Za vysoké ceny elektriny nemôže len trh, ale aj dotácie na uhlie, z ktorých "išli úplatky zabalené v alobale pre Roberta Fica". V titulkovom rozhovore Ste úspešný, keď nepoznáte hanbu to tvrdí minister hospodárstva a predseda koaličnej SaS Richard Sulík.
V rozhovore pre októbrové vydanie mesačníka INDEX vysvetľuje Richard Sulík aj to, ako to bude s druhým Kilečkom, balíkom opatrení na zlepšenie podnikateľského prostredia na Slovensku, a prečo SaS v oblasti verejných financií tvrdohlavo spája dlhovú brzdu s daňovou.
S Richardom Sulíkom sme sa rozprávali aj o jeho vzťahu k plánu Európskej únie znižovať emisie skleníkových plynov alebo o tom, čo povie poslancovi SaS Marošovi Viskupičovi, ktorý sa na sociálnych sieťach pochválil, že očkovať proti covidu sa nedá.
Začiatkom milénia Jozef Majský v piatich desiatkach firiem zamestnával desaťtisíc ľudí. Nezakrýval, že patrí medzi zákulisných hráčov, ktorí radi ovplyvňujú dianie, poznal sa s politikmi z každej strany, mnohých z nich sponzoroval.
Aj preto ho môžeme považovať za stelesnenie prvého slovenského oligarchu. Zaplatil si všetkých, no ani to mu nepomohlo, lebo Majského život okrem vzletov pozná aj pády.
Posledných sedemnásť rokov strávil Jozef Majský predovšetkým unikaním pred spravodlivosťou v kauze tunelovania nebankoviek BMG a Horizont. Na osud veľkopodnikateľa sa INDEX pozerá v ďalšej časti seriálu Oligarchovia.
Väčšina jeho firiem funguje doteraz. V samostatnom článku sa venujeme tomu, že Majského impérium žije vďaka jeho deťom. Podnikajú vo výrobe automobilov, strojárenstve a v energetike, vlastnia priemyselné parky a lukratívne nehnuteľnosti.
V októbrovom čísle INDEXU si môžete prečítať profily ďalších dvoch firiem, nominovaných na novú biznis cenu FéliX, ktorú vyhlásili INDEX a Slovenská sporiteľňa. Košický Antik prekročil tieň telekomu, keď okrem internetu a digitálnej televízie ho čoraz viac vidieť aj v bikesharingu a službách zdieľanej mobility.
Biometrické technológie Innovatricsu, vďaka ktorým nemusíte chodiť do banky, zasa patria medzi svetovú špičku, pomáhajú na diaľku otvárať bankové účty, ale aj organizovať voľby v rovníkovej Afrike.
V rozšírenej téme INDEX+ píšeme o trhu a trendoch potravinového retailu. Po rokoch kraľovania Tesca maloobchod zmenil lídra, pretože sa lepšie dostal pod kožu Slovákom.
Všímame si tiež, ako obchodníci znižujú uhlíkovú stopu, a v článku Kam doletela Kačka si pripomíname osud problémového obchodného reťazca.
Piateho októbra 2011 zomrel zakladateľ Applu a jeden z najväčších technologických vizionárov Steve Jobs. Firma, ktorej vtisol svoju DNA, sa odvtedy zahryzla do nových biznisov. V novom INDEXE sa dočítate, ako sa jablku darí bez jeho stvoriteľa.
Americká firma L Brands nie je Slovákom veľmi známa. Poznajú skôr značku luxusnej spodnej bielizne Victoria's Secret, ktorá do mája tohto roka pôsobila ako jej divízia. Preslávili ju obrovské krídla na pleciach vychudnutých modeliek. Príbeh Victoria's Secret opisujeme v novom seriáli Wall Street.
Zlato patrí k najobľúbenejším komoditám. Investori na ňom oceňujú odolnosť proti finančným krízam, jeho hodnota od čias zrušenia brettonwoodskeho menového systému v roku 1971 rastie. Je však vhodné aj pre menších investorov? Oplatí sa investovať do zlata? Spýtali sme sa expertov na financie.
Ak sa vám INDEX páči, budeme radi, ak podporíte serióznu žurnalistiku rozšírením radov našich predplatiteľov a nové číslo dostanete každý mesiac do schránky.
Vopred ďakujeme za priazeň.
Autor: Redakcia Index