SME
Pondelok, 6. február, 2023 | Meniny má Dorota

Na covid minuli rezervy desiatky miliónov. Bez súťaže a s tajomstvami

V “covidovom” roku súťažili len necelých 9 percent.

Správa štátnych hmotných rezervSpráva štátnych hmotných rezerv (Zdroj: TASR)

Keď nastúpila vláda Igora Matoviča uprostred prvej vlny pandémie Covid-19, našla podľa premiéra namiesto zásoby testov a rúšok len prázdne sklady. Bolo pochopiteľné, že Správa štátnych hmotných rezerv musela narýchlo a bez súťaže nakúpiť zdravotnícke pomôcky. Ibaže v “nesúťažnom” trende pokračoval štát aj neskôr a nové vedenie hmotných rezerv navyše otvorilo nákupný systém, z ktorého informácie tají a znemožňuje tak verejnú kontrolu.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Všetky články Nadácie Zastavme korupciu na INDEXE nájdete po kliknutí na logo.. Všetky články Nadácie Zastavme korupciu na INDEXE nájdete po kliknutí na logo..

Nadácia Zastavme korupciu analyzovala v spolupráci s portálom Transparex dáta z verejných obstarávaní Správy štátnych hmotných rezerv (SŠHR) za rok 2020 a 2021, kedy krajina čelila ochoreniu Covid-19.

SkryťVypnúť reklamu

Štátna inštitúcia zabezpečuje pre nemocnice a úrady testy, ochranné obleky, respirátory a ďalšie pomôcky. Z analýzy vyplýva, že vyše 91 percent objemov nákupov zazmluvnila vlani so súkromnými firmami bez akejkoľvek súťaže.

Dialo sa tak za bývalého šéfa Kajetána Kičuru, najdlhšie väzobne stíhaného nominanta bývalej vlády. Stíhaný je za úplatky v tendroch, ktoré však nesúviseli s “covid” obstarávaniami. Nesúťažne nakupovala aj jeho nasledovníčka Lucia Gocníková. A nový predseda Ján Rudolf zaviedol namiesto otvorených súťaží dynamický nákupný systém, údaje z neho sa rozhodol počas jeho dvojročného fungovania neposkytovať.

Uspeli aj “strelci” - firmy s celkom iným zameraním

Hmotné rezervy za rok 2020 nakúpili zdravotnícky materiál v celkovej hodnote takmer 128 miliónov eur (sumy sú uvedené bez DPH, ide o objem, ktorý vysúťažili, celý ho nemuseli vyčerpať). Z toho 116, 5 miliónov eur šlo na nákupy bez akejkoľvek súťaže.

SkryťVypnúť reklamu

Rezervy využívali takzvané priame rokovacie konanie, teda oslovili jednu alebo viac firiem a o nákupe rokovali iba s nimi. Zákon stanovuje, že tak môže urobiť pri mimoriadnych situáciách, akou bola aj pandémia. Výhodou takéhoto postupu je výrazné urýchlenie procesu. Pri priamych nákupoch je však väčšie riziko, že štátnu zákazku nezíska najlepší a najlacnejší dodávateľ, ale skončí vo firmách blízkych politikom alebo štátnym funkcionárom.

Za prvé štyri mesiace minulého roka SŠHR nakupovala zdravotnícky materiál výhradne prostredníctvom priamych rokovaní. Bolo to počas prvej vlny pandémie, na ktorú trh nebol pripravený.

Kičura vtedy obstaral rúška a respirátory od neznámych firiem Lacorp a A-testing, za čo ho po výmene vlády nová koalícia kritizovala. Spoločnosti so zmluvami za 29 a 11 miliónov eur sa tak zrazu stali najväčšími dodávateľmi rezerv. Nové vedenie neskôr vyjednalo vrátenie miliónov z týchto sporných obchodov.

SkryťVypnúť reklamu

Takzvaní “strelci” - teda súkromné spoločnosti, ktoré predtým nemali so zdravotníckym biznisom nič spoločné a odrazu získali veľké zákazky, uspeli aj po Kičurovom odchode. Aj keď nešlo o také finančné objemy, uspeli priamo a bez súťaže.

Napríklad firma Autocomodex rent & car, ktorá obchodovala s autami, sa zúčastnila podľa Transparexu verejného obstarávania len raz a len na hmotných rezervách. Zmluvu na dodávku zdravotníckych pomôcok za 50 tisíc eur s ňou podpísal J. Rudolf.

Na otázku, prečo rezervy na priamo oslovili práve firmu obchodujúcu s autami priamo neodpovedali: „Podpis zmlúv so spoločnosťami IVIO, s.r.o. a AUTOCOMODEX rent & car, s.r.o. bol realizovaný na základe uskutočneného priameho rokovacieho konania elektronickou formou.“

SkryťVypnúť reklamu

PPSK invest družstvo je zase stavebná spoločnosť, ktorá sa na verejnom obstarávaní zúčastnila celkom 25 krát, pritom v 24 prípadoch išlo o stavebné práce a len raz o zdravotnícke dodávky. So zmluvou za tri milióny eur sa stali jedným z najväčších dodávateľov SŠHR počas pandémie.

Na to, že “vystrelia” spoločnosti s inou obchodnou históriou ešte nemusí byť nič podozrivé, ak splnia zákonné podmienky. Po nástupe Covid-19 sa viaceré preorientovali na trhu na nový predmet činnosti.

Nováčikom vo verejnom obstarávaní bola tiež Cherry Promotion SK, zmluvu na vyše tristotisíc s ňou uzavrela Gocníková. Doposiaľ pritom nie je zapísaná s registri partnerov verejného sektora, čo je jedna z podmienok obchodovania so štátnymi úradmi.

„SŠHR SR sa v súčasnosti nevie vyjadriť k spôsobu, akým bývalé vedenie vyberalo a pristupovalo k podpisu zmlúv s ostatnými Vami uvedenými spoločnosťami.“ reagovala na otázky hovorkyňa. Dodala, že v rámci prieskumu trhu, ktorý bol v tom čase realizovaný, bol zasielaný formulár viacerým hospodárskym subjektom za účelom preverenia možností dodania zdravotníckych pomôcok. Na základe čoho bol formulár zaslaný aj spomínaným firmám, sme sa nedozvedeli.

SkryťVypnúť reklamu

Priamo testy aj ochranné obleky

Prvá vlna ustala koncom apríla a na druhú vlnu mal štát dostatok času na prípravu. Hmotné rezervy však aj potom nakúpili za takmer 60 miliónov eur bez súťaže. Z toho 51 miliónov minuli na testy, ktoré obstarali narýchlo kvôli celoplošnému testovaniu.

Hlavným dodávateľom je spoločnosť Eurolab Lambda, ktorá kraľuje rebríčku najväčších obchodných partnerov SŠHR za minulý rok. Bez súťaže sa ale nakúpili aj rukavice, obleky a ďalšie ochranné prostriedky za viac ako 8 miliónov eur.

“Potreba nákupu týchto položiek vyplynula z uznesenia vlády a požiadaviek vznesených ministerstvom zdravotníctva,” reagovala Natália Petríková zo SŠHR a odvolala sa na konkrétne vládne dokumenty. Správa rezerv pri zabezpečení pohotovostných zásob využíva podľa nej štandardné postupy vo verejnom obstarávaní.

SkryťVypnúť reklamu

Objem nákupov, ktoré neboli zadané priamo ale po prvej vlne predsalen vzrástol. V máji až decembri šlo o tovar za viac ako 11 miliónov. Aj v tomto prípade však klasická súťaž prebehla len pri nákupe ochranných oblekov za 2,3 milióna eur. Zvyšných približne 9 miliónov sa minulo v takzvanom dynamickom nákupnom systéme (DNS).

Ten zaviedlo nové vedenie. Ide o postup nákupu, pri ktorom sa špecifikujú tovary, ktoré sa v rámci neho budú nakupovať. Následne sa doňho prihlásia záujemcovia, ktorí ich dodávajú. Štát ich potom pri každom nákupe vyzve, aby predložili ponuky, ktoré vyhodnotí a najvýhodnejšiu príjme.

Výhodou DNS je, že je menej administratívne náročný a rýchlejší. Za menej transparentný sa považuje preto, že ak sa na začiatku nastavia diskriminačné podmienky, ktoré zvýhodňujú niektorých dodávateľov, po spustení DNS ich už nemožno meniť.

SkryťVypnúť reklamu

Cez DNS, ale s tajnosťami

Práve takýto anonymný podnet na možnú diskrimináciu dostala Nadácia Zastavme korupciu ešte minulý rok. Vyžiadala si preto podľa infozákona viaceré informácie k zákazke s firmou LABO SK, ktorú chcela preveriť. Okrem iného, ktoré ďalšie firmy sa uchádzali o zákazku, či boli vylúčené a na základe čoho a aké cenové ponuky prišli.

Hmotné rezervy odmietli informácie sprístupniť s vysvetlením, že po dobu trvania DNS, teda dva roky, nemôžu zverejňovať ani názvy súťažiacich firiem, lebo by tým ohrozili súťaž. Nadácia SŠHR žalovala a súd vyhrala.

Sudca Krajského súdu Vlastimil Pavlikovský označil názor rezerv za fabuláciu. “Možno s pochybnosťami kalkulovať aj s takou eventualitou, že odhalením totožnosti účastníkov DNS môže byť podnetom k vytvorenie tlaku na súťažiteľov poskytnúť nižšiu cenu alebo iný atribút konkurencieschopnosti, čo je nepochybne želaný efekt,” dodal.

SkryťVypnúť reklamu

Hmotné rezervy napriek tomu informácie opäť odmietli poskytnúť, pričom prišli s novou argumentáciou. Verejné obstarávanie vždy musí podliehať verejnej kontrole a preto sa Nadácia odvolala, ak neuspeje, opäť sa bude o informácie súdiť.

V obstarávaniach bez otvorenej súťaže pokračuje SŠHR aj v roku 2021. Podľa Transparex boli obstarané tovary a služby až za 44 mil eur. Zo 72 zákaziek sa reálne súťažila len jedna, a to na strážne služby, kde bolo predložených päť ponúk. Zvyšných 71 išlo cez dynamický nákupný systém, priamym rokovacím konaním alebo priamym zadaním. Otvorene sa súťažilo len 0,2 percenta všetkých zákaziek.

Najväčší dodávatelia zdravotníckeho tovaru pre SŠHR za rok 2020 (v € bez DPH)

Eurolab Lambda a.s.

42 634 000,00

LACORP s.r.o.

29 128 076,00

A-testing, s.r.o.

11 100 000,00

Abbott Laboratories Slovakia s.r.o.

8 900 000,00

Medixo s.r.o.

5 500 000,00

PPSK invest družstvo

5 323 000,00

CHIRANA T.Injecta, a. s.

3 574 280,00

MŠ.Log. s.r.o.

3 380 000,00

PharmaComp s.r.o.

2 829 746,84

Plastonic s.r.o.

2 467 000,00

LABO - SK, s. r. o.

1 539 000,00

ZORNICA BANKO FASHION a.s.

1 462 500,00

STEBERG s.r.o.

1 402 000,00

Solarprojekt s. r. o.

1 146 125,00

*so spoločnosťami LACORP a A-testing uzavrelo zmluvy ešte bývalé vedenie SŠHR. Nové vedenie vyjednalo vrátenie 8,2 milióna eur zo sporných zmlúv.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na Index

KURZY

Koľko dostanem za 1 euro (6. 2. 2023)
USD 1.094
AUD 1.550
CZK 23.725
JPY 140.450
CAD 1.462
GBP 0.893
HUF 386.580
PLN 4.692
CHF 0.999
SEK 11.332

Zobraziť kompletný kurzový lístok

Inzercia - Tlačové správy

 1. UNYP rozširuje svoj BA program o tri nové zamerania
 2. INDEX: Prečo stále nemáme diaľnicu do Košíc
 3. Vyšlo februárové Doma v záhrade
 4. Dom postavený z konope? Nápad, ktorý si zaslúžil envirocenu
 5. Turisti ešte v Egypte neobjavili veľa miest, hovorí delegátka
 6. Wüstenrot aktívne čelí výzvam trhu a mení svoj obchodný model
 7. McDonald's opäť medzi lídrami v ankete Najzamestnávateľ roka
 8. Vica Kerekes: Som väčší introvert, ako sa zdá
 1. O2 predstavilo novú generáciu O2 Paušálov
 2. Nadácia COOP Jednota podporila Nemocnicu s poliklinikou Brezno
 3. INDEX: Prečo stále nemáme diaľnicu do Košíc
 4. UNYP rozširuje svoj BA program o tri nové zamerania
 5. Vyšlo februárové Doma v záhrade
 6. Tím súťažného kvízu Riskuj! vyráža za fanúšikmi do Košíc
 7. Viete, kto je Najzamestnávateľ vo finančných službách?
 8. Dom postavený z konope? Nápad, ktorý si zaslúžil envirocenu
 1. Ktorá banka dvíha úroky na termiňáku? A čo pre to treba spraviť? 14 356
 2. Dodajte vašej pokožke šťavu 3 224
 3. Dom postavený z konope? Nápad, ktorý si zaslúžil envirocenu 2 798
 4. Šetriť energiu sa oplatí. Špecialisti poradili, ako na to 1 661
 5. Ako skĺbiť remeslo a moderné technológie? Inšpirujte sa Bajkery 1 131
 6. Zdravie bez liekov. Lekár namiesto nich predpisuje studenú vodu 785
 7. Klinčeky Zanzibaru zarobili viac, než neslávny obchod s otrokmi 717
 8. 10 eur za 10 rokov. Mimoriadna ponuka od mimoriadneho časopisu 696

Blogy SME

 1. Jiří Ščobák: Je nový II. pilier dlhodobo udržateľný? Ktoré zmeny sú pozitívne a ktoré negatívne?
 2. Juraj Karpiš: Ako investovať a sporiť, keď spľasla matka všetkých bublín a hrozí recesia
 3. Jozef Drahovský: Budú od januára jazdiť kamióny po diaľniciach bez platenia mýta?
 4. Milan Dubec: Kedy klesnú ceny nehnuteľnotí v Žiline?
 5. Jozef Drahovský: Zákaz nedeľného predaja, cirkev, ego a zdravý rozum
 6. Adam Austera: Ako sa aktuálne darí najvýznamnejším dodávateľom vakcín proti Covid-19?
 7. INESS: Lieky bude treba platiť inak
 8. Martin Sústrik: Lesk a bieda vedy: Jedlo zo vzduchu
 1. Peter Sarkocy: 4 dôvody prečo by som si už nekúpil Škodu Enyaq 26 877
 2. Štefan Vrátny: Pohľad zvonku na Budajove vzťahy s ŠtB 15 008
 3. Juraj Kumičák: Ako Rusi veľkú vojnu vyhrali... (časť Vb - bludy a klamstvá) 8 946
 4. Jana Melišová: Vdýchava drevu nový život a dušu 4 442
 5. Rastislav Jusko: Krvavá minulosť komunistickej prokuratúry. Je nám súdené prežiť ju znova? 3 852
 6. Rastislav Puchala: Starosta je ruský troll 2 811
 7. Ján Šeďo: "Ja nechcem byť ako moji rodičia", vypadlo z rómskeho chlapca. 2 689
 8. Peter Remeselník: Narazil autom do ľudí, zranil chodkyňu a ušiel ! 2 382
 1. Monika Nagyova: Úprimné pozdravy z Bratislavy: Východniarom tu čas beží rýchlejšie
 2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 56. - Arktída - Edmund Hillary, Neil Armstrong a ich výlet na severný pól (1985)
 3. Jiří Ščobák: Bude rok 2023 na Slovensku ekonomicky príjemný? Aká bude inflácia na konci roka?
 4. Monika Nagyova: Plesy nie sú pre singles
 5. Martina Hilbertová: Keď prišla na Slovensko, nechcela žiť. Pomohlo jej divadlo
 6. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 55. - Antarktída - Ako sa vydali Vivian Fuchs a Edmund Hillary naprieč Antarktídou (1955-1958)
 7. Jiří Ščobák: Je nový II. pilier dlhodobo udržateľný? Ktoré zmeny sú pozitívne a ktoré negatívne?
 8. Monika Nagyova: Úprimné pozdravy z Bratislavy: Potuluje sa tu starý blázon
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Robert Fico.

Budú lietať triesky, ale tak to pri robení poriadku chodí.


5. feb
Mikaela Shiffrinová vypadla v alpskej kombinácii.

Talianka je vo veku 32 rokov najstaršia víťazka alpskej kombinácie.


Nikola Baďová 33m
Ukrajinské ministerstvo obrany dostane nové vedenie.

Reznikov by mal skončiť vo funkcii.


3 h
ZUZANA KEPPLOVÁ.

Šikanovanie SaS nemá konca-kraja.


2 h

Neprehliadnite tiež

Lesné škôlky vychádzajú z toho, že že príroda je po náručí rodiča druhým najlepším miestom na rast a rozvoj dieťaťa.

Súkromné materské a základné školy by mali mať výnimku zo zákazu štátnej pomoci.


13m
Ilustračné foto

Developeri plánujú stavať bytové domy aj kancelárie.


2 h
Štrbské Pleso.

Vplyv finančníkov v tatranskej osade vidieť na každom kroku.


3. feb
Kaštieľ Betliar.

Ešte pred sto rokmi bol Gemer jednou z ekonomicky najvyspelejších oblastí.


20 h

Blogy SME

 1. Jiří Ščobák: Je nový II. pilier dlhodobo udržateľný? Ktoré zmeny sú pozitívne a ktoré negatívne?
 2. Juraj Karpiš: Ako investovať a sporiť, keď spľasla matka všetkých bublín a hrozí recesia
 3. Jozef Drahovský: Budú od januára jazdiť kamióny po diaľniciach bez platenia mýta?
 4. Milan Dubec: Kedy klesnú ceny nehnuteľnotí v Žiline?
 5. Jozef Drahovský: Zákaz nedeľného predaja, cirkev, ego a zdravý rozum
 6. Adam Austera: Ako sa aktuálne darí najvýznamnejším dodávateľom vakcín proti Covid-19?
 7. INESS: Lieky bude treba platiť inak
 8. Martin Sústrik: Lesk a bieda vedy: Jedlo zo vzduchu
 1. Peter Sarkocy: 4 dôvody prečo by som si už nekúpil Škodu Enyaq 26 877
 2. Štefan Vrátny: Pohľad zvonku na Budajove vzťahy s ŠtB 15 008
 3. Juraj Kumičák: Ako Rusi veľkú vojnu vyhrali... (časť Vb - bludy a klamstvá) 8 946
 4. Jana Melišová: Vdýchava drevu nový život a dušu 4 442
 5. Rastislav Jusko: Krvavá minulosť komunistickej prokuratúry. Je nám súdené prežiť ju znova? 3 852
 6. Rastislav Puchala: Starosta je ruský troll 2 811
 7. Ján Šeďo: "Ja nechcem byť ako moji rodičia", vypadlo z rómskeho chlapca. 2 689
 8. Peter Remeselník: Narazil autom do ľudí, zranil chodkyňu a ušiel ! 2 382
 1. Monika Nagyova: Úprimné pozdravy z Bratislavy: Východniarom tu čas beží rýchlejšie
 2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 56. - Arktída - Edmund Hillary, Neil Armstrong a ich výlet na severný pól (1985)
 3. Jiří Ščobák: Bude rok 2023 na Slovensku ekonomicky príjemný? Aká bude inflácia na konci roka?
 4. Monika Nagyova: Plesy nie sú pre singles
 5. Martina Hilbertová: Keď prišla na Slovensko, nechcela žiť. Pomohlo jej divadlo
 6. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 55. - Antarktída - Ako sa vydali Vivian Fuchs a Edmund Hillary naprieč Antarktídou (1955-1958)
 7. Jiří Ščobák: Je nový II. pilier dlhodobo udržateľný? Ktoré zmeny sú pozitívne a ktoré negatívne?
 8. Monika Nagyova: Úprimné pozdravy z Bratislavy: Potuluje sa tu starý blázon
SkryťZatvoriť reklamu