BRATISLAVA. Minister práce Milan Krajniak (Sme rodina) čelí opozičnému pokusu o odvolanie z funkcie. Mimoriadna schôdza Národnej rady venovaná tomuto jedinému bodu sa začala v stredu podvečer.
Hoci poslanci schválili, že budú v stredu rokovať aj po 19:00, až do úplného prerokovania návrhu na vyslovenie nedôvery Krajniakovi, napokon parlament o 20:45 rokovanie prerušil a pokračovať bude vo štvrtok od 9:00.
Opoziční poslanci opustili rokovaciu sálu po tom, ako ich k tomu vo svojom vystúpení vyzval predseda strany Smer Robert Fico. Líder Smeru sa sťažoval na nezáujem koaličných poslancov, ako aj médií.
„Máme aj dôležitejšiu prácu, ako sa k vám prihovárať o deviatej a viesť diskusiu tohto typu, ktorú sa snažíte s nami viesť," povedal Fico.
Čo opozícia vyčíta Krajniakovi
Návrh na odvolanie Krajniaka z pozície šéfa rezortu práce a sociálnych vecí podali poslanci za stranu Smer spolu s nezaradenými poslancami okolo Petra Pellegriniho (Hlas). Svoj návrh zdôvodnili zlyhaním ministra v súvislosti s podozrením zo zneužitia finančných prostriedkov určených na udržanie pracovných miest na úrade práce v Pezinku.
Podľa opozície išlo pravdepodobne o defraudáciu 24 miliónov eur, ktoré Slovensko poslalo zahraničným schránkovým firmám bez reálnych zamestnancov ako pandemickú pomoc.
Zo zneužitia prostriedkov sú podozriví štyria úradníci z úradu práce v Pezinku, ktorí už boli prepustení.

Krajniak odstúpiť nechce
Z funkcie ministra Krajniak nemieni odstúpiť. „Myslím, že som urobil všetko, čo som urobiť mohol," povedal na októbrovej tlačovej besede.
Podľa neho išlo o „chrapúnsky podvod súvisiaci so sfalšovaním listín, podpisov a následnej kontroly". Tvrdí, že nezlyhala kontrola, ale bola sfalšovaná žiadosť o príspevky, podpis na tejto žiadosti, aj výsledok kontroly.
Krajniakovi opozícia vyčíta aj zodpovednosť za "systematický rozklad základných pilierov sociálneho štátu na Slovensku". Poukazuje na zásadné oslabenie pracovných práv a nárokov zamestnancov, zásahy do Zákonníka práce, či do nastavenia zvyšovania minimálnej mzdy.
Opozícii sa tiež nepáči zrušenie stropu na dôchodkový vek, plošných dotácií na obedy v materských a základných školách, či zmeny v poskytovaní trinásteho dôchodku.