BRATISLAVA. Primátori a starostovia, ktorí sú nominantami politických strán Smer-sociálna demokracia (Smer-SD) a Hlas-sociálna demokracia (Hlas-SD), sú nespokojní s nedostatočným množstvom výziev na udelenie finančnej podpory z eurofondov.
Na tlačovej konferencii to v piatok uviedol starosta obce Dvory na Žitavou (okres Nové Zámky) Branislav Becík (Hlas-SD).
ZMOS sa dištancuje
Od ministerky investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie Veroniky Remišovej (Za ľudí) a ministra životného prostredia Jána Budaja (OĽaNO) žiadajú možnosť diskusie o lepšej podpore regionálneho rozvoja.

Starostovia z približne 50 až 60 obcí kritizujú najmä nedostatočné množstvo výziev na budovanie infraštruktúry, napríklad kanalizácie, vodovodov či kompostárne.
Becík na tlačovej konferencii uviedol, že podujatie podporuje aj Združenie miest a obcí Slovenska (ZMOS). Ústredný riaditeľ kancelárie ZMOS Michal Kaliňák potvrdil, že združenie nemá s akciou nič spoločné.
Množstvo odložených projektov
Becík na tlačovej konferencii uviedol, že mestá a obce majú v súčasnosti odložených množstvo projektov, na ktoré by chceli získať finančnú podporu, no Environmentálny fond či Ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR nevyhlasujú výzvy, do ktorých by bolo možné projekty zaradiť.
Podľa Becíka napríklad Environmentálny fond za jeden týždeň vyhodnotil 635 žiadostí spôsobom, že ich „hodil do koša“.
„Do ukončenia fondov máme 22 mesiacov, čo sa týka prvého programovacieho obdobia. Žiadame preto ministerku Remišovú nech zverejní čísla a nech nám povie, koľko tam je ešte miliárd, koľko kilometrov kanalizácie sa z toho dá urobiť, koľko kilometrov pitnej vody či koľko kusov čističiek odpadových vôd sa dá vybudovať,“ povedal Becík. Od šéfov oboch rezortov očakáva, že ich prizvú za rokovací stôl.
Zelená opona nejakých zelených šialencov
Starosta obce Vysoká pri Morave Dušan Dvoran (Smer-SD) kritizoval zaraďovanie niektorých lokalít medzi chránené územia.
Podľa neho v dôsledku zaraďovania niektorých lokalít medzi chránené územia ľuďom hrozí, že budú platiť pokutu, ak napríklad stúpia na lúku mimo cyklistickej trasy.
Starosta preto chce, aby sa v rámci chránených území budovali aj chodníky a náučné chodníky, po ktorých budú môcť ľudia chodiť.
„Predsa nie je možné, aby na tom istom mieste, kadiaľ v minulosti prechádzala Železná opona, vznikla zelená opona nejakých zelených šialencov, talibancov alebo teroristov,“ prízvukoval Dvoran.
Neuhradené faktúry
Starosta obce Kravany Igor Gavalier (Smer-SD) dodal, že od novembra 2020, keď boli obci dodané finančné prostriedky na dokončenie kanalizácie, rok vybavuje rôzne záležitosti po úradoch, zatiaľ čo má obec podľa neho nezaplatené faktúry v hodnote 1,5 milióna eur.
Kanalizácia v obci sa podľa neho buduje 17 rokov, z čoho viní napríklad zamestnancov Environmentálneho fondu, ktorí sú podľa neho v danej veci nekompetentní.
Remišová: Starostovia klamú
Ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie v reakcii uviedlo, že starostovia nemajú pravdu.
"Už sme si zvykli, že keď niečo tvrdia politici Smeru alebo Hlasu, je to klamstvo alebo nekompetentnosť. A takisto je to aj v tomto prípade. Nepredpokladám, že pán starosta Becík nevie čítať, alebo, že nemá dostatok informácií. Jeho aktivita iba zvyšuje napätie v regiónoch a to bez podpory apolitických organizácií, akými sú ZMOS či Únia miest Slovenska. Pritom obec, na čele ktorej stojí, patrí medzi úspešných prijímateľov prostriedkov z EÚ. Jeho tvrdenia o tom, že Ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie nevyhlasuje výzvy na podporu regiónov, sú preto čistá účelová lož," uviedla v stanovisku ministerka Remišová.
"Od marca 2020 sme zaviedli desiatky zmien v riadení eurofondov, aby sme urýchlili, zjednodušili a zlepšili čerpanie, a aby sa eurofondy čo najľahšie dostávali do regiónov, kde sú potrebné. Tieto zmeny starostovia a primátori oceňujú, dokonca aj tí z opozície, s ktorými sa tiež stretávam na rokovaniach alebo počas výjazdov po regiónoch. Od nástupu našej vlády v marci 2020 sme razantne zrýchlili čerpanie o 2,7 miliardy eur – to sú peniaze, ktoré iba za uplynulý rok a pol išli do regiónov na cesty, školy, škôlky, zdravotníctvo, sociálne služby, boj s pandémiou," doplnila Veronika Remišová.