BRATISLAVA. Hospodárska a sociálna rada SR v pondelok odobrila návrh nového zákona o výstavbe a tiež návrh zákona o územnom plánovaní. Oba zákony majú nahradiť zastaraný stavebný zákon z roku 1976.
Podpredseda vlády pre legislatívu a strategické plánovanie Štefan Holý (Sme rodina) v pondelok informoval, že ide o dlho očakávanú reformu, ktorú krajina potrebuje.
Preto privítal, že väčšina sociálnych partnerov na rokovaní tripartity odporúčala návrhy zákonov posunúť do ďalšieho procesu.

Aktuálny zákon bol už novelizovaný
Hospodárska a sociálna rada SR odporučila posunutie návrhu zákona o výstavbe a návrhu zákona o územnom plánovaní do ďalšieho legislatívneho procesu bez súhlasu Združenia miesta a obcí Slovenska (ZMOS).
Informovala o tom v pondelok po rokovaní tripartity hovorkyňa ministra práce, sociálnych vecí a rodiny SR Eva Rovenská.
Aktuálne platný stavebný zákon bol za takmer polstoročie mnohokrát novelizovaný, čo podľa vicepremiéra spôsobilo absolútnu legislatívnu džungľu.
Ako poznamenal, to na jednej strane poctivým komplikuje život, na druhej strane vytvára zložitú spleť pravidiel, v ktorých vedia plávať len tí najagresívnejší a najmocnejší.
„Po skoro 50 rokoch má Slovensko šancu konečne zaviezť do praxe nový, moderný a najmä funkčný stavebný zákon. Ukončí tak toxickú prax dodatočnej legalizácie čiernych stavieb. Ďalšou podstatnou zmenou bude, že zmena stavby pred dokončením bude znamenať zopakovanie procesu alebo jeho časti,“ informoval Holý.
Legislatívny proces k návrhom pokračuje
Súhlas sociálnych partnerov z tripartity s takýmito radikálnymi zlepšeniami pravidiel vníma ako veľmi silný mandát pred ďalším schvaľovaním a politickým vyjednávaním.
„Chceme oceniť zodpovedný postoj sociálnych partnerov a ich ochotu hľadať kompromis v rámci celého procesu prípravy novej stavebnej legislatívy. Cítim preto veľmi silný mandát od tripartity na dotiahnutie celého procesu do úspešného konca,“ podotkol podpredseda vlády s tým, že je zjavné, že nové stavebné predpisy potrebuje Slovensko ako soľ.

„Jednotné a zrozumiteľné pravidlá by mali prísť aj do procesu územného plánovania. Potom bude jasné, čo a kde môže za akých podmienok stáť. Prispieť k tomu má zjednodušenie samotných procesných postupov,“ povedal Holý.
Legislatívny proces k návrhom oboch zákonov pokračuje ďalej. Vicepremiér pripomína, že sú stále otvorení rokovať o pripomienkach, ktoré návrhy zákonov vylepšia.
„Sme prístupní kompromisom a chceme nájsť rovnováhu medzi presadzovanými právami, záujmami a potrebami tak, aby s tým súhlasila väčšina partnerov,“ dodal Holý.
Nové pravidlá v stavebníctve by mali podľa aktuálneho návrhu platiť od začiatku roka 2023.