Patrí medzi podnikateľov, ktorých médiá označujú nálepkou oligarchovia. K majetku sa dostal najmä v 90. rokoch, keď bol spájaný s krachmi spoločností Chirana Prema, Slovenské lodenice Komárno či Oravské ferozliatinárske závody.
Za takmer tridsať rokov František Hodorovský neposkytol jediný rozhovor. Urobil tak prvýkrát až pre INDEX.

Pre pracovnú vyťaženosť pristúpil na rozhovor formou e-mailu. Odpovedal na otázky o svojej kontroverznej minulosti, ale aj o plánoch do budúcnosti.
V rozhovore sa dočítate:
- Prečo podniky, v ktorých pôsobil skrachovali
- Ako sa pozerá na spoluprácu s politikmi
- Prečo tajil vstup do akvaparku Tatralandia
- Či mal záujem o vstup do Doprastavu
- S ktorým developerom spolupracuje
- Ako ho zasiahla pandémia
Vaše meno je vnímané v spoločnosti kontroverzne. Myslíte si, že oprávnene?
Globálne médiá za kontroverzných podnikateľov označujú napríklad Elona Muska, Jeffa Bezosa alebo Georgea Sorosa. Je to oprávnené?
Max Planck povedal, že keď človek zmení svoj pohľad na veci, zmenia sa aj veci, na ktoré sa pozerá. Slová ako „kontroverzný“, „privatizér“ a „oligarcha“ úplne zapadajú do tohto kontextu.
Ich pôvodný sémantický význam sa zvulgarizoval, aby predával novinové články. Ja sa napríklad ako privatizér ani ako oligarcha nevnímam. Nikdy v živote som nič neprivatizoval a nikdy som nerobil biznis s politikmi.
Pri rozbehu podnikania vám nepomohli známosti s politikmi?
Kto sa v 90. rokoch spoliehal na známosti s politikmi, mal veľmi krátku životnosť. V chaose, ktorý tu vládol, boli najdôležitejšie informácie a najmä schopnosť ich analyzovať a použiť.
Neexistovali profesionálni audítori, kapitálu bolo ako šafranu, kapitalizmus tvorili manažéri socialistických podnikov, neskúsení politici, podnikatelia, z ktorých 95 percent nemalo ani tušenia o podnikových financiách v podmienkach trhového hospodárstva, a veľmi neistý právny rámec. Kto dopredu cítil dážď, bol frajer, ale väčšina z nás iba zmokla.
Pri privatizácii podnikov ste však boli úspešný.
Nebol. Nikdy a nič som neprivatizoval, ani v malej, ani vo veľkej privatizácii. Napríklad do Slovenských lodeníc a Chirany Prema som vstúpil cez spoločnosti, ktoré ich akcie kúpili na trhu a za štandardných trhových podmienok.
Pôsobenie v lodeniciach a banke
Vaše meno sa v médiách spájalo s viacerými krachmi. Pri Chirane Prema a Slovenských lodeniciach Komárno ste majetky aj jednotlivé kompetencie a služby presúvali do menších dcérskych firiem, čo následne oslabilo materský podnik. Vznikli podozrenia, že ste to robili zámerne a účelovo.