BRATISLAVA. Návrh zákona, ktorý vychádza z protipandemických opatrení navrhnutých konzíliom odborníkov, poslanci Národnej rady vo štvrtok poobede posunuli do druhého čítania.
Doobeda schválili, že bude prejednávaný v skrátenom legislatívnom konaní.
Cieľom tejto novely je podľa ministra zdravotníctva Vladimíra Lengvarského reagovať na aktuálny stav v spoločnosti týkajúci sa dohľadu nad dodržiavaním opatrení.
Návrh by mal upraviť povinnosti prevádzkovateľov, a to tak, že budú musieť vyžadovať preukázanie totožnosti od zákazníkov. Osobám, ktoré sa nepreukážu, budú môcť odmietnuť vstup do prevádzok alebo na hromadné podujatia. Osoba vykonávajúca štátny zdravotný dozor by mala byť zároveň schopná počas krízovej situácie z dôvodu ochorenia Covid-19 uzavrieť prevádzku. O súčinnosť bude môcť požiadať Policajný zbor.

Zamestnávatelia by zároveň mali po novom povinne kontrolovať potvrdenie o absolvovaní očkovania, o prekonaní ochorenia Covid-19 alebo o negatívnom výsledku testu. Ak sa zamestnanec takýmto dokladom nepreukáže, zamestnávateľ ho nemusí vpustiť na pracovisko.
Malo by sa mu však umožniť absolvovať bezplatný test zabezpečený zamestnávateľom. Ak zamestnanec odmietne aj tento postup, zamestnávateľ to bude môcť kvalifikovať ako prekážku v práci na strane zamestnanca a podľa toho ďalej konať. Strany sa však môžu dohodnúť na inom režime, napríklad náhrade mzdy či čerpaní dovolenky.
Novelou zákona o sociálnom poistení by sa zase malo upraviť to, že v prípade uznania dočasnej práceneschopnosti zamestnanca z dôvodu karanténny sa na neho nebude vzťahovať nárok na vyplatenie pandemického nemocenského už od prvého dňa pracovnej neschopnosti.
V rámci úpravy zákona o priestupkoch by sa mali tiež zaviesť nové skutkové podstaty, napríklad postihovanie verbálnych útokov a znevažovania poskytovateľov a prijímateľov zdravotnej starostlivosti.
Z rokovania Národnej rady:
- Pravidlá disciplinárneho konania pre viaceré právnické profesie sudcov, prokurátorov, notárov a súdnych exekútorov sa zjednotia pred Najvyšším správnym súdom.
- Disciplinárny poriadok Najvyššieho správneho súdu má byť účinný od 1. decembra.
- Vlastníkom verejného vodovodu či kanalizácie by mala byť len obec alebo mesto, poprípade ich združenia a právnické osoby. Definovať by sa mala aj malá čistiareň odpadových vôd do 50 ekvivalentných obyvateľov, ktorá slúži na individuálne čistenie splaškových odpadových vôd z rodinných domov, menších penziónov či chát. Vyplýva to z novely zákona o verejných vodovodoch a kanalizáciách, ktorú poslanci posunuli do druhého čítania.
- Na Slovensku by sa mohla zakázať držba vybraných druhov veľkých mačkovitých šeliem, medveďov a primátov. Regulovať by sa mal ich súkromný a komerčný chov. Vyplýva to z novely zákona o ochrane druhov voľne žijúcich živočíchov a voľne rastúcich rastlín reguláciou obchodu s nimi, ktorú poslanci posunuli do druhého čítania.
- Národná rada vrátila na dopracovanie novelu zákona o verejnom obstarávaní, ktorú predložil nezaradený poslanec Jozef Šimko. Navrhuje, aby štát odpustil samosprávam pohľadávky, ktoré vznikli z právoplatného rozhodnutia Úradu pre verejné obstarávanie. Vzťahovalo by sa to len na pohľadávky, ktoré vznikli z udelených pokút v súvislosti s nadobúdaním nájomných bytov, respektíve súvisiacej vybavenosti.
Všetko o koronavíruse a ochorení COVID-19

- Sledujte priebeh pandémie koronavírusu minútu po minúte
- Covid Automat: Tabuľka s aktuálnymi opatreniami a zákazmi
- Všetko o očkovaní vakcínou proti Covid-19 na Slovensku
- Vývoj počtu nakazených a mapa šírenia koronavírusu na Slovensku
- Ako postupovať, ak ste sa mohli nakaziť?