Deň rovnosti v odmeňovaní žien a mužov pripadol v tomto roku na 25. október. Znamená to, že ženy (v priemere) od tohto dátumu do konca roka pracujú v podstate zadarmo.
Dôvodom je pretrvávajúca platová nerovnosť medzi pohlaviami, ktorá aj podľa najnovších štatistík Eurostatu na Slovensku stále dosahuje 18,4 percenta. Inými slovami, každé zarobené euro u mužov, pre ženy znamená len 81,6 centa.
Rozdiel sa ešte prehlbuje po tom, ako sa ženy vrátia z materskej, respektíve rodičovskej dovolenky.

Analytik a výskumník Inštitútu pre výskum práce a rodiny Andrej Kuruc hovorí, že ide o komplexný problém, ktorý nevyrieši jeden antidiskriminačný zákon ani rodičovský bonus. Neférový je podľa neho celý systém.
„Ženy výchovou ďalšej generácie vykonávajú množstvo neplatenej práce, prispievajú k ekonomickému rastu a HDP tejto krajiny. Odmenou má byť menej peňazí, strata zručností a tiež nižšie dôchodky, čo je absolútne nespravodlivé,“ hovorí Andrej KURUC v rozhovore pre INDEX.
Čo sa v rozhovore dozviete?
- Aké veľké sú platové rozdiely medzi mužmi a ženami na tých istých pozíciách.
- V ktorých oblastiach sú rozdiely v odmeňovaní najmarkantnejšie.
- Do akej miery ovplyvňuje výšku mzdy u žien rozhodnutie mať dieťa.
- Či rodičovský bonus dokáže zmazať platovú diskrimináciu matiek.
- Aké opatrenia v otázke platov chystá Európska únia.
Minulý rok ženy pracovali zadarmo o tri dni dlhšie ako teraz. Dá sa to nazývať pokrokom?
Môžeme povedať, že nastalo menšie zlepšenie, približne o jedno percento. Ťažko to však považovať za pokrok, pretože nejde o žiadnu obrovskú zmenu. Podobné pohyby sme tu už mali.
Za posledných desať rokov sa tento rozdiel opakovane nachádza medzi 18 až 21 percentami. Toto číslo sa nezlepšuje vďaka nejakým zásadným a cieleným opatreniam štátu, ktoré by tento problém riešili. Skôr za tým treba hľadať spoločenské, respektíve ekonomické výkyvy.
Kde je problém platovej nerovnosti viditeľnejší, v súkromnom alebo verejnom sektore?
V podnikateľskom prostredí sme zaznamenali 19-percentný rozdiel, zatiaľ čo v štátnej správe je rozdiel 15-percentný. Aj to sa mi však zdá veľa, keďže verejná správa by mala ísť príkladom v riešení tohto problému.
Nerovnosti na rovnakých pozíciách
Nerovnosť v platoch na tých istých pozíciách nedovoľuje antidiskriminačný zákon. Podľa niektorých názorov vzniká mzdový rozdiel len preto, že ženy dobrovoľne pracujú v nízkopríjmových zamestnaniach. Je to pravda?