BRATISLAVA. Napriek rozdielnym pohľadom ministra financií Igora Matoviča (OĽANO) a ostatných ministrov na jednotlivé kapitoly budúcoročného štátneho rozpočtu očakáva premiér Eduard Heger (OĽANO) dohodu a nepredpokladá, že by Slovensko začalo rok 2022 v rozpočtovom provizóriu.
Vláda by mala návrh rozpočtu predložiť Národnej rade SR do polovice októbra.
Matovič nechce pripustiť vyšší dlh
Heger bol vo štvrtok pred rokovaním vlády optimistický a tvrdil, že sa ministerstvá na výške jednotlivých kapitol s rezortom financií dohodnú.
Matovič však už predtým avizoval, že nechce pripustiť v budúcom roku vyšší dlh ako 4,3 % hrubého domáceho produktu (HDP). V tomto roku očakáva Rada pre rozpočtovú zodpovednosť deficit verejnej správy na úrovni 7,1 % HDP.

Premiér naznačil, že v súčasnosti vláda skúma možné zvýšenie rozpočtu pre niektoré kapitoly.
„Treba si uvedomiť, že akýkoľvek posun vyššie je aj vyšší dlh,“ uviedol Heger. Zvýšené nároky jednotlivých ministerstiev podľa premiéra vyplývajú z investičného dlhu minulých rokov.
Konkrétne údaje o rozpočte Heger nechcel uviesť a odmietol aj výčitky opozície, podľa ktorej by mal byť zverejnený aspoň návrh.
„Nikdy v živote sme nepoznali rozpočet skôr, ako bol schválený na vláde,“ dodal Heger.
Krajniak i Vlčan majú k rozpočtu pripomienky
Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR do návrhu štátneho rozpočtu na rok 2022 navrhlo aj alokáciu štátnych finančných aktív. Uviedol to pred štvrtkovým rokovaním vlády minister pôdohospodárstva Samuel Vlčan (nominant OĽANO).
Vicepremiérka a ministerka pre investície Veronika Remišová (Za ľudí) zase kritizuje podmienku prijatia rozpočtu jedného z koaličných partnerov v podobe zavedenia daňovej brzdy.
Minister práce Milan Krajniak (Sme rodina) povedal, že pri rozpočte je umierneným optimistom, s množstvom peňazí, ktoré má dostať rezort práce, však spokojný nie je.
"Navrhli sme do rozpočtu nielen výdavky kapitoly, ktoré by mali byť na úrovni predchádzajúcich rokov, ale žiadame aj alokáciu štátnych finančných aktív na to, aby sme mohli rozbehnúť finančné nástroje ako nový spôsob podpory poľnohospodárov a hlavne potravinárov," spresnil Vlčan.
Ide podľa neho o systém garantovaných a bonifikovaných úverov na odstraňovanie investičného dlhu.
"Verím, že sa s ministrom financií dohodneme," dodal agrominister.
Remišová dodala, že koaličný partner podmieňuje budúcoročný rozpočet prijatím daňovej brzdy, ale ona nepozná jediného ekonóma, ktorý by hovoril, že dať daňovú brzdu do ústavy je dobrá vec.
"Všetci zhodne hovoria, že do ústavy by sa ideologické veci dávať nemali," povedala Remišová s tým, že to, či sa rozpočet stihne vládou schváliť do 15. októbra, závisí od politickej vôle koaličných partnerov. "Samozrejme, naším zámerom je, aby bol schválený dobrý, vyvážený a udržateľný rozpočet," uzavrela vicepremiérka.
Krajniak podotkol, že schvaľovanie a príprava rozpočtu je vždy adrenalínové obdobie.
"Samozrejme, že nie sme spokojní s tým, koľko peňazí má vyčlenených Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny," povedal Krajniak a dodal, že už niekoľko týždňov sa o rozpočte rokuje a stanoviská sa jemne zbližujú.
"Takže som umiernený optimista," uzavrel minister.
Kollár nechce otvárať koaličnú zmluvu
Zdôraznil, že Sme rodina nemá žiadne personálne nároky a počet poslancov Sme rodina „kryje dve a pol ministerstva“, ktoré obsadilo jeho hnutie.
Podľa Kollára otvorenie koaličnej dohody záleží hlavne na predsedovi hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) Igorovi Matovičovi.
„To znamená, že koaličná zmluva je aktuálne platná. Ak by sa mali robiť zmeny, tak ju treba otvoriť. Témou dňa je teraz rozpočet,“ povedal Kollár v reakcii na otázku, či sa zmluva otvorí v súvislosti s nedávnym prestupom šiestich poslancov z klubu Za ľudí do klubu strany Sloboda a Solidarita (SaS).
Kollár sa počas rokovania 40. schôdze parlamentu pri hlasovaní o výročnej správe špeciálneho prokurátora vyjadril, že parlament je neuznášaniaschopný, a "to ešte hnutie Sme rodina ani neodišlo z vládnej koalície".
Šéf Sme rodina dnes vysvetlil, že išlo o vtipnú poznámku v súvislosti s tým, že koalícia má dohromady 92 poslancov. Na to, aby bol parlament uznášaniaschopný, treba aspoň 76 zákonodarcov.
„Len som kolegom jasne ukázal, ako by to naozaj vyzeralo, keby sme nakoniec odišli. Táto koalícia je odsúdená spolu dovládnuť alebo čestne priznať občanom a veľmi rýchlo ísť do predčasným volieb. Táto druhá možnosť aktuálne nie je na stole,“ vyhlásil Kollár.
Upozornil, že rozhovory o štátnom rozpočte by sa nemali vnímať tak, že „sa ideme rozložiť“. Podľa neho každý minister je nespokojný s balíkom financií, ktorý má dostať jeho rezort a každý si musí nejakým spôsobom utiahnuť opasok.