SME

Vďaka nim nemusíte chodiť do banky, Innovatrics rozozná tvár podľa selfíčka

Predstavujeme nomináciu na biznis cenu INDEXU a Slovenskej sporiteľne.

Ján Lunter a tím jeho firmy InnovatricsJán Lunter a tím jeho firmy Innovatrics (Zdroj: Innovatrics)

Koronavírusový lockdown priniesol rozmach technológií, ktoré umožňujú komunikáciu firiem s klientmi na diaľku. Typickým príkladom sú banky, ktoré už umožňujú z obývačky otvoriť si účet.

Biznis cena FéliX

Banky sú pritom vo vzťahu k takýmto vymoženostiam historicky extrémne konzervatívne. Na druhej strane, podľa prieskumov až 50 percent ľudí preferuje otvorenie účtu bez toho, aby fyzicky navštívili pobočku banky. Pandémia-nepandémia.

Zásadným kolieskom v takzvanom digitálnom onboardingu je overenie identity klienta na základe biometrických prvkov. Napríklad Tatra banka to robí pomocou tvárovej biometrie od slovenskej firmy Innovatrics.

Vo svojom odbore patrí medzi globálnu špičku. Jej technológie okrem bankovania pomáhajú napríklad organizovať parlamentné voľby.

Pomáhajú organizovať voľby

Innovatrics začínal s algoritmami na čítanie a porovnávanie odtlačkov prstov, ktoré jeho zakladateľ Ján Lunter vyvinul počas vysokoškolských štúdií vo Francúzsku. V roku 2007 vyhral startupovú súťaž, a keďže mu priniesla prvého zákazníka, a teda aj kapitál na rozbeh podnikania, založil si vo Francúzsku firmu (jedným zo spoločníkov bol istý čas aj jeho vysokoškolský profesor).

Po dvoch rokoch sa Innovatrics presunul na Slovensko. Jednak z daňových dôvodov – firmy vtedy vo Francúzsku platili 33-percentnú daň, kým na Slovensku bola už pár rokov zavedená „rovná daň“ 19 percent. Predovšetkým však chcel Ján Lunter postaviť budúcnosť firmy na slovenských programátoroch, ktorí boli v tom čase lacnejší a dostupnejší než tí francúzski.

Podnikanie má Ján Lunter takpovediac v rodine. Jeho otec, tiež Ján Lunter, v Banskej Bystrici založil firmu na výrobu tofu a rastlinných nátierok. Úspešný rodinný podnik medzičasom prevzali synovia Juraj a Jakub, otec je v súčasnosti predsedom Banskobystrického samosprávneho kraja.

Teoreticky mohol svojmu synovi s rozbehom technologického startupu pomôcť finančnou investíciou. To sa však nestalo, Ján Lunter (mladší) stavil na pozvoľný organický rast.

O pár rokov už mala jeho technológia na konte viacero pozoruhodných projektov v krajinách ako Burkina Faso, Nigéria a Bangladéš. V rozvíjajúcich sa krajinách v Afrike a Ázii tamojšie vlády použili odtlačkovú biometriu Innovatricsu na registráciu a identifikáciu obyvateľov v samosprávnych a parlamentných voľbách.

V štátoch, ktoré na začiatku milénia často ani nevedeli, koľko majú obyvateľov, technológie Innovatricsu umožňovali, aby mohol hlasovať každý, kto na to mal právo, a zároveň odhaľovali špekulantov, ktorí sa pokúšali hlasovať opakovane. Najväčší takýto projekt realizovali v Indonézii, kde registrovali 180 miliónov voličov.

Veľké biometrické systémy pre organizovanie volieb sú aj v súčasnosti pre Innovatrics veľkým biznisovým ťahúňom. Podľa Jána Luntera si ho vlády vyberajú preto, že jeho technológia patrí medzi najrýchlejšie a najpresnejšie na svete, pričom nemá veľké hardvérové nároky.

„Napríklad dodanie systému pre Guineu trvalo len zhruba pol roka, hoci sme pre nich vyvíjali niekoľko nových technológií, ako je rozoznávanie malých detí, ktoré sa zaregistrovali do volieb. Vďaka dobrému systému zberu informácií sa nakoniec na voľby zaregistrovalo viac ľudí, než tamojšia volebná komisia dúfala,“ spomína šéf Innovatricsu.

Ovládanie výťahu tvárou

Technológie Innovatricsu však dnes už nie sú len o voľbách a rozvojových krajinách. Napríklad Saudská Arábia ich využíva pri kontrole hraníc, v Číne zasa spolupracujú s výrobcom smart zariadení na otváranie dverí. A tiež nejde len o odtlačky prstov, lebo vývoj biometrie sa v priebehu pár rokov posunul k ďalšej méte a tou je rozpoznávanie tvárí.

Tvárová biometria významne rozšírila komerčné možnosti technológií, pretože kamery sú na rozdiel od skenerov na odtlačky prstov oveľa lacnejšie, a teda aj používanejšie.

Okrem toho, kým v čase, keď Innovatrics začínal, mala tvárová biometria pomerne veľkú chybovosť, vďaka vývoju neurónových sietí a umelej inteligencie sa jej spoľahlivosť výrazne zlepšila.

V súčasnosti sa už Innovatrics venuje najmä rozpoznávaniu tvárí. Jeho technológia dokáže človeka identifikovať aj na základe desať rokov starej fotky, čo je nutnosť pri overení totožnosti podľa fotky na občianskom preukaze.

Napríklad v Budapešti do novej smart budovy HB Reavisu Agora nainštaloval Innovatrics kamerový systém, ktorý zamestnancom otvára dvere a púšťa ich len do tých priestorov, kam to majú dovolené.

„Má to aj širšie možnosti, napríklad to vie privolať výťah na správne poschodie,“ vysvetľuje Ján Lunter. Podobný systém dodala slovenská firma aj saudskoarabskej Univerzite vedy a techniky kráľa Abdullaha.

Ziskovosť si udržali

Innovatrics v súčasnosti zamestnáva 150 ľudí v Bratislave a menší tím má aj v Banskej Bystrici. Okrem toho, v jeho R&D centre v Brne pracuje dvanástka vedcov a výskumníkov v oblasti spracovania obrazu a umelej inteligencie. A napokon, firma má obchodné zastúpenia v USA, Singapure, na Taiwane a najnovšie aj v Brazílii.

Perspektívna technológia a pribúdajúce projekty v priebehu uplynulej dekády ťahali tržby Innovatricu nahor. Kým v roku 2012 dosiahli 1,7 milióna eur, v roku 2018 už boli na úrovni 8,8 milióna eur. O rok neskôr vystrelili na rekordných 20 miliónov eur, ale postaral sa o to najmä veľký „volebný“ projekt v Guinei.

Aj preto v pandemickom vlaňajšku tržby klesli na 16,1 milióna eur. Ján Lunter to pripisuje zastaveniu veľkých vládnych projektov – jednak pre finančné problémy vlád a jednak pre obmedzené možnosti cestovania. Za dôležité považuje, že firma si aj v horších časoch udržala vysokú ziskovú maržu.

„Okrem toho, vlani sme začali viac tlačiť na predaj produktov, ktoré nie sú platené jednorazovo, ale pravidelnými platbami. Takže v roku spustenia máme menší príjem, ale je rozložený na celé obdobie používania produktu,“ dodáva šéf Innovatricsu.

Onboarding aj v azbuke a arabčine

Hitom covidového roka bol digitálny onboarding. „Prišlo to práve v čase, keď naša technológia v tejto oblasti takpovediac dospela – má kompletnú výbavu na to, aby ju dokázal nasadiť akýkoľvek klient podľa svojich potrieb,“ spomína Ján Lunter.

Za konkurenčnú prednosť označuje, že technológia má certifikát overovania živosti: „Vieme to spraviť z jediného selfíčka a bez potreby posielať dáta na server. Neurónová sieť je nainštalovaná priamo v mobile, takže klientske dáta nikam neputujú a celé je to rýchlejšie a pohodlnejšie,“ dodáva.

Dopyt z celého sveta podľa neho viedol k tomu, že vlani do onboardingu pridali podporu nelatinských abecied, teda azbuky, arabčiny a bengálčiny.

„Onboarding nevyužívajú len banky na klasické otvorenie účtu, ale aj poisťovne, telekomy, finanční sprostredkovatelia alebo aj samosprávy, keď na diaľku môžete zaplatiť dane za psa či poplatok za smeti,“ naznačuje Ján Lunter ďalšie možnosti expanzie Innovatricsu.

Firma pritom vlani prešla dôležitou vnútornou zmenou. Z poskytovateľa technológií sa zmenila na dodávateľa riešení.

Inými slovami, predtým sa k zákazníkom dostávali cez systémových integrátorov ako subdodávateľ, teraz majú vlastný integračný tím, ktorý zastrešoval napríklad aj projekt Agora v Budapešti. „Znamená to, že sme flexibilnejší a viac vecí vieme riešiť vlastnými silami,“ uzatvára Ján Lunter.

Zistiť viac o cene FéliX.

Banky

Železničné prekladisko v americkom Cincinnati.

Neistota súvisiaca s Trumpovými plánmi môže odradiť investorov, tvrdí šéfka Fed-u.


TASR

Keketi do marca zastával post ministra cestovného ruchu a športu.


TASR 6
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na Index

KURZY

Koľko dostanem za 1 euro (13. 5. 2025)
USD 1.111
AUD 1.738
CZK 24.980
JPY 164.460
CAD 1.553
GBP 0.843
HUF 406.130
PLN 4.240
CHF 0.937
SEK 10.885

Komerčné články

  1. Roman Kukumberg ml.: Online hejty vedia bolieť viac ako bodyček
  2. Najlepšie zdroje železa: čo jesť pri jeho nedostatku
  3. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle
  4. NESTO ponúka nadštandardné bývanie na hranici mesta a prírody
  5. Nová možnosť investovania s garantovaným rastom až 6 %
  6. Kúsok Slovenska na tanieri: domáce potraviny sú stávka na istotu
  7. Majiteľka Boxito: Podnikanie zvláda vďaka multifunkčnému vozidlu
  8. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry
  1. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle
  2. Najlepšie zdroje železa: čo jesť pri jeho nedostatku
  3. NESTO ponúka nadštandardné bývanie na hranici mesta a prírody
  4. Majiteľka Boxito: Podnikanie zvláda vďaka multifunkčnému vozidlu
  5. Nová možnosť investovania s garantovaným rastom až 6 %
  6. Ktoré signály tela predpovedajú mŕtvicu
  7. Kúsok Slovenska na tanieri: domáce potraviny sú stávka na istotu
  8. Jednoduché farebné premeny do bytu aj záhrady
  1. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry 9 371
  2. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle 8 513
  3. Pokoj, výhľady a dobrá kuchyňa? Vyberáme desať hotelov na Ischii 4 893
  4. Bankroty a miliardové dlhy. Úspešný Trump je ilúzia 4 153
  5. Ako sa z firmy na výrobu krbov stal líder v robotike? 3 615
  6. Roman Kukumberg ml.: Online hejty vedia bolieť viac ako bodyček 2 837
  7. Koniec nálepkovaniu a predsudkom medzi kolegami u tohto predajcu 2 523
  8. Bývajte v centre Košíc – 18 bytov v boutique residence Huštáky 2 356
  1. Jiří Ščobák: Ako vybrať dobrého finančného sprostredkovateľa? Ako identifikovať šmejda?
  2. Lukáš Čelinák: Fico pochoval slovenského tigra, chradne a vydáva sa na grécku cestu
  3. Martin Ondráš: Konečne lacné potraviny !
  4. Tadeáš Ďurica: Sprievodca "slovenskou sociálnou demokraciou"
  5. Michal Pavlík: Chaos okolo 2 % z dane skončil: Víťazstvom zdravého rozumu
  6. Milan Dubec: Buďte Obozretní: Čo Skrýva Spoločnosť, ktorá Vám Volá s Ponukou Kryptoinvestícií?
  7. INESS: Blockchain v zdravotníctve
  8. Jiří Ščobák: Je nový II. pilier dlhodobo udržateľný? Ktoré zmeny sú pozitívne a ktoré negatívne?
  1. Ivan Čáni: 9. máj 2025 – najhanebneší deň v dejinách Slovenska. 34 825
  2. Radko Mačuha: Šimečka má niečo, čo už Fico nikdy nebude mať? 20 165
  3. Teodor Pasternák: NAY už nie je „naj“ 13 525
  4. Michael Achberger: Lepšie ako diéta? O tomto trende hovoria aj lekári aj tréneri! 10 791
  5. Miroslav Galovič: Marečku, mohol si ostať legendou... (Mikroblog No 20) 7 911
  6. Ján Chomík: Tyran, ktorý nemá páru 6 937
  7. Radko Mačuha: Hanba, uniklo ďalšie video Šimečkovej ženy. 5 728
  8. Rastislav Puchala: Výzva od Ficina prijatá 5 613
  1. Radko Mačuha: Rozostavali sme Slovensko, hrdo vyhlasuje premiér Fico.
  2. Marcel Rebro: Naozaj prišla sloboda z východu? Prečo sme potom utekali na západ, pán Fico?
  3. Věra Tepličková: Možno príde aj kúzelník...
  4. Tupou Ceruzou: Toaleťák
  5. Monika Nagyova: Ako z Netflixu. Preskakoval mŕtvoly a bežal na skúšku do školy
  6. Věra Tepličková: Cesta slovenského Sizyfa do Moskvy alebo Nie je pre cholerika nič horšie, ako nemať možnosť ísť vyššie
  7. Roman Kebísek: Oslobodzujúci efekt Gauguinovej „lekcie maľovania“ na veko drevenej krabice
  8. Anna Brawne: Pridrahý Robert, najlepšia trasa z "Matičky Rusi" by bola cez Bermudy
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Donald Trump, titulka májového mesačníka INDEX.

Tipy na lacnejšiu hypotéku aj príbeh vyhnaného magnáta v májovom INDEXE.


10
Ilustračné foto.

Medzi prijímateľov najvyšších dotácií z PPA patrí aj družstvo Andreja Babiša.


Ilustračné foto

Najvýhodnejšiu ponuku predložila spoločnosť Skanska SK.


TASR 1
Ilustračné foto.

Právna úprava má zmierniť nerovnosti.


SITA
  1. Jiří Ščobák: Ako vybrať dobrého finančného sprostredkovateľa? Ako identifikovať šmejda?
  2. Lukáš Čelinák: Fico pochoval slovenského tigra, chradne a vydáva sa na grécku cestu
  3. Martin Ondráš: Konečne lacné potraviny !
  4. Tadeáš Ďurica: Sprievodca "slovenskou sociálnou demokraciou"
  5. Michal Pavlík: Chaos okolo 2 % z dane skončil: Víťazstvom zdravého rozumu
  6. Milan Dubec: Buďte Obozretní: Čo Skrýva Spoločnosť, ktorá Vám Volá s Ponukou Kryptoinvestícií?
  7. INESS: Blockchain v zdravotníctve
  8. Jiří Ščobák: Je nový II. pilier dlhodobo udržateľný? Ktoré zmeny sú pozitívne a ktoré negatívne?
  1. Ivan Čáni: 9. máj 2025 – najhanebneší deň v dejinách Slovenska. 34 825
  2. Radko Mačuha: Šimečka má niečo, čo už Fico nikdy nebude mať? 20 165
  3. Teodor Pasternák: NAY už nie je „naj“ 13 525
  4. Michael Achberger: Lepšie ako diéta? O tomto trende hovoria aj lekári aj tréneri! 10 791
  5. Miroslav Galovič: Marečku, mohol si ostať legendou... (Mikroblog No 20) 7 911
  6. Ján Chomík: Tyran, ktorý nemá páru 6 937
  7. Radko Mačuha: Hanba, uniklo ďalšie video Šimečkovej ženy. 5 728
  8. Rastislav Puchala: Výzva od Ficina prijatá 5 613
  1. Radko Mačuha: Rozostavali sme Slovensko, hrdo vyhlasuje premiér Fico.
  2. Marcel Rebro: Naozaj prišla sloboda z východu? Prečo sme potom utekali na západ, pán Fico?
  3. Věra Tepličková: Možno príde aj kúzelník...
  4. Tupou Ceruzou: Toaleťák
  5. Monika Nagyova: Ako z Netflixu. Preskakoval mŕtvoly a bežal na skúšku do školy
  6. Věra Tepličková: Cesta slovenského Sizyfa do Moskvy alebo Nie je pre cholerika nič horšie, ako nemať možnosť ísť vyššie
  7. Roman Kebísek: Oslobodzujúci efekt Gauguinovej „lekcie maľovania“ na veko drevenej krabice
  8. Anna Brawne: Pridrahý Robert, najlepšia trasa z "Matičky Rusi" by bola cez Bermudy
SkryťZatvoriť reklamu