MENLO PARK. Generálny riaditeľ americkej spoločnosti Facebook Mark Zuckerberg oznámil, že jeho firma sa premenuje na Meta.
Ide o súčasť jeho snahy obsiahnuť v názve spoločnosti svoju víziu virtuálnej reality pre budúcnosť, ktorú Zuckerberg nazýva metaverzum.
Aplikácie facebook, instagram, messenger a whatsapp, ktoré spoločnosť zastrešuje, sa premenovávať nebudú. Meno zmení len materská firma.
Internet novej generácie
"Sme spoločnosť, ktorá vytvára technológiu na spájanie ľudí. Spoločne môžeme konečne postaviť ľudí do centra našej technológie. A spoločne môžeme odomknúť masívne väčšiu tvorivú ekonomiku," vyhlásil Zuckerberg.
Technologický magnát tvrdí, že metaverzum bude miestom, kde budú môcť ľudia interagovať, pracovať a vytvárať obsah. Metaverzum má podľa neho potenciál pomôcť odomknúť prístup k novým kreatívnym, sociálnym a ekonomickým príležitostiam. Zuckerberg očakáva, že ho bude počas budúceho desaťročia používať miliarda ľudí.
Tento metavesmír by podľa neho "stieral hranice medzi fyzickým a digitálnym svetom". Má ísť o internet novej generácie, v ktorom bude masívne využívaná virtuálna realita.
Názov "Facebook" už jednoducho nezahŕňa "všetko, čo robíme", povedal Zuckerberg pri vysvetľovaní zmeny. Okrem rovnomennej sociálnej siete spoločnosť teraz zastrešuje Instagram, Messenger, okuliare pre virtuálnu realitu Oculus Quest, platformu virtuálnej reality Horizon a ďalšie.
"Dnes sme vnímaní ako spoločnosť pôsobiaca v oblasti sociálnych médií," konštatoval Zuckerberg. "Ale v našej DNA sme spoločnosť, ktorá vytvára technológie na prepájanie ľudí," dodal.
Technologický gigant už skôr oznámil plány na najatie 10-tisíc ľudí v Európskej únii s cieľom vybudovať spomínané metaverzum.
Facebook pod tlakom
Podľa názorov niektorých amerických skeptikov môže byť cieľom premenovania spoločnosti odvrátiť pozornosť od uniknutých dokumentov, ktoré odhalili spôsoby, akými Facebook ignoroval interné správy a varovania o "škodách, ktoré jeho sociálna sieť pácha po celom svete".
Facebook v súčasnosti čelí rastúcim výzvam na prísnejšiu reguláciu s cieľom obmedziť jej vplyv.
Spoločnosť navyše minulý mesiac čelila kritike po tom, ako bývalá zamestnankyňa Frances Haugenová zverejnila interné štúdie, podľa ktorých Facebook vie, že jeho sociálna sieť môže byť škodlivá pre duševné zdravie mladých ľudí.

Podľa dokumentov Facebook pozná negatíva svojho algoritmu, no nielenže s tým nič nerobí, ale v mene vyšších ziskov to ešte podporuje.
Podľa Haugenovej, ktorá vypovedala pred americkým Kongresom, sa to netýka iba samotného Facebooku, ale aj ďalších produktov spoločnosti ako je Instagram, či WhatsApp.