Piatok, 22. október, 2021 | Meniny má SergejKrížovkyKrížovky
NADÁCIA ZASTAVME KORUPCIU

Zásahy policajnej inšpekcie v kľúčových kauzách opakovane smerujú k SIS

Nadácia Zastavme korupciu zanalyzovala jej činnosť.

Ilustračné foto.Ilustračné foto. (Zdroj: TASR)

Za posledné dva roky riešila policajná inšpekcia 1700 trestných vecí. Obvinenie vzniesla ročne približne 80 policajtom. Teda ani nie v piatich percentách prípadov.

Posledný polrok však inšpekcia stíha ako na bežiacom páse. A to najmä vyšetrovateľov NAKA, ktorí idú po krku vysokým štátnym exfunkcionárom.

V súvislosti s týmito prípadmi sa už spomínajú v médiách aj mená špičkových opozičných (ex)politikov ako Peter Kažimír a Peter Pellegrini.

Nadácia preto zanalyzovala, ako inšpekcia funguje a prečo je posledné mesiace nadštandardne aktívna.

Skryť Vypnúť reklamu

Vo výmene vedenia to nebude

Na základe doterajších výsledkov sa dá povedať, že veľa policajtov sa inšpekcie báť nemusí. Optimistickejšie však nevyzerá jej činnosť ani pri analýze jej posledných krokov.

Úradné dokumenty si protirečia s predošlými vyjadreniami jej zástupcov, hlavný svedok popiera skutky, z ktorých inšpekcia viní vyšetrovateľov NAKA a jej zamestnanci robia chyby, ktoré sami vyčítajú policajtom.

Súvisiaci článok Kočnerov USB s Gorilou má vyšetrovateľka zničiť. Žilinka dal za pravdu advokátom Haščáka Čítajte 

Kde sa zrazu nabrala taká aktivita? Vo výmene vedenia dôvod nebude. Inšpekcii ešte do júna šéfoval Adrián Szabó. Predtým na inšpekcii zastupoval Milana Lučanského.

Po Szabóovi dočasne velil inšpekcii Peter Scholtz. Vlastného šéfa inšpekcia tiež zadržala tento týždeň, v rovnaký deň ako vyšetrovateľov NAKA.

Opakované nitky od SIS

Posledné aktivity inšpekcie sa opakovane spájajú so Slovenskou informačnou službou (SIS).

Skryť Vypnúť reklamu

Podľa informácií Nadácie Zastavme korupciu prvým podnetom na začatie aktuálneho stíhania vyšetrovateľov boli informácie od SIS. Inšpekcia ich dostala dva týždne po tom, ako NAKA zadržala dnes už exšéfa SIS Vladimíra Pčolinského. Jeho stíhanie zastavila až Generálna prokuratúra kontroverzným paragrafom 363.

Prepojenia na SIS sa spomínajú aj pri vyšetrovateľke inšpekcie Diane Santusovej. Jej nadriadený ju poslal na detektor lži aj pre podozrenia z nadštandardných kontaktov s príslušníkmi SIS. Santusová sa na vyšetrení na polygrafe opakovane z rôznych dôvodov nezúčastnila.

Santusová velila špeciálnemu tímu, ktorý vyšetruje možné manipulovanie výpovedí kajúcnikov. Z vedenia ju dočasne stiahol práve Scholtz.

Aktuálne obvinenia inšpekcie sa tiež opierajú čiastočne o odposluchy SIS. Pričom sa v kuloároch už dlhšie špekuluje, že tam má dobré kontakty Peter Košč, známy ako Pán X.

Skryť Vypnúť reklamu

Ide o podnikateľa, ktorý je hľadaný v súvislosti s podozrením, že dal úplatok bývalému špeciálnemu prokurátorovi Dušanovi Kováčikovi. Vzhľadom na fakt, že SIS sa k svojim zamestnancom nevyjadruje, je veľmi ťažké tieto špekulácie overiť.

Prepojenie Košča na SIS spomína vo svojej výpovedi aj Peter Petrov, kľúčová postava v aktuálnom súboji policajných zložiek. NAKA ho zadržala nedávno pre podozrenia z manipulovania verejných zákaziek.

Stíha ho zároveň aj inšpekcia. Keď ho tento týždeň vypočula, odmietol verziu o manipulovaní výpovedí a hlavného svedka inšpekcie označil za legalizanta SIS.

„K odposluchom sa nebude vyjadrovať, lebo ich prepisy mala vykonávať pani Žitavská, ktorá je podľa neho v kontakte s Petrom Koščom a jeho bratom, ktorý tam (v SIS, pozn. red.) doteraz pracuje,“ uvádza Denník N z výsluchu.

Skryť Vypnúť reklamu

Otázniky okolo vyšetrovateľa

Sporné je tiež to, či mohol vyšetrovateľov NAKA obviniť príslušník inšpekcie Michal Vyšváder. NAKA sa oňho zaujímala v rámci podozrení, že inšpekcia a SIS sa koordinujú v účelovom stíhaní vyšetrovateľov NAKA.

Plány NAKA stíhať túto skupinu unikli a boli už skôr medializované. Je preto otázne, či sa nemal daný príslušník inšpekcie namietať pre konflikt záujmov a či mohol viesť akciu k zadržaniu policajtov NAKA.

Súvisiaci článok Za päť mesiacov odišlo takmer 1800 príslušníkov, ako funguje polícia od nástupu novej vlády Čítajte 

Súčasťou koordinovanej skupiny mali byť podľa NAKA aj Santusová a Zurian. K zadržaniu v tejto veci zatiaľ nedošlo, namiesto toho inšpekcia v pondelok zadržala policajtov z NAKA.

Bratislavský okresný sudca poslal v stredu do vyšetrovacej väzby zatiaľ troch z piatich zadržaných. A tiež exšéfa inšpekcie Scholtza. Všetci sa odvolali, o väzbe tak bude rozhodovať krajský súd.

Skryť Vypnúť reklamu

Nevysvetlené rozpory

Rozpory sú aj v tom, ako inšpekcia žiadala na kontrolu spisy od NAKA. NAKA od začiatku tvrdí, že si inšpekcia rovno pýtala originály kľúčových prípadov, čo pre vyšetrovateľov nebolo akceptovateľné. Santusová aj krajský prokurátor Rastislav Remeta, ktorého úrad prípady inšpekcie dozoruje, tvrdia, že im stačili kópie, no tie im NAKA odmietala dať.

Nadácia si túto komunikáciu žiadala cez infožiadosť od polície, inšpekcie aj od krajskej prokuratúry. Neuspela však v žiadnom prípade.

„Časť požadovaných informácií povinná osoba nemá k dispozícii a časť požadovaných informácií spadá pod obmedzujúci režim sprístupnenia údajov,“ znela odpoveď od ministerstva vnútra s vysvetlením, že sčasti ide o rozhodovaciu činnosť inšpekcie v trestnom konaní.

Skryť Vypnúť reklamu

Samotné uznesenie inšpekcie, ktorým obviňuje vyšetrovateľov NAKA, ale dáva za pravdu polícii. Podľa informácií nadácie sa v ňom nehovorí nič o kópiách, používa sa spojenie „rovnopis“ alebo „vyšetrovací spis“.

Až po júnovom odňatí originálov spisov inšpekciou v priestoroch NAKA sa spomína neskôr zabezpečenie „fotokópie“ ďalšieho prípadu.

Kukláči z východu

Pre vývoj ďalších udalostí je kľúčový zásah kukláčov z východného Slovenska. V júli si ich povolala Santusová.

Z odpovedí ministerstva vnútra na infožiadosť nadácie sa dozvedáme, že jednotka operovala od soboty 17. júla do stredy 21. júla, pričom išlo o 20 policajtov a deväť služobných áut. Podľa medializovaných informácií mali zadržať troch podozrivých.

Práve pre prerušenie zásahu kukláčov čelí vyšetrovaniu aj policajný exprezident Kovařík.

Skryť Vypnúť reklamu

Neštandardné však je, že zadržaný nemal byť žiadny policajt. Prečo potom akciu zastrešoval špeciálny tím vytvorený na inšpekcii, ktorý má riešiť pochybenia policajtov?

Napríklad aj pre nepríslušné policajné úkony, teda že nejaký policajt urobil úkon, na ktorý nemal právomoc, zrušila nedávno Generálna prokuratúra jedno obvinenie cez svoj silný paragraf 363.

Kovařík pri obrane svojho zásahu do akcie uviedol, že kukláči zastavili auto, v ktorom boli aj vyšetrovatelia NAKA, pričom kukláči o tom nevedeli.

Tento fakt potvrdila aj odpoveď na infožiadosť nadácie: „Uvedené vozidlo bolo zaregistrované v kolóne na semafore v smere do Bratislavy... Policajti MZJ PZ vykonali kontrolu posádky a batožinového priestoru vozidla, kde sa spolujazdec preukázal služobným preukazom príslušníka Policajného zboru. Vodič vozidla sa opýtal na dôvod zastavenia, kde mu bolo oznámené, že policajti MZJ PZ plnia pokyny vyšetrovateľa odboru inšpekčnej služby.“

Skryť Vypnúť reklamu

Podľa policajného exprezidenta pritom takáto nevedomosť bola riziková, situácia mohla viesť aj k prestrelke medzi policajtmi.

Súvisiaci článok Kočnerov USB s Gorilou má vyšetrovateľka zničiť. Žilinka dal za pravdu advokátom Haščáka Čítajte 

Rozpory sú aj vo verejnom obvinení vyšetrovateľky Santusovej. Tá sa v otvorenom liste, ktorý poslala vybraným politikom aj prezidentke, sťažovala, že jej nadriadení chceli cez ústny pokyn inštalovať do kancelárie technické zariadenie vyhotovujúce zvukovo-kamerové záznamy.

V odpovedi inšpekcie sa však uvádza, že do „uvedenej kancelárie sa neplánovalo inštalovať“ takéto zariadenie, a ďalej sa uvádza, že „do žiadnej kancelárie ani iných služobných priestorov“ inšpekcie nemali byť inštalované také zariadenia. Aktuálne už tiež stíhaný šéf inšpekcie Scholtz v tejto veci avizoval aj svoju žiadosť o vyšetrenie na polygrafe.

Tomu sa už opakovane vyhýba samotná Santusová. „Vyšetrenie na polygrafe sa doteraz nezrealizovalo, ani posledný z termínov sa neuskutočnil z dôvodu opätovných prekážok na strane vyšetrovateľky,“ informuje agentúra SITA.

Skryť Vypnúť reklamu

Pestré nominácie

Inšpekcie sme sa tiež cez infožiadosť spýtali, aký bol vzťah Santusovej s bývalým zástupcom inšpekcie Róbertom Zaplatílkom. A tiež, či v ich vzťahu úrad nevidel problém a prípadne konflikt záujmov.

Zaplatílek odišiel z postu zástupcu inšpekcie náhle v polovici mája. V rovnakom čase o odchod do civilu požiadal aj šéf NAKA Branislav Zurian a šéf bratislavskej pobočky NAKA, zakrátko ich nasledoval aj Zurianov zástupca.

Inšpekcia prostredníctvom ministerstva vnútra reagovala, že informácie poskytnúť nemôže, lebo jednak sú súčasťou rozhodovacej právomoci v trestnom konaní inšpekcie, jednak musí rešpektovať ochranu súkromia.

Po odchode Szabóa a Zaplatílka je vedenie inšpekcie možné označiť ako „dočasné“. „Poverený výkonom dočasne neobsadenej funkcie“ je šéf inšpekcie, jeho zástupca a aj jeho zástupca. Teda dočasné vedenie mala väčšina kľúčových pozícií inšpekcie.

Skryť Vypnúť reklamu

Riaditeľkou útvaru kontroly v inšpekcii je už dlhodobo Andrea Perhácsová. Jej manžel ako advokát obhajuje v súčasnosti napríklad jej predošlého šéfa Szabóa či Makóa.

Inšpekcii sme preto smerovali otázku, či nejakým interným dokumentom upravuje možný konflikt záujmov pri rozhodovaní Perhácsovej odboru o prípadoch jej manžela.

„Úrad nevydal žiadny interný právny predpis,“ odpovedala všeobecne inšpekcia, pretože podľa nej to už upravuje zákon o štátnej službe Policajného zboru.

Perhácsovej zástupkyňou je od polovice februára minulého roka Andrea Stromčeková, sestra bývalého top politika Smeru Viktora Stromčeka. Ten v máji 2019 náhle skončil ako generálny manažér strany Smer po zverejnení komunikácie s dnes už odsúdeným Marianom Kočnerom.

Na doplnenie, Stromčeková do funkcie nastúpila tesne pred vlaňajšími parlamentnými voľbami. Po nich skončila vláda Smeru a nastúpil kabinet Igora Matoviča.

Skryť Vypnúť reklamu

Útvar kontroly, ktorému velia Perhácsová so Stromčekovou, kontroluje samotnú inšpekciu.

Nadácia sa snažila od inšpekcie zistiť, odkedy vlastne Stromčeková v úrade pracuje a prečo už raz z inšpekcie mala odísť. No inšpekcia ani po opakovaných výzvach nereagovala, a to napriek prísľubu odpovedí.

Personálne obsadenie policajnej inšpekcie ani jej doterajšie výsledky nepresvedčili nadáciu, že ide o profesionálny úrad. Súčasná neštandardná aktivita inšpekcie v spojení s angažovanosťou SIS pri jej vyšetrovaní v nás preto vzbudzuje oprávnené obavy. Budeme ďalší vývoj veľmi pozorne sledovať a vyhodnocovať.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie z ekonomiky

Inzercia - Tlačové správy

 1. Ocenenie získali Innovatrics, Kellys Bicycles a Bivio
 2. Nechajte kryptomeny na Fumbi
 3. Ako sa technologické spoločnosti starajú o bezpečnosť platieb
 4. Ako na rodinný rozpočet v troch jednoduchých krokoch
 5. Ako zamestnať cudzinca: Čo musíte vedieť a na čo si dať pozor
 6. Darujte úsmev dvakrát pre šťastie mnohých rodín
 7. Oprášte cestovateľské plány, jeseň sa nesie v znamení poznávania
 8. Vyberte sa s nami za strašidlami. Žiadny strach, bude to zábava
 9. Kaufland otvára prvú predajňu s fotovoltaickým systémom
 10. Ako je na tom naša ekonomika? Začína sa konferencia #akonato
 1. Zánovné vozidlá na slovenskom trhu za rok zdraželi až o 15 %
 2. Oprášte cestovateľské plány, jeseň sa nesie v znamení poznávania
 3. Darujte úsmev dvakrát pre šťastie mnohých rodín
 4. Ocenenie získali Innovatrics, Kellys Bicycles a Bivio
 5. Ako získať nabíjaciu kartu k novému elektromobilu?
 6. Ako sa technologické spoločnosti starajú o bezpečnosť platieb
 7. Vyberte sa s nami za strašidlami. Žiadny strach, bude to zábava
 8. Kaufland otvára prvú predajňu s fotovoltaickým systémom
 9. 5. ročník Trhu kože bude po prvý raz aj v Košiciach
 10. Stanovisko Asociácie moderných benefitov k TK RÚZ
 1. Stravovacie zlozvyky Slovákov. Odborníci radia čomu sa vyvarovať 16 212
 2. Ako budú tento rok vyzerať vianočné dôchodky a kedy ich vyplatia 14 368
 3. Ako je na tom naša ekonomika? Začína sa konferencia #akonato 6 007
 4. Kaufland otvára prvú predajňu s fotovoltaickým systémom 5 244
 5. Výber žiarovky môže mať vplyv na celkové zdravie 4 693
 6. Očarujúce Cinque Terre a jeho päť svetov 4 043
 7. Ako na rodinný rozpočet v troch jednoduchých krokoch 3 663
 8. Prichádzame o pamiatky? Obnoviť všetky by trvalo 180 rokov 3 379
 9. Martinus vykupuje čítané knihy, spustil službu Knihovrátok 2 746
 10. Pracoviská zmenila pandémia. Búšiť do klávesnice môžete aj doma 2 650
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Infektológ Vladimír Krčméry je jednou z najznámejších tvarí očkovacej kampane na Slovensku

Na facebooku kolovala výzva na smrť mojich vnúčat, vraví Krčméry.


1 h
Týždeň Petra Schutza

Kde nič nie je, ani OĽaNO neberie.


21. okt
Za komunistického režimu sledovala štátna moc slobodných novinárov, ktorí aj na takýchto strojoch tlačili samizdaty.

Keď novinári pálili odkazy v popolníkoch.


21. okt
Kovalčuk by mal byť neoficiálnym kapitánom ruského tímu.

Rusi vymenili trénera olympijského výberu po pár dňoch. Bezdôvodne.


21. okt

Neprehliadnite tiež

Britská kráľovná Alžbeta.

Experti radia, či je zlato vhodné pre menšieho investora.


4 h
Víťazi ocenenia FéliX (zľava): Kellys Bicycles, Innovatrics a Bivio

INDEX a Slovenská sporiteľňa vyhlásili výsledky prvého ročníka súťaže.


redakcia INDEX 20. okt
Prezident Prezídia Asociácie DDS Martin Višňovský

Martin Višňovský o Krajniakovej reforme dobrovoľného sporenia na dôchodok.


20. okt
Pôvodná vizualizácia projektu Za stanicou.

Avoris sa stal spolumajiteľom pozemkov pod projektom Za stanicou.


19. okt

Blogy SME

 1. Tomáš Tenczer: Prečo šéfovia neznášajú home office
 2. INEKO: Vďaka biosimilárnym liekom Slovensko ušetrí 32 miliónov eur ročne
 3. Róbert Ďurec: Slovensko ako daňový raj? Takto to robia bohatí
 4. Jiří Ščobák: Na změnu zdravotní pojišťovny už zbývá jen pár dní
 5. Ústav aplikovanej psychológie FSEV UK: Medzipohlavné rozdiely v deľbe práce
 6. Miroslav Pollák: Utečenci a „ekonomickí migranti“
 7. Inštitút strategických politík: Ničivá druhá vlna COVID-19 v Indii môže predznamenať úpadok Módího moci
 8. Martin Ondráš: Stratili sme potravinovú sebestačnosť. Stratíme aj bezpečnosť potravín?
 1. Robert Fico: Pán Kovačič z Markízy, ďakujem, vyhral som vďaka Vám 50 Eur! 32 091
 2. Matúš Lazúr: Neočkovaní dôchodcovia si vianočné príspevky nezaslúžia 12 975
 3. Věra Tepličková: Nepoškvrnené očkovanie - ďalší zázrak alebo zvrátenosť vlády neboráka Hegera? 9 236
 4. Jiří Ščobák: Paní Záborská, jste zbabělec! Dovedete cílit jen na nejsnadnější cíl - ženy 7 493
 5. Martina Hilbertová: Zomrela Gruberová, ktorú sme za komunizmu nemohli počúvať 4 876
 6. Július Kovács: Kaliňák a Počiatek ma chcú dostať do basy pomocou justičnej a policajnej mafie, dodnes ju riadi Fico, lebo som upozornil na ich zlodejstvá. 4 289
 7. Stanislav Martinčko: Prečo chudoba v R. Sobote mávala prázdnymi čapicami ??? 4 115
 8. Lucia Nicholsonová: Emme. 3 736
 1. Matúš Sarvaš: Krádeže, vlámanie a drogy u mladistvého. Verdikt súdu? Napomenutie a dohľad (Prípad prokurátora)
 2. Lucia Šicková: Poučenia z herného biznisu 2: Flow, alebo ako pri práci stratiť pojem o čase
 3. Milota Sidorová: Ženy doplácajú na nedostupnosť bývania najviac. Takto to vyriešili vo Viedni
 4. Karolína Farská: Česká predvolebná kampaň vrcholí. Nastavuje trend aj pre tú budúcu na Slovensku
 5. Lucia Šicková: Poučenia z herného biznisu 1: O hrách a systémoch
 6. Róbert Ďurec: Slovensko ako daňový raj? Takto to robia bohatí
 7. Pavol Koprda: 90% hospitalizovaných ľudí je nezaočkovaných. Čo nám to hovorí o vakcínach? Takmer nič.
 8. Adam Valček: Vyšetrovateľ dal Bödörovi pokutu za to, že mlčal
Skryť Zatvoriť reklamu