S uvoľňovaním protipandemických opatrení klesá aj počet nezamestnaných na Slovensku. V júli podľa ústredia práce miera evidovanej nezamestnanosti dosiahla 7,66 percenta, čo oproti júnu predstavovalo mierny pokles o 0,1 percentného bodu.
Minister práce Milan Krajniak (Sme rodina) to pripisuje rýchlej finančnej pomoci, ktorú štát začal vyplácať po vypuknutí pandémie. Doteraz išlo o viac ako dve miliardy eur. "Peniaze dopomohli k tomu, aby bol trh práce stabilizovaný a aby ponúkal dostatok pracovných miest," tvrdí Krajniak.

Od predpandemických čísel je však nezamestnanosť stále ďaleko. Ešte v januári minulého roka sa nachádzala pod päťpercentnou hranicou.
Navyše, pracovný trh eviduje aj ďalší problém. Voľných pracovných miest je najviac od začiatku tohto roka, vyše 73-tisíc. Podľa analytikov Národnej banky Slovenska (NBS) chýbajú najmä operátori výroby, remeselníci, ale aj zamestnanci v službách.
Dostatočne kvalifikovaných ľudí, ktorí by voľné miesta obsadili, však odrazu niet. Dôvodov je viac. Buď odišli pracovať do stabilnejšieho sektora, alebo od práce čakajú viac - benefity, stabilitu a flexibilitu.
INDEX prostredníctvom grafov približuje, ako covidová pandémia zmenila slovenský pracovný trh a koho sa najviac dotkla.