SME
Streda, 1. február, 2023 | Meniny má Tatiana

Zásahy policajnej inšpekcie v kľúčových kauzách opakovane smerujú k SIS

Nadácia Zastavme korupciu zanalyzovala jej činnosť.

Ilustračné foto.Ilustračné foto. (Zdroj: TASR)
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Za posledné dva roky riešila policajná inšpekcia 1700 trestných vecí. Obvinenie vzniesla ročne približne 80 policajtom. Teda ani nie v piatich percentách prípadov.

Posledný polrok však inšpekcia stíha ako na bežiacom páse. A to najmä vyšetrovateľov NAKA, ktorí idú po krku vysokým štátnym exfunkcionárom.

V súvislosti s týmito prípadmi sa už spomínajú v médiách aj mená špičkových opozičných (ex)politikov ako Peter Kažimír a Peter Pellegrini.

Nadácia preto zanalyzovala, ako inšpekcia funguje a prečo je posledné mesiace nadštandardne aktívna.

SkryťVypnúť reklamu

Vo výmene vedenia to nebude

Na základe doterajších výsledkov sa dá povedať, že veľa policajtov sa inšpekcie báť nemusí. Optimistickejšie však nevyzerá jej činnosť ani pri analýze jej posledných krokov.

Úradné dokumenty si protirečia s predošlými vyjadreniami jej zástupcov, hlavný svedok popiera skutky, z ktorých inšpekcia viní vyšetrovateľov NAKA a jej zamestnanci robia chyby, ktoré sami vyčítajú policajtom.

Súvisiaci článok Kočnerov USB s Gorilou má vyšetrovateľka zničiť. Žilinka dal za pravdu advokátom Haščáka Čítajte 

Kde sa zrazu nabrala taká aktivita? Vo výmene vedenia dôvod nebude. Inšpekcii ešte do júna šéfoval Adrián Szabó. Predtým na inšpekcii zastupoval Milana Lučanského.

Po Szabóovi dočasne velil inšpekcii Peter Scholtz. Vlastného šéfa inšpekcia tiež zadržala tento týždeň, v rovnaký deň ako vyšetrovateľov NAKA.

Opakované nitky od SIS

Posledné aktivity inšpekcie sa opakovane spájajú so Slovenskou informačnou službou (SIS).

SkryťVypnúť reklamu

Podľa informácií Nadácie Zastavme korupciu prvým podnetom na začatie aktuálneho stíhania vyšetrovateľov boli informácie od SIS. Inšpekcia ich dostala dva týždne po tom, ako NAKA zadržala dnes už exšéfa SIS Vladimíra Pčolinského. Jeho stíhanie zastavila až Generálna prokuratúra kontroverzným paragrafom 363.

Prepojenia na SIS sa spomínajú aj pri vyšetrovateľke inšpekcie Diane Santusovej. Jej nadriadený ju poslal na detektor lži aj pre podozrenia z nadštandardných kontaktov s príslušníkmi SIS. Santusová sa na vyšetrení na polygrafe opakovane z rôznych dôvodov nezúčastnila.

Santusová velila špeciálnemu tímu, ktorý vyšetruje možné manipulovanie výpovedí kajúcnikov. Z vedenia ju dočasne stiahol práve Scholtz.

Aktuálne obvinenia inšpekcie sa tiež opierajú čiastočne o odposluchy SIS. Pričom sa v kuloároch už dlhšie špekuluje, že tam má dobré kontakty Peter Košč, známy ako Pán X.

SkryťVypnúť reklamu

Ide o podnikateľa, ktorý je hľadaný v súvislosti s podozrením, že dal úplatok bývalému špeciálnemu prokurátorovi Dušanovi Kováčikovi. Vzhľadom na fakt, že SIS sa k svojim zamestnancom nevyjadruje, je veľmi ťažké tieto špekulácie overiť.

Prepojenie Košča na SIS spomína vo svojej výpovedi aj Peter Petrov, kľúčová postava v aktuálnom súboji policajných zložiek. NAKA ho zadržala nedávno pre podozrenia z manipulovania verejných zákaziek.

Stíha ho zároveň aj inšpekcia. Keď ho tento týždeň vypočula, odmietol verziu o manipulovaní výpovedí a hlavného svedka inšpekcie označil za legalizanta SIS.

„K odposluchom sa nebude vyjadrovať, lebo ich prepisy mala vykonávať pani Žitavská, ktorá je podľa neho v kontakte s Petrom Koščom a jeho bratom, ktorý tam (v SIS, pozn. red.) doteraz pracuje,“ uvádza Denník N z výsluchu.

SkryťVypnúť reklamu

Otázniky okolo vyšetrovateľa

Sporné je tiež to, či mohol vyšetrovateľov NAKA obviniť príslušník inšpekcie Michal Vyšváder. NAKA sa oňho zaujímala v rámci podozrení, že inšpekcia a SIS sa koordinujú v účelovom stíhaní vyšetrovateľov NAKA.

Plány NAKA stíhať túto skupinu unikli a boli už skôr medializované. Je preto otázne, či sa nemal daný príslušník inšpekcie namietať pre konflikt záujmov a či mohol viesť akciu k zadržaniu policajtov NAKA.

Súvisiaci článok Za päť mesiacov odišlo takmer 1800 príslušníkov, ako funguje polícia od nástupu novej vlády Čítajte 

Súčasťou koordinovanej skupiny mali byť podľa NAKA aj Santusová a Zurian. K zadržaniu v tejto veci zatiaľ nedošlo, namiesto toho inšpekcia v pondelok zadržala policajtov z NAKA.

Bratislavský okresný sudca poslal v stredu do vyšetrovacej väzby zatiaľ troch z piatich zadržaných. A tiež exšéfa inšpekcie Scholtza. Všetci sa odvolali, o väzbe tak bude rozhodovať krajský súd.

SkryťVypnúť reklamu

Nevysvetlené rozpory

Rozpory sú aj v tom, ako inšpekcia žiadala na kontrolu spisy od NAKA. NAKA od začiatku tvrdí, že si inšpekcia rovno pýtala originály kľúčových prípadov, čo pre vyšetrovateľov nebolo akceptovateľné. Santusová aj krajský prokurátor Rastislav Remeta, ktorého úrad prípady inšpekcie dozoruje, tvrdia, že im stačili kópie, no tie im NAKA odmietala dať.

Nadácia si túto komunikáciu žiadala cez infožiadosť od polície, inšpekcie aj od krajskej prokuratúry. Neuspela však v žiadnom prípade.

„Časť požadovaných informácií povinná osoba nemá k dispozícii a časť požadovaných informácií spadá pod obmedzujúci režim sprístupnenia údajov,“ znela odpoveď od ministerstva vnútra s vysvetlením, že sčasti ide o rozhodovaciu činnosť inšpekcie v trestnom konaní.

SkryťVypnúť reklamu

Samotné uznesenie inšpekcie, ktorým obviňuje vyšetrovateľov NAKA, ale dáva za pravdu polícii. Podľa informácií nadácie sa v ňom nehovorí nič o kópiách, používa sa spojenie „rovnopis“ alebo „vyšetrovací spis“.

Až po júnovom odňatí originálov spisov inšpekciou v priestoroch NAKA sa spomína neskôr zabezpečenie „fotokópie“ ďalšieho prípadu.

Kukláči z východu

Pre vývoj ďalších udalostí je kľúčový zásah kukláčov z východného Slovenska. V júli si ich povolala Santusová.

Z odpovedí ministerstva vnútra na infožiadosť nadácie sa dozvedáme, že jednotka operovala od soboty 17. júla do stredy 21. júla, pričom išlo o 20 policajtov a deväť služobných áut. Podľa medializovaných informácií mali zadržať troch podozrivých.

Práve pre prerušenie zásahu kukláčov čelí vyšetrovaniu aj policajný exprezident Kovařík.

SkryťVypnúť reklamu

Neštandardné však je, že zadržaný nemal byť žiadny policajt. Prečo potom akciu zastrešoval špeciálny tím vytvorený na inšpekcii, ktorý má riešiť pochybenia policajtov?

Napríklad aj pre nepríslušné policajné úkony, teda že nejaký policajt urobil úkon, na ktorý nemal právomoc, zrušila nedávno Generálna prokuratúra jedno obvinenie cez svoj silný paragraf 363.

Kovařík pri obrane svojho zásahu do akcie uviedol, že kukláči zastavili auto, v ktorom boli aj vyšetrovatelia NAKA, pričom kukláči o tom nevedeli.

Tento fakt potvrdila aj odpoveď na infožiadosť nadácie: „Uvedené vozidlo bolo zaregistrované v kolóne na semafore v smere do Bratislavy... Policajti MZJ PZ vykonali kontrolu posádky a batožinového priestoru vozidla, kde sa spolujazdec preukázal služobným preukazom príslušníka Policajného zboru. Vodič vozidla sa opýtal na dôvod zastavenia, kde mu bolo oznámené, že policajti MZJ PZ plnia pokyny vyšetrovateľa odboru inšpekčnej služby.“

SkryťVypnúť reklamu

Podľa policajného exprezidenta pritom takáto nevedomosť bola riziková, situácia mohla viesť aj k prestrelke medzi policajtmi.

Súvisiaci článok Kočnerov USB s Gorilou má vyšetrovateľka zničiť. Žilinka dal za pravdu advokátom Haščáka Čítajte 

Rozpory sú aj vo verejnom obvinení vyšetrovateľky Santusovej. Tá sa v otvorenom liste, ktorý poslala vybraným politikom aj prezidentke, sťažovala, že jej nadriadení chceli cez ústny pokyn inštalovať do kancelárie technické zariadenie vyhotovujúce zvukovo-kamerové záznamy.

V odpovedi inšpekcie sa však uvádza, že do „uvedenej kancelárie sa neplánovalo inštalovať“ takéto zariadenie, a ďalej sa uvádza, že „do žiadnej kancelárie ani iných služobných priestorov“ inšpekcie nemali byť inštalované také zariadenia. Aktuálne už tiež stíhaný šéf inšpekcie Scholtz v tejto veci avizoval aj svoju žiadosť o vyšetrenie na polygrafe.

Tomu sa už opakovane vyhýba samotná Santusová. „Vyšetrenie na polygrafe sa doteraz nezrealizovalo, ani posledný z termínov sa neuskutočnil z dôvodu opätovných prekážok na strane vyšetrovateľky,“ informuje agentúra SITA.

SkryťVypnúť reklamu

Pestré nominácie

Inšpekcie sme sa tiež cez infožiadosť spýtali, aký bol vzťah Santusovej s bývalým zástupcom inšpekcie Róbertom Zaplatílkom. A tiež, či v ich vzťahu úrad nevidel problém a prípadne konflikt záujmov.

Zaplatílek odišiel z postu zástupcu inšpekcie náhle v polovici mája. V rovnakom čase o odchod do civilu požiadal aj šéf NAKA Branislav Zurian a šéf bratislavskej pobočky NAKA, zakrátko ich nasledoval aj Zurianov zástupca.

Inšpekcia prostredníctvom ministerstva vnútra reagovala, že informácie poskytnúť nemôže, lebo jednak sú súčasťou rozhodovacej právomoci v trestnom konaní inšpekcie, jednak musí rešpektovať ochranu súkromia.

Po odchode Szabóa a Zaplatílka je vedenie inšpekcie možné označiť ako „dočasné“. „Poverený výkonom dočasne neobsadenej funkcie“ je šéf inšpekcie, jeho zástupca a aj jeho zástupca. Teda dočasné vedenie mala väčšina kľúčových pozícií inšpekcie.

SkryťVypnúť reklamu

Riaditeľkou útvaru kontroly v inšpekcii je už dlhodobo Andrea Perhácsová. Jej manžel ako advokát obhajuje v súčasnosti napríklad jej predošlého šéfa Szabóa či Makóa.

Inšpekcii sme preto smerovali otázku, či nejakým interným dokumentom upravuje možný konflikt záujmov pri rozhodovaní Perhácsovej odboru o prípadoch jej manžela.

„Úrad nevydal žiadny interný právny predpis,“ odpovedala všeobecne inšpekcia, pretože podľa nej to už upravuje zákon o štátnej službe Policajného zboru.

Perhácsovej zástupkyňou je od polovice februára minulého roka Andrea Stromčeková, sestra bývalého top politika Smeru Viktora Stromčeka. Ten v máji 2019 náhle skončil ako generálny manažér strany Smer po zverejnení komunikácie s dnes už odsúdeným Marianom Kočnerom.

Na doplnenie, Stromčeková do funkcie nastúpila tesne pred vlaňajšími parlamentnými voľbami. Po nich skončila vláda Smeru a nastúpil kabinet Igora Matoviča.

SkryťVypnúť reklamu

Útvar kontroly, ktorému velia Perhácsová so Stromčekovou, kontroluje samotnú inšpekciu.

Nadácia sa snažila od inšpekcie zistiť, odkedy vlastne Stromčeková v úrade pracuje a prečo už raz z inšpekcie mala odísť. No inšpekcia ani po opakovaných výzvach nereagovala, a to napriek prísľubu odpovedí.

Personálne obsadenie policajnej inšpekcie ani jej doterajšie výsledky nepresvedčili nadáciu, že ide o profesionálny úrad. Súčasná neštandardná aktivita inšpekcie v spojení s angažovanosťou SIS pri jej vyšetrovaní v nás preto vzbudzuje oprávnené obavy. Budeme ďalší vývoj veľmi pozorne sledovať a vyhodnocovať.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na Index

KURZY

Koľko dostanem za 1 euro (1. 2. 2023)
USD 1.083
AUD 1.548
CZK 23.792
JPY 141.270
CAD 1.457
GBP 0.881
HUF 390.910
PLN 4.709
CHF 1.003
SEK 11.348

Zobraziť kompletný kurzový lístok

Inzercia - Tlačové správy

 1. O najlepšie komunikujúcich značkách rozhodne aj verejnosť
 2. Ktorá banka dvíha úroky na termiňáku? A čo pre to treba spraviť?
 3. Šetriť energiu sa oplatí. Špecialisti poradili, ako na to
 4. Klinčeky Zanzibaru zarobili viac, než neslávny obchod s otrokmi
 5. Trvalá udržateľnosť v obchode – prečo by vás mala zaujímať?
 6. 10 eur za 10 rokov. Mimoriadna ponuka od mimoriadneho časopisu
 7. Ako skĺbiť remeslo a moderné technológie? Inšpirujte sa Bajkery
 8. SCANDI 2023: prehliadka súčasného severského filmu
 1. Trh s nehnuteľnosťami praje prenájmom
 2. Wüstenrot rástol v segmente životného aj neživotného poistenia
 3. Ktorá banka dvíha úroky na termiňáku? A čo pre to treba spraviť?
 4. O najlepšie komunikujúcich značkách rozhodne aj verejnosť
 5. Ako možno získať prídavky na dieťa v Nemecku?
 6. Kupujete balenú vodu? Vypočítajte si, koľko za ňu ročne miniete!
 7. Táto váha berie vaše chudnutie vážne: Kalórie počíta za vás!
 8. Šetriť energiu sa oplatí. Špecialisti poradili, ako na to
 1. Klinčeky Zanzibaru zarobili viac, než neslávny obchod s otrokmi 11 943
 2. Ktorá banka dvíha úroky na termiňáku? A čo pre to treba spraviť? 9 641
 3. 10 eur za 10 rokov. Mimoriadna ponuka od mimoriadneho časopisu 5 656
 4. Zdravie bez liekov. Lekár namiesto nich predpisuje studenú vodu 2 213
 5. Trvalá udržateľnosť v obchode – prečo by vás mala zaujímať? 2 144
 6. Šetriť energiu sa oplatí. Špecialisti poradili, ako na to 1 488
 7. Stockerka štartuje predaj bytov s cenami, ktoré prekvapia 1 301
 8. Benátky a Verona: zažite pôsobivé kúsky mozaiky severu Talianska 1 221

Blogy SME

 1. Jiří Ščobák: Je nový II. pilier dlhodobo udržateľný? Ktoré zmeny sú pozitívne a ktoré negatívne?
 2. Juraj Karpiš: Ako investovať a sporiť, keď spľasla matka všetkých bublín a hrozí recesia
 3. Jozef Drahovský: Budú od januára jazdiť kamióny po diaľniciach bez platenia mýta?
 4. Milan Dubec: Kedy klesnú ceny nehnuteľnotí v Žiline?
 5. Jozef Drahovský: Zákaz nedeľného predaja, cirkev, ego a zdravý rozum
 6. Adam Austera: Ako sa aktuálne darí najvýznamnejším dodávateľom vakcín proti Covid-19?
 7. INESS: Lieky bude treba platiť inak
 8. Martin Sústrik: Lesk a bieda vedy: Jedlo zo vzduchu
 1. Peter Remeselník: Narazil autom do ľudí, zranil chodkyňu a ušiel ! 6 038
 2. Věra Tepličková: Výlet v Bratislave (z denníka žiaka 3. ročníka ZŠ z Piešťan) 5 473
 3. Ivan Beňovič: Ruský rubeľ sa svetovou menou nestane 4 720
 4. Rastislav Puchala: Starosta je ruský troll 3 702
 5. Dušan Koniar: Dzurindov projekt valcuje čítanosť aj diskusie 3 613
 6. Ján Šeďo: "Ja nechcem byť ako moji rodičia", vypadlo z rómskeho chlapca. 2 719
 7. Ján Valchár: When the Leopards broke free (jubilejný stý blog) 2 695
 8. Juraj Kumičák: Ako Rusi veľkú vojnu vyhrali... (časť Vb - bludy a klamstvá) 2 494
 1. Jiří Ščobák: Bude rok 2023 na Slovensku ekonomicky príjemný? Aká bude inflácia na konci roka?
 2. Monika Nagyova: Plesy nie sú pre singles
 3. Martina Hilbertová: Keď prišla na Slovensko, nechcela žiť. Pomohlo jej divadlo
 4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 55. - Antarktída - Ako sa vydali Vivian Fuchs a Edmund Hillary naprieč Antarktídou (1955-1958)
 5. Jiří Ščobák: Je nový II. pilier dlhodobo udržateľný? Ktoré zmeny sú pozitívne a ktoré negatívne?
 6. Monika Nagyova: Úprimné pozdravy z Bratislavy: Potuluje sa tu starý blázon
 7. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 54. - Antarktída - Posledné tri Byrdove expedície (1939 - 1956)
 8. Jiří Ščobák: Tipovanie je cesta do pekla. Aj keď to robíte so štátnou firmou
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Tretí blok v Mochovciach prechádza z fyzikálneho spúšťania do energetického.

Stalo sa tak po desiatich rokoch meškania.


5 h
Podpredsedníčka vlády a ministerka investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie Veronika Remišová.

Vraj chýbali inštrukcie od vedenia rezortu, a tak záujemcovia márne čakajú.


5 h
Výstavný stánok spoločnosti Farm Choice na veľtrhu.

Farm Choice doplatil na jednostranné zameranie.


12 h
Čerpacia stanica Slovnaft v Záhorskej Bystrici.

Začnú platiť ďalšie sankcie voči Rusku.


31. jan

Blogy SME

 1. Jiří Ščobák: Je nový II. pilier dlhodobo udržateľný? Ktoré zmeny sú pozitívne a ktoré negatívne?
 2. Juraj Karpiš: Ako investovať a sporiť, keď spľasla matka všetkých bublín a hrozí recesia
 3. Jozef Drahovský: Budú od januára jazdiť kamióny po diaľniciach bez platenia mýta?
 4. Milan Dubec: Kedy klesnú ceny nehnuteľnotí v Žiline?
 5. Jozef Drahovský: Zákaz nedeľného predaja, cirkev, ego a zdravý rozum
 6. Adam Austera: Ako sa aktuálne darí najvýznamnejším dodávateľom vakcín proti Covid-19?
 7. INESS: Lieky bude treba platiť inak
 8. Martin Sústrik: Lesk a bieda vedy: Jedlo zo vzduchu
 1. Peter Remeselník: Narazil autom do ľudí, zranil chodkyňu a ušiel ! 6 038
 2. Věra Tepličková: Výlet v Bratislave (z denníka žiaka 3. ročníka ZŠ z Piešťan) 5 473
 3. Ivan Beňovič: Ruský rubeľ sa svetovou menou nestane 4 720
 4. Rastislav Puchala: Starosta je ruský troll 3 702
 5. Dušan Koniar: Dzurindov projekt valcuje čítanosť aj diskusie 3 613
 6. Ján Šeďo: "Ja nechcem byť ako moji rodičia", vypadlo z rómskeho chlapca. 2 719
 7. Ján Valchár: When the Leopards broke free (jubilejný stý blog) 2 695
 8. Juraj Kumičák: Ako Rusi veľkú vojnu vyhrali... (časť Vb - bludy a klamstvá) 2 494
 1. Jiří Ščobák: Bude rok 2023 na Slovensku ekonomicky príjemný? Aká bude inflácia na konci roka?
 2. Monika Nagyova: Plesy nie sú pre singles
 3. Martina Hilbertová: Keď prišla na Slovensko, nechcela žiť. Pomohlo jej divadlo
 4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 55. - Antarktída - Ako sa vydali Vivian Fuchs a Edmund Hillary naprieč Antarktídou (1955-1958)
 5. Jiří Ščobák: Je nový II. pilier dlhodobo udržateľný? Ktoré zmeny sú pozitívne a ktoré negatívne?
 6. Monika Nagyova: Úprimné pozdravy z Bratislavy: Potuluje sa tu starý blázon
 7. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 54. - Antarktída - Posledné tri Byrdove expedície (1939 - 1956)
 8. Jiří Ščobák: Tipovanie je cesta do pekla. Aj keď to robíte so štátnou firmou
SkryťZatvoriť reklamu