Správa o tom, že alternatívny dodávateľ energií Slovakia Energy minulý týždeň ohlásil odchod z trhu a podal Úradu pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) žiadosť o odňatie licencií na obchod s elektrinou a zemným plynom, bola prekvapením.
Firma patrila k najúspešnejším alternatívnym dodávateľov. Svojím podielom konkurovala veľkej trojke tradičných dodávateľov elektriny - spoločnostiam ZSE Energia, Stredoslovenská energetika (SSE) a Východoslovenská energetika (VSE). Tie dodávajú elektrinu a plyn stále pre viac ako 80 percent domácností a takmer 90 percent malých firiem na Slovensku. Slovakia Energy im však šliapala na päty a v prípade domácností mala šesťpercentný podiel.
Slovakia Energy zároveň patrila k tým najzraniteľnejším hráčom trhu, pretože priveľmi riskovala. Jej problémy vygradovali s prudkým zdražovaním cien elektriny a zemného plynu na burze. Kým pred rokom sa cena elektriny na burze pohybovala na úrovni 44 eur za MWh, dnes je viac ako trojnásobná. Zvrat sa pritom v najbližších mesiacoch nečaká.

Krk jej zlomila stratégia, vďaka ktorej v súboji s konkurenciou uspela: nenakupovala energie na trhu vopred, ale spoliehala sa na nákupy na krátkodobom (spotovom) trhu na poslednú chvíľu. Tento typ stratégie jej dlhé roky vychádzal, keď bola cena elektriny nízka.
Lenže trh sa otočil. V čase, keď cena elektriny na trhu rastie, musela Slovakia Energy dokupovať dodatočne elektrinu za vyššie ceny, čo jej prehlbovalo stratu. V kombinácií s cenovou reguláciou nepokrýva náklady a skončila.
Tradiční dodávatelia (veľká trojka - ZSE, SSE a VSE) majú nastavenú menej riskantnú stratégiu, pretože musia zo zákona garantovať dodávky elektriny pre celé Slovensko, nielen pre svojich zákazníkov.
Konzervatívnu stratégiu dlhodobo razí aj alternatívny dodávateľ elektriny a plynu Magna Energia z Piešťan. Generálny riaditeľ Martin ONDKO v rozhovore pre INDEX tvrdí, že firma sa nesnaží špekulovať na vývoj cien na burze, pretože ide o neprimerané riziko. „Ak idete hrať ruletu a tipovať, aká bude cena elektriny zajtra, radšej choďte na hracie automaty,“ vraví v rozhovore.
Čo sa v rozhovore dočítate?
- Ako môže pád jedného dodávateľa energie ovplyvniť celý trh?
- Aké škody môže reálne špekulatívny prístup k nákupu elektriny na trhu spôsobiť?
- Ako dodávateľ energie minimalizuje riziko pohybov na trhu?
- Aké budú ceny elektriny na budúci rok a prečo bude zrejme rok 2023 ešte horší?

V dôsledku svojich obchodných rozhodnutí už jeden z dodávateľov energie minulý týždeň skončil. Ako to vyzerá na trhu medzi malými dodávateľmi z ekonomického hľadiska?
Áno, skončil. A to na slovenskom trhu takýchto dodávateľov nie je veľa. Cenová a vecná regulácia robia z tohto prostredia veľmi málo atraktívny biznis. Prístup k nemu je ale rôznorodý. Konzervatívne orientované spoločnosti nakupujú elektrinu pre svojich zákazníkov v predstihu. Nemôže sa im stať, že predávajú niečo, čo sami nemajú pokryté.
Niektorí dodávatelia sú menej konzervatívni a vyhľadávajú riziká. Sú na veľkoobchodnom trhu nedôveryhodní a rizikoví. Elektrinu získavajú na spotovom trhu, čo je trh, kde dnes nakúpim na zajtra, ale už nenakúpim na budúci mesiac alebo dlhšie obdobie. Tieto spoločností ťažia z období, keď im to vychádza - je nižší dopyt a nízke nákupné ceny. Keď cena elektriny na spotovom trhu stúpne, rastú im náklady a majú problém. A to sa práve stalo (Slovakia Energy).
Ak zanikne takýto dodávateľ, neohrozuje aj ostatných? Pretože zákazníci sa presunú ku konkurencii alebo k veľkej trojke.
Ohrozuje, samozrejme. Slovenský trh s energiami a počet dodávateľov energie je malý. Ak dôjde k odchodu jedného z nich, nemožno vylúčiť komplikácie v dodávkach elektriny aj od iných dodávateľov.