SME
Sobota, 2. júl, 2022 | Meniny má Berta

Éra daňových rajov sa končí, majetok už neskryjú (rozhovor)

Český expert o kľúčovej globálnej dohode sveta na potlačenie daňových únikov.

Český ekonóm Petr Janský (Zdroj: Milan Jaroš / Respekt)

Úniky dokumentov Pandora Papers a pred piatimi rokmi aj Panama Papers odkryli praktiky, ktorými vplyvní boháči, celebrity i politici skrývajú svoj majetok v daňových rajoch.

Je to oveľa väčší problém, ako sa môže na prvý pohľad zdať. Daňové raje a s nimi spojené daňové úniky nepriamo zasahujú aj do života bežných ľudí, ktorí poctivo odvádzajú dane a čakajú na lepšie služby štátu, kvalitnejšie nemocnice a školy.

Súvisiaci článok Pandora Papers: Ako si Babiš cez daňové raje kúpil vily na Francúzskej riviére Čítajte 

Pred niekoľkými dňami sa krajinám združeným v organizácii OECD podarilo dosiahnuť kľúčovú dohodu, ktorú podporilo 136 zo 140 štátov sveta. Nepodporili ju len Keňa, Nigéria, Pakistan a Srí Lanka.

Jej výsledkom má byť zamedzenie fiktívneho presunu ziskov veľkých nadnárodných spoločností do daňových rajov. Dohoda sa týka aj nastavenia minimálnej globálnej dane na 15 percent pre firmy s príjmami nad 750 miliónov eur.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Výsledok rokovaní sa formoval dlhé roky a ide o kompromis, cez ktorý prepadnú mnohé veľké nadnárodné spoločnosti, využívajúce takzvanú daňovú optimalizáciu. Stále je to však výrazný posun v globálnom boji proti daňovým rajom.

„Je možné, že nadnárodné spoločnosti a daňové raje si nájdu cestičky, ako by mohli obísť aj tieto nové pravidlá. Ale ak mám byť optimistický, ekonomický model daňových rajov sa touto dohodou končí,“ tvrdí v rozhovore pre INDEX český ekonóm a expert na daňové systémy Petr JANSKÝ.

V čom spočíva globálna dohoda o zdaňovaní veľkých firiem?

Dohoda stojí na dvoch pilieroch. Prvý sa týka najväčších nadnárodných spoločností. Ak sú veľmi ziskové, časť ich zisku bude zdanená v krajine, kde predávajú svoje produkty a služby a vytvorili tržby.

Prerozdeľovať daňový základ bude približne osemdesiat globálnych spoločností s obratom nad 20 miliárd eur (v roku 2028 sa hranica môže posunúť na desať miliárd eur, pozn. red.) a ziskovosťou vyššou ako desať percent.

Považujem túto dohodu za revolučnú, ale rozpočtový vplyv na vyššie príjmy jednotlivých krajín bude pri prvom pilieri len obmedzený. Myslím si, že druhý pilier je významnejší a bude sa týkať väčšieho počtu firiem.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Druhou časťou dohody je minimálna 15-percentná sadzba dane z príjmov. Bude sa uplatňovať na oveľa vyšší počet firiem, ktorých globálny obrat prekračuje 750 miliónov eur. Ako by mal tento systém fungovať?

Predstavte si, že firma, ktorá sídli na Slovensku, reportuje zisky napríklad na Kajmaních ostrovoch, kde neplatí daň zo zisku. Finančná správa na Slovensku touto dohodou získava právo dodatočne zdaniť jej zisk 15 percentami. Ak teda firma reportuje zisk vo výške jeden milión dolárov, finančná správa na Slovensku by tam mohla na dani získať zhruba 150-tisíc dolárov.

Dočítajte tento článok
s predplatným SME.sk.
Predplatné si môžete kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Chce u nás vyrábať elektromobily.


19 h

Pôvodom švédska automobilka je považovaná za lídra v bezpečnosti.


13 h

Volvo prinesie pozitíva, pre ktoré sa ho oplatí vítať.


11 h
Kultúrne stredisko.

Financovanie bude prebiehať z plánu obnovy.


TASR 12 h
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu