BRATISLAVA. Minister hospodárstva Richard Sulík sa teší na mimoriadnu schôdzu, kde mu budú poslanci vyjadrovať dôveru.
Opoziční poslanci ho chcú z funkcie ministra odvolať aj pre zdražovanie energií.
Na odvolávanie sa pripravuje
„Teším sa preto, lebo už bola mimoriadna schôdza k energiám. Tá téma je príliš komplexná. Budem môcť všetko k tomu povedať, čo je potrebné. Môžem reagovať na to, čo Robert Fico napísal do toho odôvodnenia na moje odvolávanie,“ povedal v relácii Braňa Závodského v rádiu Expres.
Minister hospodárstva počíta s tým, že mu poslanci vyjadria dôveru.
„Ja vám teraz neviem povedať, kto bude jednotlivo ako hlasovať, ale nerátam s tým, že budem odvolaný. Bol som na klube OĽaNO a na klube Sme rodina. Mám taký pocit, že odvolaný nebudem. Napriek tomu nechcem situáciu podceniť a poctivo sa na svoje odvolávanie pripravujem,“ dodal Sulík.

Opoziční poslanci, najmä zo strany Smer, chcú odvolať ministra hospodárstva Richarda Sulíka nielen pre zdražovanie energií. Podľa nich minister taktiež nezvládol prípravu a otvorenie slovenského pavilónu na svetovej výstave EXPO, čím podľa nich spôsobil medzinárodnú blamáž.
Taktiež sa opozičným poslancom nepáčia údajné urážky ľudí na Slovensku vyhláseniami ministra Sulíka, že treba zrušiť úrady práce. Poslancom sa nepáči ani fakt, že nominant strany SaS na čele Slovenskej pošty údajne korumpuje “najznámejšieho kajúcnika“.
Odvolávanie Krajniaka
Opozičná strana Smer – sociálna demokracia (Smer-SD) chce v parlamente podať návrh na odvolanie ministra práce Milana Krajniaka (Sme rodina) pre podozrenie zo zneužívania financií určených na udržanie pracovných miest v rámci pandemickej pomoci. Smer-SD chce tak urobiť hneď po tom, čo parlament v utorok 26. októbra prerokuje odvolávanie Richarda Sulíka.
„Nepochybne sa budeme musieť tento týždeň venovať obrovskému škandálu v rezorte práce. Predsa nie je možné, že vyhodia nejaké štyri tetičky z úradu v Pezinku, ani neviem, či vyhodili riaditeľa tohto úradu v Pezinku a všetci sa idú predbehnúť, pokiaľ ide o členov vlády, aby podporili ministra Krajniaka. Veď to je hanba do neba volajúca, ak postavili svoje opozičné pôsobenie na kritizovaní predchádzajúcej vlády ohľadne nejakých schránok a tu nám dali najavo, ako sa to profesionálne robí,“ vyhlásil Fico.
Podľa neho sa rozdalo 24 miliónov eur schránkovým firmám a niekto musel na tom veľmi dobre zarobiť. Na adresu vládnej koalície dodal, že „kradnú ako straky“.
Plynové vratky nepripravujú
Ministerstvo hospodárstva neplánuje znovu zaviesť plynové vratky pre domácnosti. „Na plynové vratky nevidím dôvod,“ povedal Sulík.
Podľa ministra ceny plynu pre domácnosti sa vracajú na úroveň roka 2020. Za zavedenie plynových vratiek sa nedávno vyjadril napríklad predseda parlamentu Boris Kollár.

Problémom, ktorý bude podľa ministra Sulíka potrebný riešiť, však budú budúcoročné ceny energií pre nemocnice či samosprávy. Tie totiž už nemajú podľa ministra regulované ceny. Ako však plánuje ministerstvo tento problém riešiť nechcel konkretizovať.
„Vidím nejaké možnosti. Nechcem ešte o nich hovoriť. Budem rokovať ešte s kolegom ministrom Budajom. Nechcem o tom hovoriť, pokiaľ to nie je dohodnuté,“ konštatoval Sulík.
Slovensko už má skúsenosť s plynovými vratkami. Plynovú vratku zaviedla druhá vláda Roberta Fica koncom roka 2015, ako jedno z opatrení v rámci sociálneho balíčka.
Zhruba 1,4 mil. domácnostiam štát zaslal šek v sume od 10 do 165 eur podľa toho, koľko plynu odobrali. Zo štátneho rozpočtu išlo na plynové vratky zhruba 47 miliónov eur. Proti plynovým vratkám ostro vystupovala vtedajšia opozícia, súčasná vládna koalícia. Hovorili o kupovaní voličov. Vratky za elektrinu slovenské domácnosti ešte nezažili.