DUBLIN. Obavy z nadmernej inflácie v eurozóne sú "v tejto chvíli prehnané".
Vyhlásil to v piatok guvernér írskej centrálnej banky Gabriel Makhlouf v prejave v rámci výročného podujatia Dublin Economics, ktoré sa tento rok koná online.
Podľa Makhloufa, ktorý je tiež členom Rady guvernérov Európskej centrálnej banky (ECB), súčasné cenové tlaky odrážajú "prechodné faktory, ktoré časom vymiznú".

Upozornil však, že problémy v niektorých dodávateľských reťazcoch sa môžu predĺžiť. ECB bude preto aj naďalej ostražito sledovať riziká.
Najnovšie údaje ukázali, že rast inflácie v eurozóne sa v auguste zrýchlil na 3 percentá (z 2,2 percenta v júli) a dosiahol tak 10-ročné maximum, keďže zotavovanie globálnej ekonomiky vytlačilo ceny energií ešte vyššie.
Guvernér írskej centrálnej banky skonštatoval tiež, že v otázke pretrvávania cenových tlakov panuje značná neistota.
"Tieto (inflačné) údaje a výstupy našich modelov musíme interpretovať opatrne. Pokora a ostražitosť sú nevyhnutné, aby sme v prípade potreby mohli reagovať, ak sa podmienky zmenia," povedal.
Podľa neho medzitým bude dôležité, aby si ECB "na nejaký čas" udržala v oblasti menovej politiky akomodačný postoj, aby zabezpečila pokračujúce zotavovanie sa regiónu z pandémie ochorenia COVID-19. Zvýšenie úrokových sadzieb ECB v reakcii na dočasný nárast cien by bolo pre tieto snahy škodlivé, dodal.
ECB, ktorá minulý týždeň urobila prvý malý krok k uvoľneniu núdzovej pandemickej pomoci, zvýšila zároveň svoje prognózy v oblasti inflácie, ktorú najnovšie vidí na úrovni 2,2 percent v tomto roku, v budúcom roku počíta s jej poklesom na 1,7 percent a v roku 2023 na 1,5 percenta.
Makhlouf poznamenal, že pri zavedení správnych menových a fiškálnych politík by pri dostatočne silnom oživení na základe dopytu malo v strednodobom horizonte dôjsť k návratu inflácie k cieľovej hranice ECB na úrovni 2 percentá.