SME
Pondelok, 5. december, 2022 | Meniny má Oto

Ján Lunter ml.: Apple ako hrozba? Je to naopak (rozhovor)

Technológie vyvíjame tak, aby sa nedali zneužiť, hovorí CEO Innovatricsu.

Ján Lunter, CEO Innovatrics (Zdroj: Maňo Štrauch)
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Slovenská firma Innovatrics, ktorú pred pätnástimi rokmi založil Ján Lunter mladší, patrí medzi najlepšie príklady slovenského high-tech exportu.

Známa je referenciami v krajinách Afriky a juhovýchodnej Ázie, kde jej technológie na rozoznávanie odtlačkov prstov umožnili tamojším vládam organizovať voľby. Slováci sa s produktmi Innovatricsu môžu stretnúť napríklad v bankách pri otváraní účtu na diaľku pomocou naskenovania občianskeho preukazu a selfíčka z mobilu.

V prvom ročníku biznis ceny FéliX, ktorú zorganizovali INDEX a Slovenská sporiteľňa, získal Innovatrics ocenenie v hlavnej kategórii za úspešný podnikateľský príbeh.

Článok nájdete v novembrovom vydaní časopisu INDEX. Práve v predaji.Článok nájdete v novembrovom vydaní časopisu INDEX. Práve v predaji. (zdroj: Maňo Štrauch)

Vašu technológiu používajú vlády v Afrike alebo v Ázii na organizovanie volieb, v princípe tak pomáhate šíriť demokraciu vo svete. Premýšľate o dosahoch svojho biznisu aj takto?

Náš primárny záujem je robiť kvalitnú biometriu, ktorá sa nemýli a dokáže vyriešiť problém. Sme radi, že to pomáha demokracii, lebo veľmi radi robíme projekty, ktoré majú vplyv na ľudskú spoločnosť. Na tie sa sústreďujeme. Naša misia teda síce nie je šíriť demokraciu, ale prinášať výhody a pozitívne aspekty biometrie miliónom ľudí na celom svete. Veľmi často to však spolu súvisí.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Ako získavate tieto kontrakty? Funguje aj v krajinách s málo rozvinutými štátnymi inštitúciami niečo ako verejné obstarávanie?

Áno, aj tam prebiehajú tendre na dodávateľov. Organizácia volieb je pod drobnohľadom, voľby často financujú medzinárodné inštitúcie, ako sú OSN alebo Svetová banka.

Ich podmienkou je aj kvalitný priebeh výberového procesu a audit biometrického riešenia pred voľbami a po nich. Experti, ktorí overujú fungovanie nášho systému, sú vo svojom odbore veľmi zdatní a skúsení.

Nie je v Afrike alebo v Južnej Amerike, podobne ako často aj na Slovensku, pri biznise so štátom rozšírená korupcia? Aké sú vaše skúsenosti?

My nejdeme do kontraktov so samotnou vládou, projekty dodávame prostredníctvom partnerov, ktorými sú buď nadnárodné, alebo naopak miestne lokálne firmy. Čiže z tohto pohľadu do toho priamo nevidíme. Osobne si však myslím, že situácia je v rôznych krajinách rôzna.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

USA vedú, v Číne ich nechcú

Rozpoznávanie odtlačkov prstov a tvárí sa dá využiť aj na úplne opačný účel ako šírenie demokracie, a to na sledovanie ľudí a podporu autoritárskych režimov. Ako sa s tým vyrovnávate?

Dočítajte tento článok
s predplatným SME.sk.
Predplatné si môžete kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Ilustračná fotografia.

Strop na ruskú ropu dovážanú po mori začne platiť o niekoľko dní.


TASR 3. dec

Ropa prepravovaná po mori sa nebude môcť predávať za viac ako 60 dolárov za barel.


ČTK 2. dec
Ilustračná snímka.

Reader’s Digest Výber sa zviditeľnil kontroverznými praktikami.


2. dec
Reggie Townsend, dátový expert SAS

Práca s dátami môže byť demagogická, vysvetľuje expert na etiku dát.


2. dec
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu