Každý deň zomrie 130 Američanov na predávkovanie pilulkami proti bolesti. Jednou z nich je OxyContin, ktorý stál na počiatku takzvanej opiátovej krízy v USA. Liek farmaceutickej firmy Purdue Pharma predpisovali lekári na všetko ako lentinky.
Pre milióny Američanov sa OxyContin stal bránou k závislosti a rozpadu ich života. Pre rodinu Sacklerovcov, ktorá liek uviedla na trh, bol cestou k miliardám dolárov. Ak majú farmaceutické firmy zlú reputáciu, príbeh Purdue Pharmy k nej výrazne dopomohol.

Štvorhodinový dvojdielny dokument HBO Zločin storočia (Crime of the Century) od oscarového dokumentaristu Alexa Gibneyho objasňuje, prečo farmaceutický priemysel, politici i regulačné úrady umožnili veľkovýrobu a distribúciu syntetických opioidov.
Dokument ukazuje opiátovú krízu ako sled nelegálnych a neetických konaní, keď jedna farmaceutická spoločnosť pomocou podvodov a korupcie zarobila miliardy dolárov, ale za sebou nechala obete a spúšť. To všetko pod rúškom domnelej pomoci pacientom s bolesťami.
Zombie ulice pred súdom
Pre Spojené štáty sú opioidy (alebo opiáty) jedným z najväčších problémov súčasnosti. Za ostatných dvadsať rokov si vyžiadali pol milióna obetí (polovica z nich sa predávkovala prípravkami na predpis od lekára). Opiátová kríza v USA zastavila, na rozdiel od zvyšku vyspelého sveta, rast priemernej dĺžky dožitia.
Úspech OxyContinu pritiahol konkurenčné farmaceutické firmy, a tak sa ponuka syntetických opiátov na trhu znásobila.
Užívanie látok na tlmenie bolesti sa vymklo spod kontroly, čo sa podpisuje pod sociálne problémy v USA. Niektoré štvrte amerických miest pripomínajú lokality z tretieho sveta. Sú plné bezdomovcov, neporiadku, smradu a kriminality.