Zlato patrí k najobľúbenejším komoditám. Investori na ňom oceňujú odolnosť proti finančným krízam, jeho hodnota rastie od čias zrušenia brettonwoodskeho menového systému v roku 1971. Odvtedy sa cena žltého kovu riadi trhovými princípmi ponuky a dopytu.
V priebehu 50 rokov sa hodnota zlata zvýšila zo sto dolárov až na súčasných 1780 dolárov za trojskú uncu (31,103 gramu). V rovnakom období stratil americký dolár pre infláciu zhruba 70 percent svojej hodnoty. Zlato sa teda osvedčilo ako uchovávateľ hodnoty.

Téma investovania do zlata opäť ožila v uplynulých týždňoch. Inflácia v auguste dosiahla takmer deväťročné maximum (3,8 percenta) a analytici predpokladajú, že ceny tovarov a služieb budú stúpať aj v ďalších mesiacoch.
V krízovom roku 2020 vplyvom koronavírusovej pandémie, ktorá priniesla neistotu, cena zlata prvýkrát v histórii prekonala hranicu dvetisíc dolárov za trojskú uncu. V auguste sa vyšplhala na závratných 2075 dolárov.
Keď jednotlivé vlády, Európska únia i centrálne banky namixovali koktail lacných peňazí, ktorými pumpovali ekonomiku, tlak na rast ceny ochladol. Investori sa preorientovali na akciový trh a zvýšili sa aj výnosy amerických štátnych dlhopisov, čo poskytlo investorom zaujímavú alternatívu. Od začiatku roka sa zlato hýbe v mantineloch od 1700 do 1900 dolárov.
Laická verejnosť má tendenciu úlohu zlata ako investície nadhodnocovať. Väčšina investičných poradcov zlato nezatracuje, ale odporúča ho ako súčasť diverzifikácie portfólia v rozsahu piatich až desiatich percent objemu. Zlato nie je a nikdy nebude komoditou, do ktorej by mal investor vložiť úspory v nádeji, že rýchle zarobí.
INDEX preto oslovil analytikov, ktorí sa pohybujú na finančnom trhu s nasledujúcimi otázkami:
- Odporúčate aj bežným investorom investovať časť svojich peňazí do zlata? Je stále zlato považované za uchovávateľa hodnoty?
- Aký podiel v portfóliu by mal mať investor podľa vás v zlate?
- Ak som sa rozhodol investovať do zlata, akú formu odporúčate – zlaté certifikáty, indexové fondy alebo investície do fyzického zlata?
Oslovili sme štyroch expertov:
- Michal Nalevanko, The Benchmark Research & Consultancy
- Roman Scherhaufer, European Investment Centre
- Ján Tonka, Finax
- Dominik Hapl, Across Private Investments