SME
Pondelok, 20. marec, 2023 | Meniny má Víťazoslav

Ich aplikácia mení medicínu. Šetrí náklady poisťovniam a spresňuje diagnózy

Martin Herman sa stal mladým inovatívnym podnikateľom 2021.

Spoluzakladateľ spoločnosti Powerful Medical Martin Herman (Zdroj: Jozef Jakubčo)
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Martin Herman začal na vývoji rôznych aplikácií pracovať už ako 14-ročný a od ukončenia strednej školy pracoval na viacerých medzinárodných IT projektoch. V roku 2017 rozbehol vlastné podnikanie s bratom Robertom, ktorý vyštudoval medicínu vo Viedni, a pustili sa do vývoja mobilnej aplikácie PMcardio.

Aplikácia slúži ako klinický asistent. Všeobecný lekár do nej nafotografuje EKG záznam z prístroja, algoritmy potom údaje z neho zdigitalizujú, vyhodnotia a určia diagnózu.

Článok nájdete v novembrovom vydaní časopisu INDEX. Práve v predaji.Článok nájdete v novembrovom vydaní časopisu INDEX. Práve v predaji. (zdroj: Maňo Štrauch)

Nejde len o diagnostiku, PMcardio podľa aktuálnych medicínskych smerníc tiež odporučí vhodnú liečbu. Všeobecný lekár tak prostredníctvom aplikácie nebude musieť overovať stav pacienta u špecialistu, môže liečbu navrhnúť ihneď. Podľa Martina má jeho systém veľký potenciál zlepšiť diagnostiku a liečbu srdcovo-cievnych ochorení už v primárnej starostlivosti.

Súvisiaci článok Top podnikateľským nápadom sa stala appka na diagnostiku srdca Čítajte 

„V súčasnosti máme päťtisíc používateľov aplikácie a od októbra sa rozbehnú pilotné projekty so záchrankami na Slovensku v švajčiarskom Berne,“ vraví v rozhovore pre INDEX Martin Herman. Vďaka spolupráci s poisťovňami Union a Dôvera bude aplikáciu používať napríklad Záchranná zdravotná služba Bratislava.

Martin Herman je čerstvým víťazom súťaže Mladý inovatívny podnikateľ 2020 a získal tiež Cenu INDEXU za najinšpiratívnejší podnikateľský príbeh. Pätnásty ročník súťaže zorganizovala mimovládna organizácia Junior Chamber International Slovakia v spolupráci so Združením podnikateľov Slovenska.

Všeobecný lekár v aplikácii odfotografujea EKG záznam z prístroja, algoritmy potom údaje vyhodnotia. Prečo ste šli do vývoja aplikácie, ktorá záznam odfotografuje? Nebolo jednoduchšie riešenie, aby sa váš produkt priamo napojil na EKG prístroj?

Odpoveď je pomerne jednoduchá – je to komplikované. V nemocnici používajú desať rôznych EKG prístrojov od desiatich rôznych výrobcov. Druhým problémom je, že veľkí výrobcovia EKG prístrojov ako GE, Philips či Medtronic nedajú tretím stranám prístup do ich digitálneho signálu, ktorý si chránia.

Naše riešenie je jednoduchšie. Vieme napochodovať do akejkoľvek nemocnice a povedať manažmentu a lekárom: nepotrebujete nakupovať ani inštalovať nový hardvér a ani špecifické EKG prístroje, stačí si stiahnuť aplikáciu do smartfónu. Tá dokáže čítať dáta z akéhokoľvek EKG prístroja a záznamov.

Čo bol najväčší technický problém, ktorý ste museli počas vývoja riešiť?

Dočítajte tento článok
s predplatným SME.sk.
Predplatné si môžete kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Ilustračné foto.

Dohoda s ministerstvom je veľmi vágna, nie všetci obchodníci sa do jej plnenia pustili s rovnakou vervou.


4 h
Taliansku opäť napadlo pomôcť si obrovskými zlatými rezervami (ilustračné foto).

Spotová cena prekročila hranicu dvetisíc dolárov.


TASR 7 h
Nezamestnanosť na Slovensku

Miera nezamestnanosti sa vo februári znížila na 5,76 percenta.


SITA 8 h
Banka UBS.

Správa o prevzatí Credit Suisse európske trhy neupokojila.


TASR 9 h
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu