BRATISLAVA. Gastrolístky aj finančné príspevky na stravovanie sa zrovnoprávnia.
Do výšky 55 percent sumy stravného obe formy príspevku nebudú zdanené.
Vyplýva to z novely Zákonníka práce, ktorú v utorok schválilo plénum Národnej rady (NR) SR hlasmi 95 zo 131 prítomných poslancov.
Parlament schválil aj pozmeňujúci návrh šéfa parlamentného finančného výboru Mariána Viskupiča (SaS), ktorý zásadne zmenil pôvodný návrh zákona.
Novela Zákonníka práce totiž v pôvodnom znení mala ambíciu, aby gastrolístok aj finančný príspevok neboli zdanené do výšky sumy stravného. To však podľa Viskupiča rozporovalo ministerstvo financií a žiadalo, aby sa novela zákona upravila tak, aby nemala dosah na verejné financie.
Do sumy 2,81 eura, teda do 55 percent aktuálnej základnej sumy stravného, tak bude po novom nezdanený gastrolístok aj finančný príspevok.
Príspevok zamestnávateľa zo sociálneho fondu aj nad túto sumu zostáva naďalej nezdanený. Gastrolístok bol pritom doposiaľ nezdanený celý. Pri finančnom príspevku, ktorý aj predtým bol nezdanený do 55 percent, sa nič nemení.
"V takomto nastavení to nemôže mať žiadny negatívny vplyv na verejné financie," priblížil Viskupič.
Pôvodný návrh počítal aj s tým, že by zamestnávatelia mohli poskytovať stravovacie poukážky a finančný príspevok dodatočne, teda by sa nevyplácali dopredu. S tým však podľa Viskupiča nesúhlasil rezort práce, preto to bolo zo zákona vypustené.
Od 1. marca tohto roka si u zamestnávateľa, ktorý dovtedy zabezpečoval stravovanie formou tzv. gastrolístkov, zamestnanci môžu vybrať medzi stravovacími poukážkami a finančným príspevkom na stravovanie.
Ak zamestnávateľ prispieva v týchto prípadoch na stravovanie v rozsahu upravenom v Zákonníku práce, z hľadiska daní a odvodov podľa predkladateľov neexistuje rozdiel medzi stravovacími poukážkami a finančným príspevkom na stravovanie.
Z rokovania parlamentu:
Plénum neschválilo návrhy zákonov z dielne nezaradeného poslanca Tomáša Valáška. Jeden mal zmeniť štatút Múzea Slovenského národného povstania (SNP).
Poslanci neschválili zrušenie finančného znevýhodnenia žien, ktoré porodia ďalšie dieťa skôr, ako staršie dieťa dosiahne tri roky a počas čerpania rodičovskej dovolenky majú príjem z kratšieho pracovného úväzku. Taktiež návrh, týkajúci sa toho, aby ženy, ktoré zažijú spontánny potrat alebo narodenie mŕtveho plodu, mali mať nárok na dva dni voľna spoločne s ich partnerom.
Plénum neschválilo ani návrh, v rámci ktorého sa mala zlepšiť ekonomická situácia mladých ľudí a zároveň poskytnúť ich zamestnávateľom impulz k legálnemu zamestnávaniu.
Parlament nebude ďalej rokovať o novele zákona o sociálno-právnej ochrane detí a sociálnej kuratele, ktorú pripravil nezaradený poslanec Miroslav Urban (Republika). Navrhoval, aby na školách, v škôlkach a zariadeniach sociálnej starostlivosti nemohla byť neplnoletým osobám prezentovaná „LGBT ideológia“ či iné ideológie nabádajúce k zmene pohlavia. Zakázať chcel, aby médiá a iní poskytovatelia audiovizuálneho obsahu nemohli napríklad vysielať pornografiu, zmeny pohlavia alebo prehnané násilie.
V rámci dotačného systému Úradu pre Slovákov žijúcich v zahraničí poskytla Slovenská republika 654 projektom od žiadateľov z 29 štátov vrátane SR podporu v sume niečo vyše 1,9 milióna eur. Vyplýva to zo správy za rok 2020 o štátnej politike vo vzťahu k Slovákom žijúcim v zahraničí a návrhu programu štátnej politiky vo vzťahu k zahraničným Slovákom na rok 2022. Parlament správu zobral na vedomie.