Averzia Slovákov k investovaniu má pôvod v nedávnej minulosti, ktorú poznačila divoká privatizácia. Sprevádzalo ju tunelovanie pôvodne štátneho majetku a podvody investičných fondov.
Proces transformácie ekonomiky z centrálne riadenej na trhovú odštartoval v roku 1990, pár mesiacov po Nežnej revolúcii. Kým v Poľsku, Maďarsku a vo východnom Nemecku mali aspoň prvky súkromného vlastníctva, v Česko-Slovensku bolo všetko v rukách štátu.
"Výnimkou boli okrajové živnosti v podobe maloroľníkov v nepriaznivých horských podmienkach, záhumienkových či pridomových pestovateľov zeleniny alebo kvetov," spomína ekonóm Ivan Mikloš, ktorý bol v rokoch 1991 a 1992 ministrom privatizácie.
Rýchla liberalizácia cien, devalvácia meny a masová privatizácia zo začiatku 90. rokov aj s odstupom času vyvolávajú vášne a debaty o tom, či sa reformy a prechod na trhové hospodárstvo nemali robiť postupne v priebehu desiatich rokov, ako to navrhoval vtedajší podpredseda federálnej vlády Valtr Komárek.
Federálny minister financií Václav Klaus a jeho tím reformátorov však presadili terapiu šokom. Cieľom bolo cez bleskovú zmenu vlastníckych štruktúr dosiahnuť bod zlomu, v ktorom by sa už nedalo vrátiť späť.