BRATISLAVA. Zo zneužívania prostriedkov určených na udržanie pracovných miest sú podozriví štyria úradníci, ktorí boli prepustení, na úrade práce v Pezinku už nepracujú.
Pred piatkovým mimoriadnym rokovaním parlamentného výboru pre sociálne veci to povedal minister práce a sociálnych vecí Milan Krajniak (Sme rodina).
"Chrapúnsky podvod"
Podľa neho išlo o „chrapúnsky podvod súvisiaci so sfalšovaním listín, podpisov a následnej kontroly".
Podľa neho totiž nezlyhala kontrola, ale bola sfalšovaná žiadosť o príspevky, bol sfalšovaný podpis na tejto žiadosti a sfalšovaný bol aj výsledok kontroly. Minister práce a sociálnych vecí pre tento prípad podať demisiu neplánuje. „Myslím, že som urobil všetko, čo som urobiť mohol," povedal.

Poukázal na to, že o podozrivých platbách na úrade práce v Pezinku sa dozvedel už 20. augusta tohto roka.
Ešte v ten deň kontaktoval vtedajšieho policajného prezidenta Petra Kovaříka, ministra vnútra Romana Mikulca a podal vo veci trestné oznámenie. Pár dní nato nariadil vykonanie kontroly na úrade práce v Pezinku a na základe tejto kontroly podal doplňujúce trestné oznámenie.
K 1. septembru tohto roka Krajniak podľa jeho slov aj pre tento prípad vymenil generálneho riaditeľa Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny SR, keď Mariána Valentoviča na tomto poste vymenil Karol Zimmer.

„Chcel som, aby celoslovenskú kontrolu vykonal nový generálny riaditeľ," povedal minister. Celoslovenská kontrola, ktorá sa uskutočnila v septembri, podľa Krajniaka poukázala na 339 podozrivých žiadostí o platby. Po preskúmaní týchto platieb sa však podľa neho ukázalo, že všetky žiadosti, okrem podozrivých žiadostí z Pezinka, boli oprávnené.
Sociálny výbor má rokovať o návrhu na komplexné preskúmanie poskytovania finančnej pomoci podnikateľom a živnostníkom v období pandémie úradmi práce. Pôjde o reakciu na medializované podozrenia o vyplácaní príspevkov na udržanie zamestnanosti aj tzv. schránkovým firmám.
Parlamentný výbor pre sociálne veci vzal informáciu o podozrení zo zneužívania finančných prostriedkov určených na udržanie pracovných miest na vedomie.
Výbor súčasne zaviazal šéfa rezortu práce a sociálnych vecí, aby členov výboru bezodkladne informoval o nových skutočnostiach v tomto prípade a o prijatých a plánovaných opatreniach.
„Minister nás nepresvedčil," uviedol na rokovaní výboru nezaradený poslanec Erik Tomáš. Podľa neho sa Krajniak snaží celý prípad "hodiť" na štyri úradníčky na úrade práce. „My ten problém považujeme za systémový, aj na základe toho, čo odznelo na výbore," povedal opozičný poslanec.
Kollár si za ministrom stojí
Predseda koaličného hnutia Sme rodina a Národnej rady SR Boris Kollár si plne stojí za svojím ministrom Krajniakom. Podľa neho nenesie zodpovednosť za to, že pezinský úrad práce neoprávnene vyplatil peniaze zo štátnej pomoci.
Podľa Kollára za to nie je zodpovedný ani bývalý či súčasný riaditeľ Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny (ÚPSVR) a ani sám minister Krajniak.
"To je, ako keď máte zamestnankyňu v banke na pobočke a ona sa rozhodne večer si z kasy zobrať 100-tisíc eur," ilustroval predseda, pričom tým chcel poukázať na to, že zodpovednými sú konkrétni zamestnanci, ktorí podvod spáchali.
Opozícia ho chce odvolať
Krajniak nesie podľa predsedu strany Smer Roberta Fica plnú politickú zodpovednosť za hrubé rozkrádanie štátnych peňazí v objeme od 7 do 24 miliónov eur. Uviedol to dnes na tlačovej besede s tým, že strana víta uskutočnenie mimoriadneho sociálneho výboru v Národnej rade SR, ale nevylučujú aj zapojenie kontroly Národného kontrolného úradu.
Smer chce iniciovať odvolávanie ministra Krajniaka v Národnej rade SR.
„V tomto prípade ide o schránkové firmy, ktoré sa stali symbolom 21. storočia na Slovensku, pretože práve Matovič, Heger a ďalší sú majstri v ukazovaní rôznych cudzích nehnuteľností a schránok po celom svete, na čom si vlastne postavili aj politickú kariéru,“ konštatuje predseda strany Smer-SD a dodáva, že ide o jeden z najväčších škandálov roka 2021.
Smer je pripravený podniknúť konkrétne kroky.
„Okamžite po tom, čo prebehne schôdza o odvolaní Sulíka, bude podaný návrh na odvolanie ministra Krajniaka. Nie len pre jeho minulosť a tomu, čo povystrájal na Fonde národného majetku, ale najmä za to, ako nezvláda svoj rezort a najmä za tento posledný škandál. Je to niečo, čomu sa nedá už ani veriť, je to hulvátske rozkrádanie finančných prostriedkov štátu,“ uzatvára Robert Fico.
Poslanec Smeru Ján Richter podotkol, že každý projekt, zvlášť počas pandémie, má svoje špecifiká.
"Priamo na systém tohto projektu bolo treba postaviť aj systém kontroly," poznamenal s tým, že Prvá pomoc bola od začiatku zle nastavená. Pri problémových a rizikových žiadostiach bolo podľa neho potrebné spolupracovať so Sociálnou poisťovňou.
Milióny išli schránkovým firmám
Milióny eur z pandemickej prvej pomoci poslalo Slovensko schránkovým firmám. Prišlo na to Investigatívne centrum Jána Kuciaka.
Celkovo môže ísť o 24 miliónov eur z verejných peňazí. Podozrivé firmy nezakladajú účtovné závierky, nie je zrejmé či a koľko majú zamestnancov a viaceré majú podlžnosti na daniach. ICJK pri preverovaní firiem nenašli prevádzku žiadnej z nich a majitelia sú spravidla ľudia z Balkánu alebo z Grécka. Podľa zistení investigatívnych novinárov z týchto krajín pritom nejde o významných podnikateľov.
„Mnohých bol dokonca problém nájsť na adresách uvedených v obchodnom registri. Napriek tomu dostali od Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny (ÚPSVaR) sumy porovnateľné s dlhé roky etablovanými spoločnosti s veľkým počtom zamestnancov,“ uviedlo ICJK.
Pandemickú pomoc štát poskytuje podnikateľom a firmám, ktoré museli pre protipandemické opatrenia obmedziť alebo zatvoriť svoje prevádzky, poklesli im tržby najmenej o 20 percent, alebo ktoré udržia pracovné miesta aj v prípade prerušenia alebo obmedzenia svojej činnosti počas vyhlásenej mimoriadnej situácie.