BRATISLAVA. Každá druhá spoločnosť s nemeckým kapitálom na Slovensku hodnotí súčasnú ekonomickú situáciu ako dobrú.
Ako ďalej vyplýva z jesenného prieskumu Slovensko-nemeckej obchodnej a priemyselnej komory (AHK Slowakei), ďalších 45 percent ju označilo ako uspokojivú a iba 5 percent ako zlú.
Do prieskumu sa zapojilo 40 firiem, viac ako polovica pochádzala z priemyslu a stavebníctva. Čo sa týka budúceho vývoja, viac ako polovica podnikov očakáva rovnaký vývoj.
Zaujímavé výsledky ponúkol prieskum v oblasti investičných aktivít, kde každá druhá firma predpokladá v nasledujúcich 12 mesiacov také isté smerovanie.
Nábory zamestnancov aj prepúšťanie
Zároveň totožné skupiny spoločností, takmer 18 percent, chcú investície zvýšiť, znížiť a zároveň neplánuje žiadne investície. V oblasti zamestnanosti avizuje v ďalšom roku 15 percent podnikov zníženie počtu pracovníkov.
Štyri z desiatich spoločností neplánujú nábor ale ani prepúšťanie nových pracovných síl a 45 percent chce naopak svoje stavy zvyšovať.
Za najväčšie riziká ďalšieho vývoja považujú nemecké spoločnosti nedostatok odborných pracovných síl.
Na rozdiel od predchádzajúcich ročníkov sa do popredia dostali aj ceny surovín a energií, problematické sú stále aj vysoké pracovné náklady.
V rámci dopadov koronakrízy sa firmy v najväčšej miere sťažujú na problémy v dodávateľskom reťazci, ďalej cestovné obmedzenia a chýbajúci tovar, ale aj na menší dopyt ši presúvanie investícií.
Lídrom je Volkswagen
AHK Slowakei zverejnila aj rebríček nemeckých spoločností na Slovensku s najvyššími obratmi.
V oblasti priemyslu dominuje automobilový sektor a energetika, prvenstvo si drží bratislavský Volkswagen Slovakia, nasleduje ZSE Energia a Východoslovenská energetika.
V oblasti obchodu tvorí prvú trojku Lidl Slovenská republika, Kaufland Slovenská republika a Škoda Auto Slovensko. V službách zase dominuje Slovak Telekom.