BRATISLAVA. Tempo zdražovania bude podľa analytikov zrejme pokračovať aj v ďalších mesiacoch. V októbri miera inflácie vzrástla o 5,1 percenta, čo je úroveň najvyššia za posledných 13 rokov.
Najvýraznejším dôvodom bolo imputované nájomné, významnejší vplyv malo aj zrušenie obedov zadarmo.
Ostatné faktory boli už tie tradičnejšie, ktoré sú v štruktúre už dlhšie obdobie, ako ceny potravín a pohonných hmôt, či vyššie dane z tabaku. V januári pritom dosahovala inflácia úroveň ešte len 0,7 percenta.
„V štruktúre inflácie už častejšie vidíme aj vyššie cenovky v službách, ktoré čelia prichádzajúcej tretej vlne pandémie a zároveň zvýšeným nákladom, napríklad na energie,“ hovorí analytik Slovenskej sporiteľne Matej Horňák.
Súčasné problémy v dodávateľských reťazcoch spojené aj s nedostatkom vstupov, a teda aj ich rastúcimi cenami, sú podľa neho dôsledkom množstva faktorov, ktoré sa na trhu stretli v jednom období.

Špecifickou témou je energetika
Jedným z najdôležitejších dôvodov je podľa Horňáka silné globálne oživenie dopytu, na ktoré firmy neboli pripravené, čo prinieslo tlaky pri zabezpečení vstupov i v logistike.
Okrem toho pri jednotlivých komoditách zohrávajú rolu aj iné špecifickejšie faktory, ako rast cien ropy a teda aj všetkých súvisiacich produktov ako napríklad polystyrén, clo na ázijskú oceľ, či výkyvy počasia.
„Špecifickou témou je energetika, kde je faktorov omnoho viac, ako Nord Stream 2, nedostatok elektriny z obnoviteľných zdrojov, či studená zima. Tieto faktory spolu negatívne vplývajú na situáciu vo firmách a v konečnom dôsledku vytvárajú tlak na rast konečných cien,“ povedal Horňák.
Na druhej strane, niektoré z týchto inflačných tlakov sú podľa Horňáka iba dočasné a postupne počas najbližších mesiacov zvoľnia či úplne zmiznú.
„Vrchol inflácie predpokladáme začiatkom budúceho roka, kedy sa do rozpočtov domácností prejavia zvýšené ceny energií, otázkou však ostáva, k akému zvýšeniu cien pre spotrebiteľov napokon príde,“ uviedol Horňák.
Miera inflácie by preto v tomto roku v priemere mohla dosiahnuť podľa neho asi tri percentá, v roku 2022 očakáva priemernú infláciu cez 4 percentá.
Začiatkom roka by mohla dosiahnuť 7 percent
Aj analytik UniCredit Bank Ľubomír Koršňák sa domnieva, že v priemere by v tomto roku inflácia mohla atakovať úroveň 3 percent.
Svoje maximum by mohla podľa neho dosiahnuť v úvode budúceho roka, a to blízko úrovne 7 percent.
Celoročnú infláciu očakáva v budúcom roku nad úrovňou 5 percent.
Aj Wood & Company počíta v tomto roku s úrovňou inflácie okolo troch percent. „V prvom štvrťroku 2022 by dokonca inflácia potravín mohla atakovať úroveň 6 percent,“ myslí si analytička Wood & Company Eva Sadovská.