BRATISLAVA. Prírodná rezervácia Pralesy Slovenska vznikne 1. decembra. Vyplýva to z nariadenia vlády, ktoré kabinet na návrh Ministerstva životného prostredia SR v stredu schválil.
Nariadením sa za chránené územia vyhlásia doteraz nedostatočne chránené pralesy a prírodné lesy Slovenska. Spolu to bude 76 lokalít v rôznych častiach SR.
Lokality sú vo všetkých krajoch okrem Nitrianskeho. Celková výmera by mala byť 6462,42 hektára, vyplýva z materiálu.
Predstavitelia ochranárskych organizácií, ktoré participovali na procese vyhlásenia Pralesov Slovenska, spresnili, že najviac lokalít sa nachádza v Banskobystrickom a v Žilinskom kraji.

"Mnohé doteraz chránila len dohoda medzi Lesmi SR a občianskymi združeniami Prales a WWF (World Wide Fund for Nature) Slovensko," pripomenuli.
"Viaceré lokality boli doteraz len v nižších stupňoch ochrany, napríklad lokalita Veľký Grič vo Vtáčniku bola v prvom (najnižšom) stupni ochrany, pralesy v Hrochoťskej doline na Poľane či lokalita Drastvica v Štiavnických vrchoch boli len v druhom stupni ochrany,“ upozornili.
Na celom území Pralesov Slovenska by mal platiť piaty stupeň ochrany. Tretina výmery rezervácie by podľa rezortu mala byť na biotopoch hlucháňa hôrneho.
"Hlavným cieľom je zabezpečiť ochranu prírodných procesov a dosiahnuť prirodzenú dynamiku vývoja lesných ekosystémov, ich špecifickú štruktúru a funkcie a vytvoriť tak predpoklady pre zachovanie biologickej rozmanitosti a funkcií ekosystémov," uviedol v dôvodovej správe envirorezort.
Ministerstvo takisto informuje, že predpokladaná výška ročnej finančnej náhrady za obmedzenie bežného obhospodarovania štátneho podniku Lesy SR je 535 540 eur pre celé územie prírodných rezervácií.
Vyhlásenie prírodnej rezervácie má byť krokom pre plnenie programového vyhlásenia vlády týkajúcim sa povinnej certifikácie Forest Stewardship Council v štátnych lesoch.
Minister životného prostredia Ján Budaj (OĽANO) si myslí, že dôležitú úlohu teraz majú aj tí, ktorí prezentujú Slovensko ako krajinu s prírodnými krásami.
"Aby občan vedel, že k rodinnému striebru sme pridali tento náhrdelník chránených území," vyhlásil. Vyzdvihol výnimočnosť karpatských pralesov.
Ďalšie správy z rokovania vlády:
- Od 20. novembra toho roka sa na Slovensku spresnia požiadavky na používanie osobných ochranných pracovných prostriedkov. Vyplýva to zo schválenej novelizácie nariadenia o minimálnych požiadavkách na poskytovanie a používanie osobných ochranných pracovných prostriedkov.
- Vláda SR súhlasila s prístupom Slovenskej republiky k Protokolu z roku 2010 k Medzinárodnému dohovoru o zodpovednosti a náhrade škody pri preprave nebezpečných a škodlivých látok na mori z roku 1996. Protokol je medzinárodnou zmluvou prezidentskej povahy a pred jeho ratifikáciou hlavou štátu je potrebný súhlas Národnej rady SR.
- Proces získavania odbornej spôsobilosti na výkon niektorých zdravotníckych povolaní by sa mal zjednodušiť. Týkať sa to bude zdravotníckych povolaní psychológ, logopéd, liečebný pedagóg, fyzik a laboratórny diagnostik.
- Vláda schválila správu o stave plnenia odporúčaní od Rady OSN. Cieľom národného projektu Zdravé komunity je zlepšiť zdravotnú situáciu obyvateľov marginalizovaných rómskych komunít.
- Na dobudovanie karanténnej a rehabilitačnej stanice pre mačku divú bude môcť Národná zoologická záhrada v Bojniciach použiť 80-tisíc eur, ktoré vláda v roku 2018 organizácii schválila ako príspevok na rekonštrukciu objektov voliéry pre dravé vtáky. Zmenu účelového použitia kapitálového transferu v stredu schválila vláda.
- Novela autorského zákona prináša nové povinné výnimky z autorského práva a práv súvisiacich s autorským právom. Návrh zákona rieši aj online služby či vytvorenie nového nositeľa práva – vydavateľa periodík. Zároveň transponuje do slovenského právneho poriadku dve smernice Európskeho parlamentu a Rady Európskej únie z apríla 2019. Po schválení v Národnej rade SR by mohla byť účinná od 1. marca 2022.
Zdravotnícki pracovníci z cudziny by sa mohli ľahšie a rýchlejšie uplatniť v slovenskom zdravotníctve vďaka kratšej lehote uznávania dokladov o vzdelaní a úprave overovania ovládania štátneho jazyka. Vyplýva to z novely zákona o poskytovateľoch zdravotnej starostlivosti, zdravotníckych pracovníkoch a stavovských organizáciách v zdravotníctve, ktorú odobrila vláda.
Dočasná pracovná neschopnosť sa má od apríla budúceho roka potvrdzovať elektronicky. Od januára 2023 sa má zvýšiť aj odvodová odpočítateľná položka pre študentov a dôchodcov pracujúcich na dohodu zo súčasných 200 eur na 300 eur. Vyplýva to zo schváleného návrhu novely zákona o sociálnom poistení.
Postavenie subjektov vykonávajúcich overovanie určených meradiel sa má zrovnoprávniť. Súčasne sa má uvoľniť trh zmenou regulácie overovania druhov určených meradiel. Vyplýva to z návrhu novely zákona o metrológii, ktorý schválila vláda. Trh overovania druhov určených meradiel sa má uvoľniť tým, že sa zníži počet meradiel, na ktoré sa autorizácia neudeľuje.
Operačný program Slovensko pre prostriedky Európskej únie v novom programovom období 2021 až 2027 bude mať desať sprostredkovateľských orgánov. Cieľom návrhu, ktorý v stredu s pripomienkou schválila vláda, je zefektívnenie štruktúry subjektov zodpovedných za implementáciu Operačného programu Slovensko v porovnaní s programovým obdobím 2014 až 2020
Platformy na zdieľanie videí budú zaradené do regulačného rámca audiovizuálnych mediálnych služieb. Prináša to návrh nového zákona o mediálnych službách, ktorý má nahradiť doterajší zákon o vysielaní a retransmisii a tzv. zákon o digitálnom vysielaní. Návrh právneho predpisu, ktorý predložilo Ministerstvo kultúry SR, v schválila vláda.
Poskytovanie dotácií z Environmentálneho fondu by malo byť jednoduchšie a prehľadnejšie. Vyplýva to z návrhu novely zákona o Environmentálnom fonde, ktorý na návrh Ministerstva životného prostredia SR schválila vláda. Novela má zároveň priniesť zriadenie elektronickej schránky, vďaka ktorej bude možné podávanie elektronických žiadostí o dotácie.