Streda, 20. október, 2021 | Meniny má VendelínKrížovkyKrížovky
NADÁCIA ZASTAVME KORUPCIU

Za päť mesiacov odišlo takmer 1800 príslušníkov, ako funguje polícia od nástupu novej vlády

Ako doteraz riadili políciu.

Minister vnútra vymenoval za prezidenta Policajného zboru Petra Kovaříka.Minister vnútra vymenoval za prezidenta Policajného zboru Petra Kovaříka. (Zdroj: SME/Jozef Jakubčo )

Minister vnútra Roman Mikulec v novom rozhovore pre portál Aktuality.sk povedal, že odídenému policajnému prezidentovi Petrovi Kovaříkovi verí. Pripustil tiež, že „vojna“ medzi NAKA a policajnou inšpekciou sa začala informáciami z prostredia Slovenskej informačnej služby (SIS).

Práve tieto informácie spustili vyšetrovanie možného manipulovania výpovedí zo strany NAKA. Pre podozrenia z nadštandardných kontaktov s ľuďmi z prostredia SIS zasa dočasne stiahli šéfku tímu, ktorá toto manipulovanie vyšetrovala. No a pre pozastavenie jej zásahu čelí vyšetrovaniu Kovařík, hovorí sa o narýchlo prijatej internej zmene, ktorou si posilnil vplyv pri zásahu kukláčov.

Skryť Vypnúť reklamu

Bližší pohľad na fungovanie polície pod vedením Kovaříka ako aj pod ministrom Mikulcom však ukazuje, že väčšinu zmien v polícii prijímali skôr konzervatívne, po dlhších diskusiách s rôznymi časťami polície.

Z policajných štatistík vidieť aj to, že polícia sa v posledných mesiacoch výraznejšie zaoberá trestnými činmi súvisiacimi s korupciou úradníkov. Či už ide o zneužitie právomoci verejného činiteľa alebo porušovanie povinnosti pri správe cudzieho majetku.

Nie politicky, ale systémovo

Od nástupu Matovičovej vlády sa výrazne zmenili podmienky pre výberové konania. Na ministerstve vnútra, čo je strešný rezort pre políciu, sa pritom namiesto takzvanej rýchlej politickej výmeny rozhodli pre systémové zmeny.

Preto sa niektoré posty obmenili len nedávno. A aj nové nariadenie ministra vnútra týkajúce sa kariérneho postupu platí od mája tohto roka, aj keď vzniklo už v novembri.

Skryť Vypnúť reklamu

Predošlé nariadenie ministra z dielne Smeru významne oklieštilo záujemcov o policajné funkcie. Zmeniť toto nariadenie si vyžaduje dlhší schvaľovací proces, prirovnať to možno k pripomienkovaniu novely zákona.

To by vysvetľovalo, prečo aj viac ako rok od nástupu nového ministra vnútra či stíhaní policajných exfunkcionárov ako Bernard Slobodník a Pavol Vorobjov neboli ich miesta stále riadne obsadené. Zároveň sa to ale určite podpísalo aj pod fungovanie týchto častí polície.

„Nechceli sme to urobiť ako v minulosti. Už žiadne výmeny z politických dôvodov,“ vysvetľuje poradca ministra vnútra Jaroslav Spišiak. Počas vlády Ivety Radičovej v rokoch 2010 až 2012 bol policajným prezidentom.

Po návrate Smeru do vlády sa podľa Spišiaka do funkcií vrátili ním odvolaní ľudia, dokonca aj na vyššie funkcie. Tomu sa teraz chceli novým postupom vyhnúť.

Skryť Vypnúť reklamu

Ak teda po oficiálnom služobnom hodnotení na základe výsledkov policajného funkcionára vyplynie, že je nespôsobilý pre riadiacu funkciu, možno ho preradiť na nižšiu funkciu alebo môže z hodnotenia dokonca vyplynúť, že nie je spôsobilý na žiadnu riadiacu funkciu. Podľa policajných pravidiel sa takýto policajt nemôže vrátiť do riadiacej funkcie, ani keď sa zmení vedenie polície.

Obmene funkcionárov bránilo aj nariadenie predošlej ministerky vnútra Denisy Sakovej (predtým Smer, v súčasnosti Hlas) o kariérnom postupe. Platiť začalo tesne pred voľbami 2020. Ním sa podľa terajšieho vedenia rezortu akoby zabetónovali vtedajšie policajné nominácie.

Nariadenie bolo pripravené už v novembri 2019, do platnosti vstúpilo zverejnením vo vestníku ministerstva vnútra, čo sa udialo deň pred parlamentnými voľbami.

Skryť Vypnúť reklamu

Nariadenie napríklad rátalo s „princípom postupnosti po jednotlivých funkciách a stupňoch riadenia“. Teda že za šéfa nejakej časti zboru sa mohol hlásiť len policajt s rovnakou alebo o jeden stupeň nižšou funkciou. Takéto obmedzenie neplatilo jedine pri NAKA a policajnej inšpekcii.

Exministerka Saková pre Nadáciu reagovala slovami, že predošlý postup zvolili s cieľom výberu najvhodnejších uchádzačov a „s dôrazom na ich odbornosť a skúsenosti získané dlhoročnou praxou v polícii“.

Odídení policajti opäť v hre

Sakovej pravidlá hovorili aj o obmedzení účasti neúspešných uchádzačov v ďalších výberkách. Mohli sa do nich zapojiť až po roku s výnimkou, ak išlo o rovnakú pozíciu.

„Podmienku sme zaviedli na základe rokovaní s vedením policajného zboru a poznatkov z praxe s cieľom eliminácie situácií, kedy dochádzalo k neúmernému prihlasovaniu sa na rôzne výberové konania,“ tvrdí Saková.

Skryť Vypnúť reklamu

Táto podmienka už od mája s novým nariadením neplatí.

Otvorili sa aj funkcie pre „odídencov“ - bývalých policajtov, ak zo zboru odišli v posledných rokoch. Nemusia druhýkrát absolvovať celý prijímací proces. Napriek nesúhlasu niektorých policajných častí sa tak môžu do riadiacich funkcií vrátiť civili.

Súvisiaci článok Kočnerov USB s Gorilou má vyšetrovateľka zničiť. Žilinka dal za pravdu advokátom Haščáka Čítajte 

No tí sa podľa informácií z prostredia ministerstva vnútra veľmi nehlásia. Dôvodom môže byť sprísnenie podmienok pre výsluhové dôchodky.

Krátko po nástupe druhého Ficovho kabinetu začala platiť zmena, že ak sa expolicajt, ktorý už poberá výsluhový dôchodok, vráti do zboru, počas výkonu novej služby výsluhový dôchodok nepoberá. Zároveň sa mu nerátajú roky v novej funkcii do zvýšenia dôchodku.

Inými slovami, návrat do zboru ho dočasne oberie o už pridelený výsluhový dôchodok a tiež mu ho nezvýši, ak opäť z polície odíde. To sa zrejme podpisuje aj pod nižší záujem odídencov o policajné funkcie. Najmä ak majú v súčasnosti dobre platenú pozíciu v súkromnej sfére.

Skryť Vypnúť reklamu

Májovými zmenami sa tiež zjemnila podmienka predošlej päťročnej riadiacej pozície, ak sa chce niekto uchádzať o top policajnú funkciu. Chýbajúce manažérske obdobie môže záujemca kompenzovať odpracovanými rokmi. Má to zabezpečiť dostatočnú profesionalitu a znalosť policajného prostredia uchádzača.

Nadácia Zastavme korupciu rozoberala vývoj v polícii v posledných mesiacov s viacerými ľuďmi z prostredia polície a ministerstva vnútra. Všetci zhodne kritizovali podmienku cudzieho jazyka (angličtiny) pri výberových konaniach. Tá platí aj v novom nariadení.

Spišiak v tom problém nevidí: „Ak je niekto profesijne zdatný, tak to v bodovom hodnotení vidieť, nemôže vyhrať len s angličtinou.“ Podľa neho je však v súčasnosti dôležité vymieňať si informácie a skúsenosti s inými štátmi.

Skryť Vypnúť reklamu

Naopak, sústredenie sa len na domáce problémy považuje za jednu z doterajších chýb polície: „Akoby sme sa hrali len na našom piesočku. Ako pritom ukazujú aj aktuálne prípady, organizovaný zločin je cezhraničná záležitosť.“

Rýchly odchod a potom stíhanie

Nové pravidlá pre výberové konania sa použili napríklad pri výbere novej šéfky NAKA. Od augusta sa ňou stala Eva Kurrayová.

V čele elitnej časti polície je odvtedy, čo sa jej predchodca Branislav Zurian narýchlo vzdal funkcie v polovici mája. O pár dní nato uňho NAKA spravila raziu NAKA. Zuriana do funkcie menoval v polovici roka 2019 bývalý policajný prezident Milan Lučanský.

Minister Mikulec v tohtotýždňovej diskusii denníka N uviedol, že Zuriana ponechal vo funkcii práve na žiadosť Lučanského. Dôvodom malo byť, aby si Zurian „zabezpečil dôchodok“.

Skryť Vypnúť reklamu

Podobne zo zboru v rovnakom čase odišli aj ďalší vysokopostavení policajti. O odchod požiadal Zurianov zástupca, zo zboru odišiel zástupca šéfa inšpekcie a šéf bratislavskej NAKA. Mená niektorých sa krátko na to objavili v súvislosti s prípadmi, ktorými sa už zaoberajú vyšetrovacie orgány.

Súvisiaci článok Ako si Makó zabezpečil viac informácií než policajný prezident Čítajte 

Odpoveď na otázku, či hromadné odchody z polície môžu súvisieť s aktuálnym vyšším záujmom vyšetrovateľov o vysoké policajné posty, môžu poskytnúť aj podmienky nároku na výsluhové dôchodky a odchodné.

Zákon o sociálnom zabezpečení policajtov a vojakov hovorí, že ak dôjde k ukončeniu pomeru alebo prepusteniu pre zločin alebo prečin policajta, nárok na odchodné stratí úplne. Výsluhový dôchodok by expolicajt v takom prípade dostával až v starobnom dôchodku, nie hneď po odchode z polície.

Skryť Vypnúť reklamu

Ak však policajt odíde do civilu, požiada a aj dostane výsluhový dôchodok a odchodné ešte predtým, ako je právoplatne odsúdený v súvislosti so svojou predošlou prácou, na tieto peniaze mu už nikto nesiahne.

Nové policajné pravidlá zatiaľ so sprísnením v tejto oblasti nerátajú a ako potvrdilo policajné prezídium, nie sú ani predmetom diskusií o zmenách v zbore. Aj vzhľadom na to, že by sa napríklad veľmi ťažko posudzovalo, od akého dátumu, prípadne o aké roky by sa výsluhový dôchodok upravil.

Nadštandardné odchody

Z polície v posledných mesiacoch neodchádzajú len policajní funkcionári. Podľa štatistík, ktorá Nadácia získala od ministerstva vnútra cez infožiadosť, len za prvých päť mesiacov tohto roka požiadalo o odchod do civilu takmer 1800 policajtov. Pritom za celé dva predošlé roky odišlo zhruba 1100 policajtov.

Skryť Vypnúť reklamu

Na augustovej tlačovke policajný prezident Kovařík hovoril o „komplikovanej situácii v policajnom zbore“ a „podstave asi dvetisíc ľudí“.

Podľa dát ministerstva odchádzajú skúsení dlhoroční policajti s primerne 27 odpracovanými rokmi. Zároveň ide o policajtov, ktorí môžu požiadať o najvyšší možný výsluhový dôchodok ako aj odchodné.

Vidieť to aj z policajných štatistík, podľa ktorých už za prvých päť mesiacov tohto roka súhrn žiadostí o odchodné sumou prevýšil celý rok 2019. V priemere na policajta vychádza tento rok odchodné takmer na 26 500 eur.

Mikulcovmu rezortu práve pre odchodné aj významne zvyšovali rozpočet.

Vlastný systém zabezpečenia

Nižší počet policajtov môže mať vplyv aj na ich osobitný sociálny systém. Je vybalancovaný pri 23400 policajtoch, vtedy počet prispievateľov do systému stačí generovať dosť peňazí na výsluhové penzie. Ak sa počet aktívnych policajtov výrazne zníži a v rovnakom čase výrazne narastie počet poberateľov penzií, systém začne byť deficitný.

Skryť Vypnúť reklamu

Podľa policajného prezídia však záujem „odídencov“ o návrat k polícii je. „Zaznamenali sme nárast znovuprijatí do Policajného zboru, keď sa o prijatie uchádzajú bývalí príslušníci, ale aj príslušníci iných ozbrojených zložiek,“ tvrdí hovorca policajného prezídia Michal Slivka.

S cieľom zatraktívniť prácu v zbore chystajú novelu zákona o štátnej službe príslušníkov Policajného zboru.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie z ekonomiky

Inzercia - Tlačové správy

 1. Mäspoma a Kellys Bicycles či Bivio a Minifarma
 2. Nechajte kryptomeny na Fumbi
 3. Martinus vykupuje čítané knihy, spustil službu Knihovrátok
 4. Ako na rodinný rozpočet v troch jednoduchých krokoch
 5. Výber žiarovky môže mať vplyv na celkové zdravie
 6. Ako ušetriť v domácnosti, keď ceny energií budúci rok stúpnu?
 7. 4 hi-tech inovácie, ktoré zmenia Slovensko
 8. Ako je na tom naša ekonomika? Začína sa konferencia #akonato
 9. Ako zamestnať cudzinca: Čo musíte vedieť a na čo si dať pozor
 10. Tiguan eHybrid: bežné problémy plug-in hybridov sa ho netýkajú
 1. Tento výťah si poradí aj s tým najužším schodiskom
 2. Ako je na tom naša ekonomika? Začína sa konferencia #akonato
 3. QSI International School of Bratislava
 4. Ako zamestnať cudzinca: Čo musíte vedieť a na čo si dať pozor
 5. Pestovateľské workshopy pre deti v Šamoríne
 6. Zázračné účinky Arónie na zdravie
 7. Martinus vykupuje čítané knihy, spustil službu Knihovrátok
 8. Ako zvýšiť produktivitu vašej prevádzky?
 9. Najmenšie ponožky sa už nestrácajú
 10. Zahraničná študentská mobilita bez bariér
 1. Stravovacie zlozvyky Slovákov. Odborníci radia čomu sa vyvarovať 22 343
 2. Ako budú tento rok vyzerať vianočné dôchodky a kedy ich vyplatia 13 262
 3. Očarujúce Cinque Terre a jeho päť svetov 8 152
 4. Výber žiarovky môže mať vplyv na celkové zdravie 4 987
 5. Ako na rodinný rozpočet v troch jednoduchých krokoch 3 875
 6. Pracoviská zmenila pandémia. Búšiť do klávesnice môžete aj doma 3 669
 7. Aký polystyrén je najlepší na zatepľovanie? Sivý robí divy 3 429
 8. Mäspoma a Kellys Bicycles či Bivio a Minifarma 3 421
 9. V centre Bratislavy je na predaj 5-izbový apartmán. Takto vyzerá 3 243
 10. Bratislavu bude sprevádzať luxus 3 188
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Pracovník Martinskej univerzitnej nemocnice.

Reálne platy im pre infláciu poklesnú ako každému.


10 h
Logo podcastu Dobré ráno.

Český prezident je vo vážnom stave.


a 2 ďalší 10 h

Neprehliadnite tiež

Pôvodná vizualizácia projektu Za stanicou.

Avoris sa stal spolumajiteľom pozemkov pod projektom Za stanicou.


11 h
Štátny tajomník ministerstva financií Marcel Klimek.

Kľúčová je dohoda koalície.


18. okt
Predajňa potravín Od našich v Devíne.

Obchod otvorí svoje brány v novembri.


18. okt

Blogy SME

 1. Tomáš Tenczer: Prečo šéfovia neznášajú home office
 2. INEKO: Vďaka biosimilárnym liekom Slovensko ušetrí 32 miliónov eur ročne
 3. Jiří Ščobák: Na změnu zdravotní pojišťovny už zbývá jen pár dní
 4. Róbert Ďurec: Slovensko ako daňový raj? Takto to robia bohatí
 5. Miroslav Pollák: Utečenci a „ekonomickí migranti“
 6. Ústav aplikovanej psychológie FSEV UK: Medzipohlavné rozdiely v deľbe práce
 7. Inštitút strategických politík: Ničivá druhá vlna COVID-19 v Indii môže predznamenať úpadok Módího moci
 8. Milan Kuruc: Čomu pomohol odporúčaný homeoffice?
 1. Robert Fico: Pán Kovačič z Markízy, ďakujem, vyhral som vďaka Vám 50 Eur! 24 560
 2. Roland Vizner: Aký bude Váš dôchodok. Jednoduchý a vcelku presný návod ako ho vypočítať za 3 minúty. 9 355
 3. Tereza Krajčová: Anglický denník: 15. Ak vás anglické zdravotníctvo nezabije, tak aspoň prizabije 7 976
 4. Peter Chudý: Norbert Bödör je bezúhonný človek alebo čo mi povedal o svojom príbuznom Tibor Gašpar. 5 831
 5. Stanislav Martinčko: Chudoba v nedeľu na panské,do R.Soboty !!! 5 574
 6. Ústav aplikovanej psychológie FSEV UK: Homo Schizotikus alebo Ako sa mozog ľudský k schizofrénii dostal 3 829
 7. Jiří Ščobák: Paní Záborská, jste zbabělec! Dovedete cílit jen na nejsnadnější cíl - ženy 3 230
 8. Martin Kugla: Zachráňme Petržalku! 3 203
 1. Matúš Sarvaš: Krádeže, vlámanie a drogy u mladistvého. Verdikt súdu? Napomenutie a dohľad (Prípad prokurátora)
 2. Lucia Šicková: Poučenia z herného biznisu 2: Flow, alebo ako pri práci stratiť pojem o čase
 3. Karolína Farská: Česká predvolebná kampaň vrcholí. Nastavuje trend aj pre tú budúcu na Slovensku
 4. Lucia Šicková: Poučenia z herného biznisu 1: O hrách a systémoch
 5. Milota Sidorová: Ženy doplácajú na nedostupnosť bývania najviac. Takto to vyriešili vo Viedni
 6. Róbert Ďurec: Slovensko ako daňový raj? Takto to robia bohatí
 7. Pavol Koprda: 90% hospitalizovaných ľudí je nezaočkovaných. Čo nám to hovorí o vakcínach? Takmer nič.
 8. Karolína Farská: Do Ficovej éry sa vraciame aj bez neho
Skryť Zatvoriť reklamu