BRATISLAVA. Aliancia Fair-play vyzýva poslancov Národnej rady, aby neschválili vládny návrh novely zákona o verejnom obstarávaní v predloženej podobe. Zdôvodňuje to tým, že novela vytvára priestor na korupciu.
Ako mimovládna organizácia vo štvrtok informovala, vo verejnom obstarávaní je potrebné udržať transparentnosť.
Obmedzenie možností kontroly
Parlamentom prerokúvaná novela verejného obstarávania prináša podstatné zmeny. Riaditeľ Aliancie Fair-play Peter Kunder upozornil, že pre obrovskú časť nákupov za verejné financie by mali platiť menej prísne pravidlá.
"V praxi to okrem menej prísnych pravidiel na výber dodávateľa prinesie aj menej informácií o míňaní verejných prostriedkov a obmedzenie možností kontroly, na čo poukazujú viacerí. O časti nákupov za spoločné peniaze však stratíme všetky informácie a kontrola zo strany Úradu pre verejné obstarávanie tam vôbec nebude možná," uviedol Kunder.
Ide o prípady, keď napríklad súkromné firmy nakupujú za štátne dotácie a služby.
"Podľa novely, ak štát súkromnej firme uhradí nákup tovaru či služby hoci aj v plnej výške, firma sa pri nákupe vôbec nemusí riadiť pravidlami verejného obstarávania. Nedozvieme sa ani to, od koho nakupovala, čo konkrétne nakúpila, ani za koľko," priblížil riaditeľ mimovládky.
Podľa neho nebude možná ani kontrola zo strany Úradu pre verejné obstarávanie, pričom v súčasnosti toto všetko je, ak pri nákupe štát prispieva aspoň polovicou nákladov.
Priestor na korupciu
Navrhované zníženie rozsahu informácií a možností kontroly pri nákupoch za verejné prostriedky podľa Aliancie Fair-play vytvára korupčné prostredie. "Ťažko uveriť, že by sa to na Slovensku nezneužilo vo väčšej miere," myslí si Kunder.
Mimovládka tiež tvrdí, že väčší zmysel nemá ani v novele navrhovaná úprava zakazujúca firmám politikov zúčastňovať sa na verejnom obstarávaní.
"Zákaz sa týka len niektorých firiem niektorých politikov v niektorých obstarávaniach. Nemyslím, že reálne obmedzí nejakú firmu," podotkol s tým, že to znie dobre a zrejme nebude problém to časti verejnosti predať ako príspevok v boji proti korupcii.
Uvedený zákaz sa netýka napríklad firiem poslancov, menších verejných obstarávaní v hodnote niekoľkých desiatok tisíc eur a ani firiem, kde politici nemajú väčší podiel ako 25 percent.
"Firma, kde má ľubovoľný politik, napríklad, pätinový podiel, bude môcť dostať mnohomiliónovú zákazku - presne tak ako doteraz," dodal Kunder.