák: DPH podľa Remišovej 4 835
Skryť Zatvoriť reklamu