SME

Vďaka nim nemusíte chodiť do banky, Innovatrics rozozná tvár podľa selfíčka

Predstavujeme nomináciu na biznis cenu INDEXU a Slovenskej sporiteľne.

Ján Lunter a tím jeho firmy InnovatricsJán Lunter a tím jeho firmy Innovatrics (Zdroj: Innovatrics)

Koronavírusový lockdown priniesol rozmach technológií, ktoré umožňujú komunikáciu firiem s klientmi na diaľku. Typickým príkladom sú banky, ktoré už umožňujú z obývačky otvoriť si účet.

Biznis cena FéliX

Banky sú pritom vo vzťahu k takýmto vymoženostiam historicky extrémne konzervatívne. Na druhej strane, podľa prieskumov až 50 percent ľudí preferuje otvorenie účtu bez toho, aby fyzicky navštívili pobočku banky. Pandémia-nepandémia.

Zásadným kolieskom v takzvanom digitálnom onboardingu je overenie identity klienta na základe biometrických prvkov. Napríklad Tatra banka to robí pomocou tvárovej biometrie od slovenskej firmy Innovatrics.

Vo svojom odbore patrí medzi globálnu špičku. Jej technológie okrem bankovania pomáhajú napríklad organizovať parlamentné voľby.

Pomáhajú organizovať voľby

Innovatrics začínal s algoritmami na čítanie a porovnávanie odtlačkov prstov, ktoré jeho zakladateľ Ján Lunter vyvinul počas vysokoškolských štúdií vo Francúzsku. V roku 2007 vyhral startupovú súťaž, a keďže mu priniesla prvého zákazníka, a teda aj kapitál na rozbeh podnikania, založil si vo Francúzsku firmu (jedným zo spoločníkov bol istý čas aj jeho vysokoškolský profesor).

Po dvoch rokoch sa Innovatrics presunul na Slovensko. Jednak z daňových dôvodov – firmy vtedy vo Francúzsku platili 33-percentnú daň, kým na Slovensku bola už pár rokov zavedená „rovná daň“ 19 percent. Predovšetkým však chcel Ján Lunter postaviť budúcnosť firmy na slovenských programátoroch, ktorí boli v tom čase lacnejší a dostupnejší než tí francúzski.

Podnikanie má Ján Lunter takpovediac v rodine. Jeho otec, tiež Ján Lunter, v Banskej Bystrici založil firmu na výrobu tofu a rastlinných nátierok. Úspešný rodinný podnik medzičasom prevzali synovia Juraj a Jakub, otec je v súčasnosti predsedom Banskobystrického samosprávneho kraja.

Teoreticky mohol svojmu synovi s rozbehom technologického startupu pomôcť finančnou investíciou. To sa však nestalo, Ján Lunter (mladší) stavil na pozvoľný organický rast.

O pár rokov už mala jeho technológia na konte viacero pozoruhodných projektov v krajinách ako Burkina Faso, Nigéria a Bangladéš. V rozvíjajúcich sa krajinách v Afrike a Ázii tamojšie vlády použili odtlačkovú biometriu Innovatricsu na registráciu a identifikáciu obyvateľov v samosprávnych a parlamentných voľbách.

V štátoch, ktoré na začiatku milénia často ani nevedeli, koľko majú obyvateľov, technológie Innovatricsu umožňovali, aby mohol hlasovať každý, kto na to mal právo, a zároveň odhaľovali špekulantov, ktorí sa pokúšali hlasovať opakovane. Najväčší takýto projekt realizovali v Indonézii, kde registrovali 180 miliónov voličov.

Veľké biometrické systémy pre organizovanie volieb sú aj v súčasnosti pre Innovatrics veľkým biznisovým ťahúňom. Podľa Jána Luntera si ho vlády vyberajú preto, že jeho technológia patrí medzi najrýchlejšie a najpresnejšie na svete, pričom nemá veľké hardvérové nároky.

„Napríklad dodanie systému pre Guineu trvalo len zhruba pol roka, hoci sme pre nich vyvíjali niekoľko nových technológií, ako je rozoznávanie malých detí, ktoré sa zaregistrovali do volieb. Vďaka dobrému systému zberu informácií sa nakoniec na voľby zaregistrovalo viac ľudí, než tamojšia volebná komisia dúfala,“ spomína šéf Innovatricsu.

Ovládanie výťahu tvárou

Technológie Innovatricsu však dnes už nie sú len o voľbách a rozvojových krajinách. Napríklad Saudská Arábia ich využíva pri kontrole hraníc, v Číne zasa spolupracujú s výrobcom smart zariadení na otváranie dverí. A tiež nejde len o odtlačky prstov, lebo vývoj biometrie sa v priebehu pár rokov posunul k ďalšej méte a tou je rozpoznávanie tvárí.

Tvárová biometria významne rozšírila komerčné možnosti technológií, pretože kamery sú na rozdiel od skenerov na odtlačky prstov oveľa lacnejšie, a teda aj používanejšie.

Okrem toho, kým v čase, keď Innovatrics začínal, mala tvárová biometria pomerne veľkú chybovosť, vďaka vývoju neurónových sietí a umelej inteligencie sa jej spoľahlivosť výrazne zlepšila.

V súčasnosti sa už Innovatrics venuje najmä rozpoznávaniu tvárí. Jeho technológia dokáže človeka identifikovať aj na základe desať rokov starej fotky, čo je nutnosť pri overení totožnosti podľa fotky na občianskom preukaze.

Napríklad v Budapešti do novej smart budovy HB Reavisu Agora nainštaloval Innovatrics kamerový systém, ktorý zamestnancom otvára dvere a púšťa ich len do tých priestorov, kam to majú dovolené.

„Má to aj širšie možnosti, napríklad to vie privolať výťah na správne poschodie,“ vysvetľuje Ján Lunter. Podobný systém dodala slovenská firma aj saudskoarabskej Univerzite vedy a techniky kráľa Abdullaha.

Ziskovosť si udržali

Innovatrics v súčasnosti zamestnáva 150 ľudí v Bratislave a menší tím má aj v Banskej Bystrici. Okrem toho, v jeho R&D centre v Brne pracuje dvanástka vedcov a výskumníkov v oblasti spracovania obrazu a umelej inteligencie. A napokon, firma má obchodné zastúpenia v USA, Singapure, na Taiwane a najnovšie aj v Brazílii.

Perspektívna technológia a pribúdajúce projekty v priebehu uplynulej dekády ťahali tržby Innovatricu nahor. Kým v roku 2012 dosiahli 1,7 milióna eur, v roku 2018 už boli na úrovni 8,8 milióna eur. O rok neskôr vystrelili na rekordných 20 miliónov eur, ale postaral sa o to najmä veľký „volebný“ projekt v Guinei.

Aj preto v pandemickom vlaňajšku tržby klesli na 16,1 milióna eur. Ján Lunter to pripisuje zastaveniu veľkých vládnych projektov – jednak pre finančné problémy vlád a jednak pre obmedzené možnosti cestovania. Za dôležité považuje, že firma si aj v horších časoch udržala vysokú ziskovú maržu.

„Okrem toho, vlani sme začali viac tlačiť na predaj produktov, ktoré nie sú platené jednorazovo, ale pravidelnými platbami. Takže v roku spustenia máme menší príjem, ale je rozložený na celé obdobie používania produktu,“ dodáva šéf Innovatricsu.

Onboarding aj v azbuke a arabčine

Hitom covidového roka bol digitálny onboarding. „Prišlo to práve v čase, keď naša technológia v tejto oblasti takpovediac dospela – má kompletnú výbavu na to, aby ju dokázal nasadiť akýkoľvek klient podľa svojich potrieb,“ spomína Ján Lunter.

Za konkurenčnú prednosť označuje, že technológia má certifikát overovania živosti: „Vieme to spraviť z jediného selfíčka a bez potreby posielať dáta na server. Neurónová sieť je nainštalovaná priamo v mobile, takže klientske dáta nikam neputujú a celé je to rýchlejšie a pohodlnejšie,“ dodáva.

Dopyt z celého sveta podľa neho viedol k tomu, že vlani do onboardingu pridali podporu nelatinských abecied, teda azbuky, arabčiny a bengálčiny.

„Onboarding nevyužívajú len banky na klasické otvorenie účtu, ale aj poisťovne, telekomy, finanční sprostredkovatelia alebo aj samosprávy, keď na diaľku môžete zaplatiť dane za psa či poplatok za smeti,“ naznačuje Ján Lunter ďalšie možnosti expanzie Innovatricsu.

Firma pritom vlani prešla dôležitou vnútornou zmenou. Z poskytovateľa technológií sa zmenila na dodávateľa riešení.

Inými slovami, predtým sa k zákazníkom dostávali cez systémových integrátorov ako subdodávateľ, teraz majú vlastný integračný tím, ktorý zastrešoval napríklad aj projekt Agora v Budapešti. „Znamená to, že sme flexibilnejší a viac vecí vieme riešiť vlastnými silami,“ uzatvára Ján Lunter.

Zistiť viac o cene FéliX.

Banky

Ilustračné foto.

Služba na základe nariadenia EÚ bude dostupná od októbra.


21
Ilustračné foto.

V minulom roku bolo v Nemecku vyhlásených 21.812 konkurzov.


TASR
Ilustračné foto

Obvinenému hrozí trest odňatia slobody na tri až osem rokov.


TASR
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na Index

Komerčné články

  1. Ako často treba čistiť fasádu? Niektoré si vystačia samy
  2. Tridsať rokov učí ľudí šoférovať. Čo je problém dnešných vodičov?
  3. Tunisko nie je len o plážach. Takto vyzerá mimo rezortu
  4. Maldivy mimo sezóny. Dážď prišiel dvakrát, vila za cenu izby
  5. Na Devín kyvadlovou dopravou zadarmo
  6. Za dovolenkové škody vyplatila Allianz o 41 percent viac
  7. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto?
  8. Inšpirujte sa tajomstvom najšťastnejších krajín sveta
  1. Tunisko nie je len o plážach. Takto vyzerá mimo rezortu
  2. Stanovisko LESY Slovenskej republiky, š. p.
  3. Maldivy mimo sezóny. Dážď prišiel dvakrát, vila za cenu izby
  4. Apartmány pri mori nie sú len pre smerákov. Kde nájdete lacné?
  5. Na Devín kyvadlovou dopravou zadarmo
  6. Za dovolenkové škody vyplatila Allianz o 41 percent viac
  7. Takto má vyzerať dostupný biznis notebook
  8. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto?
  1. Maldivy mimo sezóny. Dážď prišiel dvakrát, vila za cenu izby 19 912
  2. Apartmány pri mori nie sú len pre smerákov. Kde nájdete lacné? 6 072
  3. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto? 5 259
  4. Na Devín kyvadlovou dopravou zadarmo 3 906
  5. Inšpirujte sa tajomstvom najšťastnejších krajín sveta 2 915
  6. Last minute zájazdov je každé leto menej. Kde ich ešte nájdete? 2 621
  7. Ako často treba čistiť fasádu? Niektoré si vystačia samy 1 682
  8. Tunisko nie je len o plážach. Takto vyzerá mimo rezortu 1 648
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Ilustračné foto.
​

Počet ľudí bez práce medzimesačne klesol.


TASR
Cyklistický pruh na Vajanského nábreží.

Cyklocesty stavajú aj developeri.


82
Japonský premiér Šigeru Išiba.

Hlavný vyjednávač Tokia sľúbil, že bude pokračovať v rokovaniach.


TASR
Ilustračná snímka.

Ministerstvo hospodárstva pripravilo návrh zákona.


TASR
  1. Jiří Ščobák: Ako vybrať dobrého finančného sprostredkovateľa? Ako identifikovať šmejda?
  2. Lukáš Čelinák: Fico pochoval slovenského tigra, chradne a vydáva sa na grécku cestu
  3. Martin Ondráš: Konečne lacné potraviny !
  4. Tadeáš Ďurica: Sprievodca "slovenskou sociálnou demokraciou"
  5. Michal Pavlík: Chaos okolo 2 % z dane skončil: Víťazstvom zdravého rozumu
  6. Milan Dubec: Buďte Obozretní: Čo Skrýva Spoločnosť, ktorá Vám Volá s Ponukou Kryptoinvestícií?
  7. INESS: Blockchain v zdravotníctve
  8. Jiří Ščobák: Je nový II. pilier dlhodobo udržateľný? Ktoré zmeny sú pozitívne a ktoré negatívne?
  1. Radko Mačuha: Oslobodenie prichádza z Východnej. 25 073
  2. Ivan Čáni: Všetci držme huby a nechajme Roberta Fica pracovať! Lebo len on JEDINÝ vie, čo je najlepšie. 18 903
  3. Viktor Pamula: Fico je nebezpečný 14 823
  4. Dušan Koniar: V roku 1989 mala ČSSR 3315 vlastných tankov 11 297
  5. Michael Achberger: Prestaňte držať diéty! Týchto 7 návykov vám predĺžia život aj zlepšia postavu 10 639
  6. Michael Achberger: Prestaňte rátať kalórie. Toto vás naučí chudnúť jednoduchšie! 8 164
  7. Janka Bittó Cigániková: Zdravotníctvo má liečiť, nie financovať cirkev 7 901
  8. Ján Valchár: Delúzia svätých Cyrila a Metoda 6 946
  1. Roman Kebísek: Básnik Byron vraj „miloval len jednu“ – Chaworthovú
  2. Věra Tepličková: O Cintuloch a Ficoch alebo Otázky bez odpovedí
  3. Marcel Rebro: Ruský oligarcha: Keď máš všetko, len nie istotu, že sa dožiješ večere
  4. Marian Nanias: Pokus odvolať predsedníčku Európskej komisie (EK) Ursulu von der Leyen.
  5. Radko Mačuha: Pozor ! Cyril a Metod. Vstup len na povolenie.
  6. Marcel Rebro: Ako chutí ruský mier? Po obuškoch.
  7. Věra Tepličková: Na Devíne sláva bola, ušlo sa vám kúsok z vola?
  8. Radko Mačuha: Oslobodenie prichádza z Východnej.
SkryťZatvoriť reklamu