BRATISLAVA. Dynamika zdražovania sa v októbri zrýchlila. Kým v septembri dosiahla inflácia 4,6 percenta, v októbri to bolo 5,1 percenta.
Podľa Štatistického úradu je to najvyššia hodnota od októbra 2008. Úroveň okolo piatich percent očakávali aj analytici oslovení agentúrou SITA.
Z potravín najviac zdražela zelenina
Ceny oproti októbru 2020 boli vyššie vo všetkých dvanástich sledovaných odboroch. Najviac sledované ceny potravín sa medziročne zvýšili o 4,3 percenta, čo bol rovnaký medziročný rast ako v septembri.
Potraviny boli medziročne drahšie vo všetkých desiatich sledovaných potravinových triedach, najviac však zdražela zelenina o 10,3 percenta, mlieko a syry o 4 percentá, ovocie o 5,5 percenta, mäso o 2,7 percenta, chlieb a obilniny o 3,6 percenta, ako aj oleje a tuky o 11,9 percenta.
Druhý najvýznamnejší vplyv na rast cien mala doprava. Ceny palív v októbri dosiahli nový tohtoročný rekord v dynamike medziročného rastu na úrovni 28,4 percenta. Táto hodnota je však podporená podľa úradu aj bázickým efektom, teda nižším porovnávacím základom v roku 2020, kedy palivá pod vplyvom pandémie zlacňovali.
Vyššie boli ceny aj za náhradné diely a príslušenstvo pre osobnú dopravu, ako aj za údržbu a opravy.

Ako rástli ceny v ďalších odboroch
Rast cien v odbore bývanie a energie, ktorý tvorí najvyšší podiel vo výdavkoch slovenských domácností, dosiahol 3,5 percenta, čo je najvyššia hodnota tento rok.
Vývoj bol podporený pretrvávajúcim rastom cien stavebných materiálov v imputovanom nájomnom pri medziročnom náraste o 11,3 percenta, aj v dvoch ďalších zložkách. V údržbe a oprave obydlia to bol rast o 9,4 percenta a v ostatných službách týkajúcich sa obydlia o 3,9 percenta. V rámci tohto odboru sa tak už úplne vytratil tlmiaci efekt zníženia cien energií zo začiatku roka.
Pod medziročný rast inflácie sa druhý mesiac po sebe podpísali aj vyššie ceny v odbore reštaurácie a hotely, konkrétne ceny v závodných jedálňach o 33 percent. Minulý mesiac táto zložka medziročne zdražela o 32,8 percenta, čo bol dopad zmien vo financovaní obedov na základných školách.
Infláciu v medziročnom porovnaní takisto už ôsmy mesiac po sebe navyšoval rast cien tabakových výrobkov po úprave daní vo februári, v októbri to bol rast o 15,4 percenta. Ďalej vyššie ceny alkoholických nápojov, hlavne destilátov a vína.
V menšej miere k úrovni inflácie prispeli vyššie ceny za nábytok, bytové zariadenie a bežnú údržbu domácností, pokračujúci rast cien za noviny, knihy a kancelárske potreby, audiovizuálnu a fotografickú techniku, ako aj za kadernícke služby či vyššie poplatky v predprimárnom a primárnom vzdelávaní.