BRATISLAVA. Premiér Eduard Heger (OĽANO) v pondelok na Úrade vlády ohlásil reformnú jeseň.
Jej kľúčovou súčasťou bude reforma zdravotníctva, ktorá sa začne optimalizáciou siete nemocníc.
"Chceme zlepšiť zdravotnú starostlivosť, pretože je to najvyššia hodnota," uviedol Heger na tlačovej konferencii týkajúcej sa reforiem v rámci plánu obnovy.
Slovensko dostane prvých 822 miliónov eur, pričom do oblasti zdravotníctva bude investovaná spolu viac ako miliarda eur.

Heger dodal, že reforma siete nemocníc predstavuje reštrukturalizáciu už existujúcich nemocníc, ako aj výstavbu nových. Zároveň tiež pripomenul, že cieľom špecializácie nemocníc je zlepšenie kvality poskytovanej zdravotnej
starostlivosti.
Lengvarského reforma zdravotníctva: Nemocnice sa rušiť nebudú
Minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský v tejto súvislosti zdôraznil, že žiadna nemocnica sa rušiť nebude. "Budú sa transformovať lôžka na základe presných analýz," spresnil Lengvarský.
Dodal, že lôžka sa budú transformovať podľa veľkosti spádu, podľa náročnosti výkonov a podľa potreby materiálno-technického zabezpečenia.
Lengvarský reformu optimalizácie siete nemocníc označil za prelomovú a najväčšiu za posledných 17 rokov.
Ocenil tiež, že sa ministerstvu zdravotníctva podarilo v prvom kole presadiť aj reformu všeobecnej ambulantnej siete poskytovateľov zdravotnej starostlivosti.
"Verím tomu a som o tom presvedčený, že zmeny, ktoré chystáme, prinesú lepšiu a kvalitnejšiu zdravotnú starostlivosť, kvalitnejšie podmienky pre prácu zdravotníkov a takisto zmenou štruktúry lôžok dosiahneme to, aby aj lôžka následnej paliatívnej a dlhodobej zdravotnej starostlivosti boli pripravené pre našich pacientov," doplnil.
Financie z plánu obnovy budú v rámci oblasti zdravotníctva využité v prvom kole na nákup moderných liečebno-diagnostických prístrojov, ako aj rekonštrukcie a výstavbu nemocníc.
Lengvarský tiež pripomenul, že reforma optimalizácie siete nemocníc, napriek tomu, že ju minulý týždeň schválila vláda, ešte podlieha schváleniu v parlamente. Odborníci však už podľa jeho slov pracujú na jednotlivých projektoch.
„V skorej dobe sa budú môcť ľudia tešiť na rekonštrukcie, v prvom kole nákup moderných liečebno-diagnostických metód alebo prístrojov, ktoré s tým súvisia a dúfam, že vo veľmi skorej dobe aj stavbu nových nemocníc,” povedal Lengvarský.
Kolíkovej reforma justície: Sudcovia sa budú mať svoju agendu
Z plánu obnovy bude financovaná aj reforma justície, vzniknúť má nová súdna mapa.
"Je potrebné urobiť zmenu v organizácii súdov, aby sme mali sudcu, ktorý je odborník," vyhlásila ministerka spravodlivosti Mária Kolíková.
Sudcovia sa budú špecializovať na vybranú agendu, čo má zabezpečiť, aby každý občan dostal v primeranom čase dobre zdôvodnené rozhodnutie. Vzniknúť majú aj samostatné správne súdy.
Poznamenala, že v súčasnosti je problém hlavne pri zložitejších veciach. Plán obnovy umožní vytvoriť materiálne podmienky.
Reforma školstva: Štát odmení spájanie vysokých škôl
Podľa Hegera prinesú aj prospešné zmeny v riadení vysokých škôl. Z prieskumov verejnosti vyplýva, že vzdelávanie ľudia považujú za druhú najdôležitejšiu oblasť spomedzi priorít plánu obnovy.
"Je tu dopyt, aby sme mali radšej menej vysokých škôl, ale viac kvalitných. Preto odmeníme dobrovoľné spájanie vysokých škôl do väčších životaschopných celkov," povedal.
Zmenou má podľa Hegera prejsť aj hodnotenie a systém akreditácie vysokých škôl. "Školy budú hodnotené podľa vedeckého výkonu a uplatnenia svojich absolventov. Na základe tejto zmeny môžeme z plánu obnovy použiť peniaze na zvýšenie výkonnosti vysokých škôl - 213 miliónov eur," povedal premiér.
Minister školstva, vedy, výskumu a športu Branislav Gröhling z SaS povedal, že cieľom je, aby financie z plánu obnovy pomohli každému jednému žiakovi od materských až po vysoké školy.
Finančné prostriedky z plánu obnovy budú smerovať do regionálneho i vysokého školstva. Rozšíriť by sa mali materské školy, zmenou prejde obsah vzdelávania, financie pôjdu aj na digitalizáciu škôl či vzdelávanie učiteľov. V rámci vysokého školstva pôjde napríklad o zmenu financovania vysokého školstva.
Šéf rezortu školstva podotkol, že prvé financie z plánu obnovy už čerpajú a vyhlásené boli prvé výzvy. Financie budú smerovať hlavne pre žiakov zo sociálne znevýhodneného prostredia a žiakov ohrozených školských neúspechom, napríklad do školských klubov detí, personálu materských škôl či doučovania.
Plán obnovy môže zdržať jedine politická vôľa
Míľniky stanovené v pláne obnovy, na základe ktorých môže Slovensko žiadať o platbu od Európskej komisie, môže zdržať jedine politická vôľa. Skonštatoval to premiér Eduard Heger.
Generálna riaditeľka sekcie plánu obnovy na úrade vlády Lívia Vašáková pripustila, že v rámci prvej žiadosti o platbu by niektoré legislatívne návrhy zrejme museli byť prijímané cez skratky, aby stihli byť účinné do času podania prvej žiadosti o platbu počas budúceho roka.
Pri prvej žiadosti o platbu ide podľa Vašákovej slov o 14 míľnikov, ktoré treba splniť. "Niektoré z nich už sú splnené, niektoré sú na dobrej ceste, aby sa splnili a pri niektorých evidujeme, že je potrebné zvýšiť úsilie, ale stále to vieme splniť," povedala Vašáková.
O tom, čo sa bude diať, ak sa splnenie jedného míľnika bude posúvať, sa ešte rokuje, Európska komisia však prisľúbila, že bude možné pozdržať žiadosť o platbu a bude sa o peniaze dať žiadať až následne. Už teraz však takéto problémy majú i ďalšie členské krajiny.
Prvú žiadosť o platbu plánuje Slovensko podať v 1. alebo 2. kvartáli budúceho roka. Medzi tými 14 míľnikmi eviduje Vašáková niektoré legislatívne návrhy, ktoré, ak nebudú schvaľované cez rôzne skratky, tak nestihnú byť dovtedy účinné. "Pokiaľ by došlo k schváleniu ešte na januárovom zasadnutí Národnej rady SR, tak si vieme predstaviť, že tieto splnené míľniky a ciele vieme zahrnúť do tej prvej žiadosti o platbu," uzavrela Vašáková.
Zároveň dodala, že štát chystá aj systém včasného varovania vo forme vnútroštátnych míľnikov a cieľov, ktoré nastavujú časový harmonogram reforiem a investícií s jasnou zodpovednosťou za každé opatrenie na jednotlivých rezortoch.
"Tento systém nám napomôže včas identifikovať riziká tak, aby sme vedeli hasiť požiar vtedy, keď niekto odhodí cigaretu a nie vtedy, keď nám už horí celá strecha," ilustrovala Vašáková.
Slovensko má takýto interný systém podľa jej slov nachystaný a vláda ho chce dať aj do medzirezortného pripomienkového konania, čaká sa však ešte na výsledky rokovania s Európskou komisiou. "Ideálny stav by bol, keby sme mali jeden dokument," poznamenala.
Definitívny termín, keď by mal takýto systém uzrieť svetlo sveta, by mal byť známy v októbri alebo novembri.
Na margo toho, či bude vedieť vláda svoje reformy presadiť, premiér povedal, že štát sa sústredí na to, aby zmeny prešli.
"Aby sme ľuďom priniesli pozitívnu zmenu, ktorú máme v pláne a na ktorú máme peniaze, ktorú verejnosť očakáva," deklaroval premiér s tým, že aj rokovania s koaličnými partnermi sa budú realizovať tak, aby sa reformy podarilo presadiť.
Pellegrini má obavy
Súčasná vláda nezvláda dennodenný chod a riadenie štátu, zvládnutie veľkých reforiem v zdravotníctve či v súdnictve, ktoré sa majú realizovať na jeseň, je preto otázne.
Uviedol to v stanovisku nezaradený poslanec Národnej rady a predseda mimoparlamentnej strany Hlas Peter Pellegrini.
"Premiér Eduard Heger v pondelok predstavil reformnú jeseň v rámci plánu obnovy, kde sa má významne zreformovať oblasť súdnictva, školstva alebo zdravotníctva. Keď sa však pozerám na to, ako táto amatérska vláda nezvláda ani dennodenný chod a riadenie nášho štátu, mám vážne obavy, ako to dopadne," skonštatoval Pellegrini.
Podľa neho hrozí, že sa v krajine nakoniec nič nezmení.