Koniec uhlia v bohatých krajinách do roku 2030. K takémuto cieľu sa na klimatickej konferencii v Glasgowe COP26 zaviazalo niekoľko desiatok krajín OECD vrátane Poľska.
Fakt, že sa k Vyhláseniu o prechode na čistú energiu prihlásila krajina, ktorá takmer 70 percent elektriny ešte stále vyrába z uhlia a zároveň jeho ťažbu dotuje zo štátneho rozpočtu, je pre mnohých odborníkov prekvapivý.
Zvlášť po tom, ako Poľsko ostáva jedinou krajinou, ktorá sa neprihlásila k plánu Európskej únie spred dvoch rokov na dosiahnutie uhlíkovej neutrality do roku 2050.
Plán, ako sa zbaviť uhlia, nepredstavil ani poľský premiér Mateusz Morawiecki. Vo svojom prejave na klimatickej konferencii akúkoľvek snahu svojej vlády podmienil dostatočnými finančnými prostriedkami z európskych zdrojov.
Inými slovami, ak Poľsku nepomôžu západné krajiny EÚ, ktoré podľa Morawieckeho mali na transformáciu viac času a peňazí, s odklonom od uhlia sa vôbec nebude ponáhľať.
Ešte menšiu vôľu prejaví vtedy, ak bude Únia naďalej podmieňovať polovicu finančných zdrojov dodržiavaním zásad právneho štátu: "Nedáme sa vydierať," dodal Morawiecki.
Všetko však nasvedčuje tomu, že napriek silným rečiam Poľsko nakoniec nebude mať na výber.

Odklon od uhlia je nezvratný
Medzi odborníkmi panuje zhoda, že krajina sa energetickej transformácii nevyhne, a to nielen z klimatických dôvodov.
"Cena emisných povoleniek prekonáva doterajšie rekordy, čo je pre poľských producentov elektriny z uhlia už teraz finančne neúnosné," vysvetľuje riaditeľka think-tanku Forum Energii Joanna Maćkowiak-Panderová.