Značku 9 Grams Coffee založil jeden z najväčších odborníkov na kávu na Slovensku. Marián „Mayo“ Galuška sa v gastre sa pohybuje už dvadsať rokov. V rodnej Žiline stál za reštauráciou La Cultura a kaviarňami Grand Caffe a Food Station, ku ktorým pred piatimi rokmi pridal v Bratislave kaviareň Five Points.
No jeho káva sa podáva aj v ďalšej viac než stovke podnikov po celom Slovensku, napríklad v bratislavskom WCafé a Volavke. Medzi Mayových klientov patrí aj sieť kaviarní Foxford, ktorá je súčasťou kníhkupectiev Martinus.
Prvú pražiareň kávy si Mayo Galuška kúpil, aby v jeho podniku dopĺňala celkovú atmosféru. Potom sa mu biznis s kávou rozbehol tak, že si k nej musel dokúpiť ďalšiu. Každý mesiac na nich spracuje štyri až päť ton surovej kávy. Viac sa dočítate v titulkovej téme septembrového INDEXU Pražiar kávy z Martinusu.

Keď vám skrachuje jeden podnik, môže byť za tým zhoda náhod, zlé načasovanie či hra osudu. Keď vám skrachujú dva podniky, môžu vznikať pochybnosti, či ste si ako podnikateľ vybrali správnu oblasť. Pri troch sa už zdvíha obočie a vznikajú otázniky, do akej miery je tento scenár náhodný.
Čo vám však napadne, keď sú s jedným podnikateľom spojené štyri krachy firiem? A vôbec nie bezvýznamné. Osud Františka Hodorovského je spojený hneď so štyrmi bankrotmi pomerne významných slovenských spoločností.
K tomu treba pripočítať aj ďalšie menšie konkurzy, ktoré sú s týmto podnikateľom priamo či nepriamo prepojené. V časti seriálu Oligarchovia píšeme o tom, ako Mr. Krach Hodorovský rozobral jeden podnik za druhým.
V septembrovom čísle predstavujeme ďalšie dve nominácie na biznisovú cenu FéliX, ktorú vyhlasujú INDEX a Slovenská sporiteľňa. Jej cieľom je ukázať a oceniť firmy, ktoré vyrástli napriek ťažkým podmienkam na podnikanie a Slovensku robia dobré meno doma i v zahraničí.
O cenu FéliX sa uchádza firma Herba Drug, ktorá oživila kozmetické značky z čias socializmu Dixi či Nubian. Nominovaný je aj startup vedca Pavla Čekana Multiplex DX, ktorý vlani promptne vyvinul test na covid, hoci nezabúda ani na svoju hlavnú víziu technológií na lepšiu diagnostiku rakoviny.
Keď vlani v marci Slovensko ochromila covidová pandémia, pre kancelársky segment realitného trhu to bol šok. Ľudia vo veľkom nabehli na home office a objavili sa otázky o budúcnosti veľkých kancelárskych komplexov a o možnostiach úspor firiem.
Od prvotného šoku ubehol rok a pol. Hlavy vychladli, Slovensko prežilo dve vlny pandémie, ktoré ukázali plusy aj mínusy novej reality. Mnohé sa už do pôvodných koľají už nevráti. Kancelárie však prežijú a pre firmy budú naďalej dôležité.
V rozšírenej téme I+ Reality sa venujeme otázke, ako sa kancelárie zmenia v postcovidovej ére. Prinášame aj anketu s najväčšími developermi kancelárií na Slovensku a zamýšľame sa nad osudom kedysi populárneho open spacu.
Ešte pred pár rokmi sa slovenskí spotrebitelia stretávali na pultoch obchodov prevažne s dovozovými paradajkami. Situácia sa zmenila po príchode nováčikov na trh, ako je Green Corp alebo Paradajkovo.
Dnes už aj vo veľkých obchodných reťazcoch nakúpite rajčiny, ktoré neprecestovali tisícky kilometrov a chutia autenticky. Príbehy slovenských paradajkárov ukazujú, ako si vybojovali miesto na trhu, a tak môžu byť inšpiráciou aj pre pestovateľov inej zeleniny, lebo ukazujú.
Stavebné sporenie bolo ešte na prelome milénií prakticky jedinou možnosťou ako si získať financie na vlastné bývanie. Štedro ho podporoval aj štát. Po rozbehu hypoték sa to zmenilo a po úpravách štátnej prémie spred dvoch rokov stavebné sporenie túto "marketingovú zbraň" definitívne stratilo.
Z biznisu stavebných sporiteľní už cúva spoločnosť Wüstenrot, jej šéf v rozhovore pre INDEX vysvetľuje dôvody. Napriek tomu stavebné sporenie môže byť pre časť klientov naďalej výhodné.
Ak sa vám INDEX páči, budeme radi, ak podporíte serióznu žurnalistiku rozšírením radov našich predplatiteľov a nové číslo dostanete každý mesiac do schránky.
Vopred ďakujeme za priazeň.
Autor: Redakcia Index