Fiasko s obchvatom Bratislavy je výsledkom chybných krokov z minulosti, ktoré sa vyskytli v projektovaní a výstavbe diaľnice D1 i samotného obchvatu Bratislavy. To, že bude chýbať to najdôležitejšie, teda križovatka, ktorá prepojí nový obchvat D4 s diaľnicou D1, sa vedelo roky.
Bývalý minister dopravy Ján Počiatek sľúbil jej postavenie v nereálnom čase a minister dopravy za Most-Híd Árpád Érsek so zdedeným problémom nepohol, tvrdí v rozhovore pre INDEX Ondrej MATEJ, ktorý je poradcom ministra dopravy Andreja Doležala a riaditeľom Inštitútu pre dopravu a hospodárstvo.

Čo sa v rozhovore dočítate?
- Kto má na svedomí, že sa križovatka D1/D4 nepostavila?
- Aký je záujem o výstavbu križovatky D1/D4?
- Je reálne postaviť projekt rozšírenia D1 a križovatky D1/D4 v priebehu 3,5 roka?
- Ako urýchliť výstavbu projektu?
Máte informácie o tom, aký je predbežný záujem o dostavbu križovatky D1/D4 po vyhlásení verejnej súťaže?
Z verejne dostupných informácií si do minulého týždňa stiahlo súťažné podmienky 42 alebo 43 uchádzačov. Uvidíme, koľko firiem sa do súťaže aj prihlási. Nastáva teraz obdobie možných otázok na doplnenie informácií a prvých námietok.
Podľa prvého kola sa ukáže, ako dlho bude trvať súťaž. Pokiaľ viem, žiadna verejná súťaž v zmysle zákona o verejnom obstarávaní nebola nikdy vyhodnotená, a nebola ani nikdy podpísaná zmluva za kratšie obdobie ako deväť mesiacov. V prípade takýchto infraštruktúrnych projektov je priemerné obdobie dokonca 16 mesiacov.
Ale podľa všetkého záujem bude.
Vyšší záujem skutočne očakávam, pretože na stavebnom trhu je nedostatok práce. Keďže sa už dva roky prakticky nič nevypísalo, firmy sú hladné po zákazkách. Celý stavebný
Ondrej Matej
- Riaditeľ Inštitút pre dopravu a hospodárstvo, ktorý vznikol ako nezávislý think-tank a jeho úlohou je prinášať alternatívne riešenia najmä v oblasti ekonomiky a infraštruktúry.
- Súčasný poradca ministra dopravy Andreja Doležala.
- V minulosti bol poslancom parlamentu za SDKÚ a pôsobil v spoločnostiach spadajúcich pod rezort dopravy najmä počas vlád Mikuláša Dzurindu.
sektor v infraštruktúrnych projektoch funguje u nás na akejsi sínusoide - niekedy je projektov viac, napríklad keď prídu nové eurofondy či plán obnovy, ale potom ich strieda obdobie, keď sa nevypíše žiaden projekt a dôvodov je viacero - najčastejšie z politických dôvodov alebo pre nepripravenosť projektov.
Súťažný dialóg namiesto obstarávania
Poďme k spornej križovatke. Je vylúčené, aby sa vybudovali dočasné cesty, ktoré by prepojili obe diaľnice už v skoršom termíne?
Niekedy sa zabúda na to, že súťaž nie je len o dobudovaní križovatky, ale projekt má aj druhú etapu, a tou je rekonštrukcia a rozšírenie D1 na osem pruhov v úseku Ivanka-sever – Triblavina.