SME
Pondelok, 20. marec, 2023 | Meniny má Víťazoslav

Vďaka nim nemusíte chodiť do banky, Innovatrics rozozná tvár podľa selfíčka

Predstavujeme nomináciu na biznis cenu INDEXU a Slovenskej sporiteľne.

Ján Lunter a tím jeho firmy InnovatricsJán Lunter a tím jeho firmy Innovatrics (Zdroj: Innovatrics)
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Koronavírusový lockdown priniesol rozmach technológií, ktoré umožňujú komunikáciu firiem s klientmi na diaľku. Typickým príkladom sú banky, ktoré už umožňujú z obývačky otvoriť si účet.

Biznis cena FéliX

Banky sú pritom vo vzťahu k takýmto vymoženostiam historicky extrémne konzervatívne. Na druhej strane, podľa prieskumov až 50 percent ľudí preferuje otvorenie účtu bez toho, aby fyzicky navštívili pobočku banky. Pandémia-nepandémia.

Zásadným kolieskom v takzvanom digitálnom onboardingu je overenie identity klienta na základe biometrických prvkov. Napríklad Tatra banka to robí pomocou tvárovej biometrie od slovenskej firmy Innovatrics.

Vo svojom odbore patrí medzi globálnu špičku. Jej technológie okrem bankovania pomáhajú napríklad organizovať parlamentné voľby.

Pomáhajú organizovať voľby

Innovatrics začínal s algoritmami na čítanie a porovnávanie odtlačkov prstov, ktoré jeho zakladateľ Ján Lunter vyvinul počas vysokoškolských štúdií vo Francúzsku. V roku 2007 vyhral startupovú súťaž, a keďže mu priniesla prvého zákazníka, a teda aj kapitál na rozbeh podnikania, založil si vo Francúzsku firmu (jedným zo spoločníkov bol istý čas aj jeho vysokoškolský profesor).

Po dvoch rokoch sa Innovatrics presunul na Slovensko. Jednak z daňových dôvodov – firmy vtedy vo Francúzsku platili 33-percentnú daň, kým na Slovensku bola už pár rokov zavedená „rovná daň“ 19 percent. Predovšetkým však chcel Ján Lunter postaviť budúcnosť firmy na slovenských programátoroch, ktorí boli v tom čase lacnejší a dostupnejší než tí francúzski.

Podnikanie má Ján Lunter takpovediac v rodine. Jeho otec, tiež Ján Lunter, v Banskej Bystrici založil firmu na výrobu tofu a rastlinných nátierok. Úspešný rodinný podnik medzičasom prevzali synovia Juraj a Jakub, otec je v súčasnosti predsedom Banskobystrického samosprávneho kraja.

Teoreticky mohol svojmu synovi s rozbehom technologického startupu pomôcť finančnou investíciou. To sa však nestalo, Ján Lunter (mladší) stavil na pozvoľný organický rast.

O pár rokov už mala jeho technológia na konte viacero pozoruhodných projektov v krajinách ako Burkina Faso, Nigéria a Bangladéš. V rozvíjajúcich sa krajinách v Afrike a Ázii tamojšie vlády použili odtlačkovú biometriu Innovatricsu na registráciu a identifikáciu obyvateľov v samosprávnych a parlamentných voľbách.

V štátoch, ktoré na začiatku milénia často ani nevedeli, koľko majú obyvateľov, technológie Innovatricsu umožňovali, aby mohol hlasovať každý, kto na to mal právo, a zároveň odhaľovali špekulantov, ktorí sa pokúšali hlasovať opakovane. Najväčší takýto projekt realizovali v Indonézii, kde registrovali 180 miliónov voličov.

Veľké biometrické systémy pre organizovanie volieb sú aj v súčasnosti pre Innovatrics veľkým biznisovým ťahúňom. Podľa Jána Luntera si ho vlády vyberajú preto, že jeho technológia patrí medzi najrýchlejšie a najpresnejšie na svete, pričom nemá veľké hardvérové nároky.

„Napríklad dodanie systému pre Guineu trvalo len zhruba pol roka, hoci sme pre nich vyvíjali niekoľko nových technológií, ako je rozoznávanie malých detí, ktoré sa zaregistrovali do volieb. Vďaka dobrému systému zberu informácií sa nakoniec na voľby zaregistrovalo viac ľudí, než tamojšia volebná komisia dúfala,“ spomína šéf Innovatricsu.

Ovládanie výťahu tvárou

Technológie Innovatricsu však dnes už nie sú len o voľbách a rozvojových krajinách. Napríklad Saudská Arábia ich využíva pri kontrole hraníc, v Číne zasa spolupracujú s výrobcom smart zariadení na otváranie dverí. A tiež nejde len o odtlačky prstov, lebo vývoj biometrie sa v priebehu pár rokov posunul k ďalšej méte a tou je rozpoznávanie tvárí.

Tvárová biometria významne rozšírila komerčné možnosti technológií, pretože kamery sú na rozdiel od skenerov na odtlačky prstov oveľa lacnejšie, a teda aj používanejšie.

Okrem toho, kým v čase, keď Innovatrics začínal, mala tvárová biometria pomerne veľkú chybovosť, vďaka vývoju neurónových sietí a umelej inteligencie sa jej spoľahlivosť výrazne zlepšila.

V súčasnosti sa už Innovatrics venuje najmä rozpoznávaniu tvárí. Jeho technológia dokáže človeka identifikovať aj na základe desať rokov starej fotky, čo je nutnosť pri overení totožnosti podľa fotky na občianskom preukaze.

Napríklad v Budapešti do novej smart budovy HB Reavisu Agora nainštaloval Innovatrics kamerový systém, ktorý zamestnancom otvára dvere a púšťa ich len do tých priestorov, kam to majú dovolené.

„Má to aj širšie možnosti, napríklad to vie privolať výťah na správne poschodie,“ vysvetľuje Ján Lunter. Podobný systém dodala slovenská firma aj saudskoarabskej Univerzite vedy a techniky kráľa Abdullaha.

Ziskovosť si udržali

Innovatrics v súčasnosti zamestnáva 150 ľudí v Bratislave a menší tím má aj v Banskej Bystrici. Okrem toho, v jeho R&D centre v Brne pracuje dvanástka vedcov a výskumníkov v oblasti spracovania obrazu a umelej inteligencie. A napokon, firma má obchodné zastúpenia v USA, Singapure, na Taiwane a najnovšie aj v Brazílii.

Perspektívna technológia a pribúdajúce projekty v priebehu uplynulej dekády ťahali tržby Innovatricu nahor. Kým v roku 2012 dosiahli 1,7 milióna eur, v roku 2018 už boli na úrovni 8,8 milióna eur. O rok neskôr vystrelili na rekordných 20 miliónov eur, ale postaral sa o to najmä veľký „volebný“ projekt v Guinei.

Aj preto v pandemickom vlaňajšku tržby klesli na 16,1 milióna eur. Ján Lunter to pripisuje zastaveniu veľkých vládnych projektov – jednak pre finančné problémy vlád a jednak pre obmedzené možnosti cestovania. Za dôležité považuje, že firma si aj v horších časoch udržala vysokú ziskovú maržu.

„Okrem toho, vlani sme začali viac tlačiť na predaj produktov, ktoré nie sú platené jednorazovo, ale pravidelnými platbami. Takže v roku spustenia máme menší príjem, ale je rozložený na celé obdobie používania produktu,“ dodáva šéf Innovatricsu.

Onboarding aj v azbuke a arabčine

Hitom covidového roka bol digitálny onboarding. „Prišlo to práve v čase, keď naša technológia v tejto oblasti takpovediac dospela – má kompletnú výbavu na to, aby ju dokázal nasadiť akýkoľvek klient podľa svojich potrieb,“ spomína Ján Lunter.

Za konkurenčnú prednosť označuje, že technológia má certifikát overovania živosti: „Vieme to spraviť z jediného selfíčka a bez potreby posielať dáta na server. Neurónová sieť je nainštalovaná priamo v mobile, takže klientske dáta nikam neputujú a celé je to rýchlejšie a pohodlnejšie,“ dodáva.

Dopyt z celého sveta podľa neho viedol k tomu, že vlani do onboardingu pridali podporu nelatinských abecied, teda azbuky, arabčiny a bengálčiny.

„Onboarding nevyužívajú len banky na klasické otvorenie účtu, ale aj poisťovne, telekomy, finanční sprostredkovatelia alebo aj samosprávy, keď na diaľku môžete zaplatiť dane za psa či poplatok za smeti,“ naznačuje Ján Lunter ďalšie možnosti expanzie Innovatricsu.

Firma pritom vlani prešla dôležitou vnútornou zmenou. Z poskytovateľa technológií sa zmenila na dodávateľa riešení.

Inými slovami, predtým sa k zákazníkom dostávali cez systémových integrátorov ako subdodávateľ, teraz majú vlastný integračný tím, ktorý zastrešoval napríklad aj projekt Agora v Budapešti. „Znamená to, že sme flexibilnejší a viac vecí vieme riešiť vlastnými silami,“ uzatvára Ján Lunter.

Zistiť viac o cene FéliX.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na Index

KURZY

Koľko dostanem za 1 euro (20. 3. 2023)
USD 1.062
AUD 1.587
CZK 23.948
JPY 140.570
CAD 1.458
GBP 0.875
HUF 395.930
PLN 4.705
CHF 0.986
SEK 11.200

Zobraziť kompletný kurzový lístok

Inzercia - Tlačové správy

  1. Amazon v Seredi dáva veciam druhý život
  2. Katka so vzácnym ochorením: Rozhodla som sa, že deti mať nebudem
  3. Ako riešia krízu v zahraničí? Nižšia daň, zľavy z odvodov, zmrazená cena potravín
  4. Ako môžu elektromobily znížiť náklady vašej firmy?
  5. Okuliarové šošovky ZEISS SmartLife
  6. Čím je Azúrové pobrežie tak príťažlivé? Zistíte po pár chvíľach
  7. Náš mobil môžu ovládať na diaľku, ale dá sa tomu zabrániť
  8. Tipuj dedinský futbal online a vyhraj zájazd na Ligu majstrov
  1. Spoločnosť AGEL SK a VŠZaSP podpísali zmluvu o spolupráci
  2. Čo všetko potrebujete vedieť, ak chcete tehlovú fasádu
  3. Bývanie, ktoré má všetkých "5P"
  4. Nový e-book od BaseLinker Kompletný sprievodca po marketplacoch
  5. Okuliarové šošovky ZEISS SmartLife
  6. Ako môžu elektromobily znížiť náklady vašej firmy?
  7. Verve services - upratovacia firma, ktorá vznikla z nuly
  8. Kedy s dieťaťom prvýkrát k zubárovi? Odpoveď vás prekvapí
  1. Doba nízkych úrokov je späť. Garantovaná hypotéka 1,49% 13 469
  2. Náš mobil môžu ovládať na diaľku, ale dá sa tomu zabrániť 12 824
  3. Ako riešia krízu v zahraničí? Nižšia daň, zmrazená cena potravín 10 890
  4. Čím je Azúrové pobrežie tak príťažlivé? Zistíte po pár chvíľach 8 931
  5. Jednoznačný recept na úspech? Buďte pripravení prispôsobiť sa 7 702
  6. Aké sú NAJ slovenské chute? Prezradili ich známi výrobcovia 5 518
  7. Okuliarové šošovky ZEISS SmartLife 2 552
  8. Amazon v Seredi dáva veciam druhý život 2 454

Blogy SME

  1. INESS: Blockchain v zdravotníctve
  2. Jiří Ščobák: Je nový II. pilier dlhodobo udržateľný? Ktoré zmeny sú pozitívne a ktoré negatívne?
  3. Juraj Karpiš: Ako investovať a sporiť, keď spľasla matka všetkých bublín a hrozí recesia
  4. Milan Dubec: Kedy klesnú ceny nehnuteľnotí v Žiline?
  5. Jozef Drahovský: Budú od januára jazdiť kamióny po diaľniciach bez platenia mýta?
  6. Jozef Drahovský: Zákaz nedeľného predaja, cirkev, ego a zdravý rozum
  7. Adam Austera: Ako sa aktuálne darí najvýznamnejším dodávateľom vakcín proti Covid-19?
  8. INESS: Lieky bude treba platiť inak
  1. Matúš Baňas: Reforma vzdelávania na Slovensku - poďme spáliť aj posledné zvyšky toho dobrého, čo v slovenskom školstve ostalo 6 772
  2. Radovan Čipka: Ako Záborská znesvätila tému pomoci ženám 6 322
  3. Magdaléna Cifrová: Konečne potrestaný pedagóg na VŠVU a aké dôležité je ospravedlniť sa 6 073
  4. Michael Achberger: Chudni rýchlo: Tieto cviky ti pomôžu spaľovať tuky efektívne! 3 565
  5. Miroslav Žiak: Drogy ako biznis pre vyvolených na Slovensku? 3 299
  6. Ján Valchár: Lúza znova útočí alebo Ako Prigožin kandidoval za prezidenta 2 708
  7. Michal Uherčík: Veľké riešenie alebo veľké fiasko. Parkovacie domy v Martine. 2 476
  8. Viktor Pamula: Spolky v Spišskej Novej Vsi II 2 337
  1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 58. - Reinhold Messner: Antarktída - nebo aj peklo zároveň, 2/2 (1990)
  2. Monika Nagyova: Moje blogovanie dosiahlo plnoletosť. Čitatelia mi občas dajú zabrať.
  3. Jiří Ščobák: Chcete od Hegera krev?
  4. Jiří Ščobák: Jak vykrmit akvárium?
  5. Jiří Ščobák: Ako zdaniť dividendy z akcií a ETF? Ako konkrétne vyplniť daňové priznanie?
  6. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 57. - Reinhold Messner: Antarktída - nebo aj peklo zároveň, 1/2 (1989)
  7. Jiří Ščobák: Recenze služby: Tři roky se Slovnaftbajkem (aneb Bratislava bez auta a električenky)
  8. Monika Nagyova: Máte v okolí ľudí posadnutých upratovaním? Niet im pomoci.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Ilustračné foto.

Dohoda s ministerstvom je veľmi vágna, nie všetci obchodníci sa do jej plnenia pustili s rovnakou vervou.


3 h
Taliansku opäť napadlo pomôcť si obrovskými zlatými rezervami (ilustračné foto).

Spotová cena prekročila hranicu dvetisíc dolárov.


TASR 6 h
Nezamestnanosť na Slovensku

Miera nezamestnanosti sa vo februári znížila na 5,76 percenta.


SITA 7 h
Banka UBS.

Správa o prevzatí Credit Suisse európske trhy neupokojila.


TASR 8 h

Blogy SME

  1. INESS: Blockchain v zdravotníctve
  2. Jiří Ščobák: Je nový II. pilier dlhodobo udržateľný? Ktoré zmeny sú pozitívne a ktoré negatívne?
  3. Juraj Karpiš: Ako investovať a sporiť, keď spľasla matka všetkých bublín a hrozí recesia
  4. Milan Dubec: Kedy klesnú ceny nehnuteľnotí v Žiline?
  5. Jozef Drahovský: Budú od januára jazdiť kamióny po diaľniciach bez platenia mýta?
  6. Jozef Drahovský: Zákaz nedeľného predaja, cirkev, ego a zdravý rozum
  7. Adam Austera: Ako sa aktuálne darí najvýznamnejším dodávateľom vakcín proti Covid-19?
  8. INESS: Lieky bude treba platiť inak
  1. Matúš Baňas: Reforma vzdelávania na Slovensku - poďme spáliť aj posledné zvyšky toho dobrého, čo v slovenskom školstve ostalo 6 772
  2. Radovan Čipka: Ako Záborská znesvätila tému pomoci ženám 6 322
  3. Magdaléna Cifrová: Konečne potrestaný pedagóg na VŠVU a aké dôležité je ospravedlniť sa 6 073
  4. Michael Achberger: Chudni rýchlo: Tieto cviky ti pomôžu spaľovať tuky efektívne! 3 565
  5. Miroslav Žiak: Drogy ako biznis pre vyvolených na Slovensku? 3 299
  6. Ján Valchár: Lúza znova útočí alebo Ako Prigožin kandidoval za prezidenta 2 708
  7. Michal Uherčík: Veľké riešenie alebo veľké fiasko. Parkovacie domy v Martine. 2 476
  8. Viktor Pamula: Spolky v Spišskej Novej Vsi II 2 337
  1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 58. - Reinhold Messner: Antarktída - nebo aj peklo zároveň, 2/2 (1990)
  2. Monika Nagyova: Moje blogovanie dosiahlo plnoletosť. Čitatelia mi občas dajú zabrať.
  3. Jiří Ščobák: Chcete od Hegera krev?
  4. Jiří Ščobák: Jak vykrmit akvárium?
  5. Jiří Ščobák: Ako zdaniť dividendy z akcií a ETF? Ako konkrétne vyplniť daňové priznanie?
  6. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 57. - Reinhold Messner: Antarktída - nebo aj peklo zároveň, 1/2 (1989)
  7. Jiří Ščobák: Recenze služby: Tři roky se Slovnaftbajkem (aneb Bratislava bez auta a električenky)
  8. Monika Nagyova: Máte v okolí ľudí posadnutých upratovaním? Niet im pomoci.
SkryťZatvoriť reklamu