BRATISLAVA. Minister životného prostredia Ján Budaj spochybnil hospodársky a sociálny význam nielen podniku Slovalco, ale aj ďalších podnikov slovenského priemyslu, ktoré patria do kategórie energeticky náročných.
Spoločnosť Slovalco to uviedla v reakcii na Budajove tvrdenia v rozhovore pre denník SME z 28. októbra 2021.

Podľa Slovalca sú Budajove vyjadrenia v rozpore so snahou chrániť životné prostredie a sú nepochopením trhu s emisnými povolenkami, ich dopadov na trh elektrickej energie a v konečnom dôsledku aj na životné prostredie.
"Slovalco nakupuje elektrinu vyrobenú výlučne z jadrovej energie za štandardne stanovené ceny od slovenského komerčného producenta. Pri takto vyrobenej elektrine nevznikajú takmer žiadne emisie, takže jej výroba nie je zaťažená nákladmi na emisné povolenky," vysvetľuje Slovalco.
"Napriek tomu Slovalco platí cenu elektrickej energie zvýšenú o náklady na emisné povolenky kvôli systému obchodovania s povolenkami a otvorenosti trhu s elektrinou. Slovalco, rovnako ako všetky energeticky náročné podniky v EÚ, tak musí znášať násobne vyššie náklady na spotrebu elektriny oproti konkurenčným výrobcom mimo EÚ."
Slovalco v otázke pomoci zdôrazňuje, že od vlády nežiada nijakú štátnu pomoc nad rámec kompenzačnej schémy platnej v Európskej únii.
"Súčasná kompenzácia vo výške troch miliónov eur pre celý sektor rozhodne nie je adekvátna, nakoľko nepokrýva ani 3 percentá zvýšených nákladov, pričom EÚ umožňuje kompenzácie až do výšky 75 percent zvýšenia nákladov," uvádza firma.
Pripomína, že priamo zamestnáva 450 ľudí a nepriamo vytvára ďalších 2000 až 2500 pracovných miest, pričom každoročne do štátneho rozpočtu odvádza okolo 50 miliónov eur. Ak vláda nezmení svoj prístup, príde podľa slov firmy Slovensko a Žiarsky región o hospodársky významný podnik.
"Z celosvetového hľadiska týmto rozhodnutím stúpnu ročné emisie o viac ako dva milióny ton CO2. To je rovnaký dopad, ako by mal výrub lesa o rozlohe Bratislavského kraja alebo zvýšenie počtu osobných automobilov na Slovensku o 50 percent."