SME
Pondelok, 30. január, 2023 | Meniny má Ema

Záhada vily nad Nitrou: Na výnimku a na pozemku Bödörovho advokáta

Dizajnovú vilu pod Zoborom postavili v štýle 'našich' ľudí.

Luxusná vila v Nitrianskych Hrnčiarovciach, kde má svoje bydlisko aj Norbert Bödör. Pýši sa názvom Vila Petra. Rovnaké meno má Bödörova manželka.Luxusná vila v Nitrianskych Hrnčiarovciach, kde má svoje bydlisko aj Norbert Bödör. Pýši sa názvom Vila Petra. Rovnaké meno má Bödörova manželka. (Zdroj: Facebook / Sotheby's Int. Realty Slovakia)

Predstavte si krásny lukratívny pozemok nad krajským mestom pri lese. Ale mimo zastaveného územia, a to aj podľa oficiálneho územného plánu. Teda ide o pozemok, na ktorom sa nemôže postaviť vôbec nič, ani malá záhradná chatka.

Vám to ale neprekáža, necháte si nakresliť rozsiahlu vilu a obrátite sa na okresný úrad.

Nie na miestny stavebný úrad, ale rovno na okresný pozemkový a lesný odbor. Tam vám úradník nie úplne štandardným postupom „vyjme natrvalo poľnohospodársku pôdu“ na účel rodinného domu. Konkrétne s pôdorysom takmer 2 000 metrov štvorcových.

SkryťVypnúť reklamu

Presne takto sa začal osud jednej z najluxusnejších víl na Slovensku. Už dlhodobo sa špekulovalo o jej prepojení na Norberta Bödöra, aktuálne väzobne stíhaného pre viacero podozrení.

Nadácii sa podarilo vilu s ním spojiť cez pôvodných aj aktuálnych vlastníkov. Prvým bol Bödörov advokát, druhým architekt, ktorý pracoval aj pre Bonul. Ide o najväčšiu slovenskú bezpečnostnú službu, ktorá patrí Bödörovmu otcovi.

Viac textov, ktoré na webe INDEX.sme.sk uverejňuje Nadácia Zastavme korupciu, nájdete po kliknutí na obrázok. Viac textov, ktoré na webe INDEX.sme.sk uverejňuje Nadácia Zastavme korupciu, nájdete po kliknutí na obrázok.

Petra Residence

Vila sa nachádza v Nitrianskych Hrnčiarovciach, kde má svoje bydlisko aj aktuálne väzobne stíhaný Norbert Bödör. Pýši sa názvom Vila Petra. Rovnaké meno má Bödörova manželka.

Keď vlani v auguste realitná kancelária ponúkla „dizajnovú vilu“ v Nitrianskych Hrnčiarovciach na predaj, špekulácie o tom, že je za ňou Norbert Bödör sa ešte viac posilnili. Krátko predtým totiž Bödöra zadržala NAKA v súvislosti s podozrením z korupcie pri štátnych dotáciách na pôdu. Odvtedy je väzobne stíhaný, medzitým mu pribudlo viacero ďalších obvinení, najmä v súvislosti s korupciou.

SkryťVypnúť reklamu
Súvisiaci článok Kováčik má prísť o všetko. Štát veci zločincov väčšinou likviduje, konkurzy sa vlečú Čítajte 

V podobných prípadoch sa snažia obvinení „vyhnúť“ prípadnému prepadnutiu majetku aj napríklad jeho presunom na blízkych ľudí alebo rýchlym predajom.

Keď sa vila pod kopcom Zobor vlani predávala, inzerát spomínal aj hospodársky dom, 17-metrový bazén, zdôrazňoval súkromie a kolaudáciu objektu na jeseň 2020. Muselo ísť o bleskovú kolaudáciu. Pretože len v septembri 2020 nový územný plán v danej lokalite povolil stavať.

„Vila je určená pre náročného klienta oceňujúceho modernú architektúru, dizajn a maximálny komfort spĺňajúci najvyššie štandardy,“ opisoval projekt inzerát.

Ponuka na predaj cez danú realitku už aktuálna nie je. Vilu aj s pozemkami stále vlastní pôvodný majiteľ. Tým je bratislavská eseročka Concept Reality&Investment. Podľa jej vlaňajšieho účtovníctva je hodnota ešte nekompletnej vily cez 3 milióny eur.

SkryťVypnúť reklamu

Za vlastníkom vily stojí komárňanský architekt Peter Kopják. Na prvý pohľad s Bödörovcami prepojený nie je.

Pozemky kúpil Bödörov právnik

Ak sa však vrátime viac do histórie, tak prepojenie na Norberta Bödöra sa začína zreteľne črtať. Podľa zmlúv obce Nitrianske Hrnčiarovce časť pozemkov pod projektom odkúpil od obce koncom roka 2017 Bödörov právnik Eugen Cimmermann spolu s ďalším svojím rodinným príslušníkom.

Cimmermann napríklad zastupoval Bödöra, keď išiel vypovedať k vražde novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej.

Podľa katastra aj pozemky pôvodne vlastnené Cimmermannovcami nasledujúci rok kupuje len nedávno zriadená firma Concept Reality&Investment z Bratislavy. Tá patrí Kopjákovi.

Keď sme sa advokáta aj architekta na kúpu pozemkov pýtali, ani jeden na naše otázky nereagoval.

SkryťVypnúť reklamu

Okrem dôvodu záujmu práve o lokalitu v Nitrianskych Hrnčiarovciach sme sa ich pýtali aj na možnú nezrovnalosť v cene, za ktorú pozemky získali.

Cimermann totiž podľa zmluvy s obcou odkúpil okolo 2 000 m2 pôdy za vyše 90 eur za meter štvorcový. Teda dokopy za sumu presahujúcu 180-tisíc eur. Vzhľadom na to, že išlo o pozemky bez možnosti stavby, bola cena aj na lukratívnu polohu pri lese celkom vysoká oproti vtedajším cenám pozemkov v Hrnčiarovciach.

Je ale otázne, koľko za meter štvorcový Cimmermannovcom ďalší rok zaplatila Concept Reality&Investment. Firma totiž v danom roku získala nielen ich pozemky, ale aj mnoho ďalších v susedstve. Podľa jej zverejneného hospodárenia ale v danom roku dokopy vlastnila len zásoby za 210-tisíc eur. Iný významný majetok firma neuvádza.

SkryťVypnúť reklamu

Ak by sme predpokladali, že všetky pozemky kupovala za porovnateľnú cenu a účtovala si ich do zásob, je cena na meter štvorcový aj násobne nižšia oproti kúpe Cimmermannovcov.

Ako si možno tento nesúlad v cene vysvetliť, ani Cimmermann, ani súčasný vlastník nekomentovali.

Ďalšou zaujímavosťou je, že v čase vzniku Concept Reality&Investment ju spoluvlastnila ešte ďalšia firma. Aj za tou stál komárňanský architekt. Išlo o firmu Concept Architects, ktorá v rovnakom čase mala biznis s bezpečnostnou firmou Bonul.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Bonul oficiálne ovláda otec Miroslav Bödör. No existuje mnoho signálov, že na chod firmy mal vplyv aj jeho syn.

Firma Concept Architects poskytla Bonulu od konca roka 2017 a v priebehu roka 2018 služby dokopy za 60-tisíc eur. Vyplýva to z informácií, ktoré Nadácia získala v spolupráci s Medzinárodným investigatívnym centrom OCCRP v rámci projektu Kočnerova knižnica.

SkryťVypnúť reklamu

Či tieto služby mali nejaký súvis s projektom Vila Petra, Kopják nekomentoval. Nadácia takéto prepojenie z dostupných informácií zistiť nevedela.

Concept Architects už vo firme vlastniacej vilu nie je. Zároveň sa neskôr premenovala a presťahovala sa z Komárna do Nitry na adresu, kde sídlia desiatky ďalších firiem

No ešte predtým bola podľa týždenníka Plus 7 dní veľmi úspešná v biznise so štátom.

Najmä pri zákazkách od štátnej akciovky Transpetrol. Concept Architects uzatvorila s Transpetrolom zmluvu za takmer 800-tisíc eur na rekonštrukciu štátneho hotela Družba na Slnečných jazerách v Senci.

Na otázku, či má Kopják stále zmluvy so štátom nereagoval. Podľa registra zmlúv však už posledné dva roky žiadnu ďalšiu podobnú zmluvu jeho firmy neuzatvorili.

SkryťVypnúť reklamu

Nie cez obec, ale rovno cez okres

Ale späť k vile. Potom, čo Concept Reality&Investment získal v roku 2018 lukratívne pozemky, už o rok na to bola hotová hrubá stavba.

Pre dané pozemky ale vtedy platila nulová zastavanosť. Neboli totiž súčasťou územia určeného pre výstavbu. Tou sa stali až po schválení nového územného plánu uprostred minulého roka.

Ako je teda možné, že už rok predtým sa na pozemkoch začali stavebné práce? V katastri sa v súvislosti s vilou uvádza „rozhodnutie“ a „stanovisko“ Okresného úradu v Nitre.

Cez infožiadosť si Nadácia tieto dokumenty vyžiadala. Vyplýva z nich, že na konci októbra 2018 sa vlastník pozemkov obrátil na Okresný úrad v Nitre so žiadosťou. Tej úrad, konkrétne pozemkový a lesný odbor, de facto do 4 mesiacov vyhovel a „odňal poľnohospodársku pôdu natrvalo pre účel stavby rodinného domu“. A to o výmere takmer 2 000 m2.

SkryťVypnúť reklamu

Rozhodnutie zároveň priznáva, že pozemok sa nachádza mimo zastaveného územia obce. Takýto postup nie je štandardný, pretože vyňať pozemok, ktorý podľa územného plánu obce nie je určený na výstavbu je problematické. Mal by s ním súhlasiť miestny pozemkový úrad. Podľa infoodpovedí z úradov ale žiadne takéto stanovisko vydané nebolo.

Podobné vyňatie pôdy sa používa, ak sa napríklad buduje solárna elektráreň. Legislatíva spomína tiež, že odňatie môže schváliť okresný úrad, ak obec „nie je povinná mať územný plán“. Ktorý ale Nitrianske Hrčiarovce už roky majú.

Z dvoch oslovených odborníkov na oblasť stavieb sa ani jeden doteraz nestretol s podobným „odňatím“ poľnohospodárskej pôdy pre rodinný dom.

Či stavba prebiehala v poriadku a či k nej vlastník a staviteľ mali všetky potvrdenia, za celý čas pritom nikto nepreveril. Tak okresný úrad ako aj obec Nitrianske Hrnčiarovce na otázku, či na stavbe od začiatku doteraz urobili nejakú kontrolu, zhodne odpovedali negatívne.

SkryťVypnúť reklamu

Ak by bola stavba aj dodatočne "zlegalizovaná" a skolaudovaná, práve obecný úrad má v takom prípade udeliť sankciu za stavbu bez všetkých potrebných potvrdení.

Nadácia preverí zákonnosť a opodstatnenosť postupu úradov pri tejto stavbe a ak zistí pochybenia, podnikne príslušné kroky.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na Index

KURZY

Koľko dostanem za 1 euro (30. 1. 2023)
USD 1.087
AUD 1.529
CZK 23.826
JPY 141.100
CAD 1.448
GBP 0.879
HUF 388.850
PLN 4.709
CHF 1.002
SEK 11.211

Zobraziť kompletný kurzový lístok

Inzercia - Tlačové správy

 1. Eurohub Rokycany posilňuje a zrýchľuje spojenie s Nemeckom
 2. Bude rok 2023 naozaj náročný na osobné financie?
 3. Ako skĺbiť remeslo a moderné technológie? Inšpirujte sa Bajkery
 4. Šetriť energiu sa oplatí. Špecialisti poradili, ako na to
 5. Klinčeky Zanzibaru zarobili viac, než neslávny obchod s otrokmi
 6. Trvalá udržateľnosť v obchode – prečo by vás mala zaujímať?
 7. 10 eur za 10 rokov. Mimoriadna ponuka od mimoriadneho časopisu
 8. SCANDI 2023: prehliadka súčasného severského filmu
 1. Kupujete balenú vodu? Vypočítajte si, koľko za ňu ročne miniete!
 2. Táto váha berie vaše chudnutie vážne: Kalórie počíta za vás!
 3. Šetriť energiu sa oplatí. Špecialisti poradili, ako na to
 4. Svalovice sa netreba obávať
 5. Students today, innovators tomorrow, learners forever
 6. Study program MANAGEMENT in English language
 7. Klinčeky Zanzibaru zarobili viac, než neslávny obchod s otrokmi
 8. Bude rok 2023 naozaj náročný na osobné financie?
 1. Klinčeky Zanzibaru zarobili viac, než neslávny obchod s otrokmi 11 226
 2. 10 eur za 10 rokov. Mimoriadna ponuka od mimoriadneho časopisu 6 553
 3. Trvalá udržateľnosť v obchode – prečo by vás mala zaujímať? 2 010
 4. Stockerka štartuje predaj bytov s cenami, ktoré prekvapia 1 733
 5. Košičanom budeme dodávať teplo za tretinové ceny aj tento rok 1 585
 6. Benátky a Verona: zažite pôsobivé kúsky mozaiky severu Talianska 1 581
 7. Zdravie bez liekov. Lekár namiesto nich predpisuje studenú vodu 1 427
 8. Radi čítate a ešte radšej tvoríte? Toto je 40 dôvodov pre Vás 906

Blogy SME

 1. Jiří Ščobák: Je nový II. pilier dlhodobo udržateľný? Ktoré zmeny sú pozitívne a ktoré negatívne?
 2. Juraj Karpiš: Ako investovať a sporiť, keď spľasla matka všetkých bublín a hrozí recesia
 3. Milan Dubec: Kedy klesnú ceny nehnuteľnotí v Žiline?
 4. Jozef Drahovský: Budú od januára jazdiť kamióny po diaľniciach bez platenia mýta?
 5. Jozef Drahovský: Zákaz nedeľného predaja, cirkev, ego a zdravý rozum
 6. Adam Austera: Ako sa aktuálne darí najvýznamnejším dodávateľom vakcín proti Covid-19?
 7. INESS: Lieky bude treba platiť inak
 8. Martin Sústrik: Lesk a bieda vedy: Jedlo zo vzduchu
 1. Rastislav Puchala: Vraj je to sfetovaný trpaslík 28 253
 2. Peter Remeselník: Narazil autom do ľudí, zranil chodkyňu a ušiel ! 15 664
 3. Martin Plesch: Pán primátor, načo vlastne máme Mestskú políciu v Bratislave? 8 169
 4. Monika Nagyova: Plesy nie sú pre singles 5 668
 5. Ivan Beňovič: Ruský rubeľ sa svetovou menou nestane 4 611
 6. Věra Tepličková: Výlet v Bratislave (z denníka žiaka 3. ročníka ZŠ z Piešťan) 3 930
 7. Ján Šeďo: Sliepky na Ukrajine sú iné ako naše ? 3 828
 8. Tereza Kazdová: Fico má rád pekné ženy, Babiš je na blondíny. Verejný diskurz volá po feministoch 3 735
 1. Monika Nagyova: Plesy nie sú pre singles
 2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 55. - Antarktída - Ako sa vydali Vivian Fuchs a Edmund Hillary naprieč Antarktídou (1955-1958)
 3. Jiří Ščobák: Je nový II. pilier dlhodobo udržateľný? Ktoré zmeny sú pozitívne a ktoré negatívne?
 4. Monika Nagyova: Úprimné pozdravy z Bratislavy: Potuluje sa tu starý blázon
 5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 54. - Antarktída - Posledné tri Byrdove expedície (1939 - 1956)
 6. Jiří Ščobák: Tipovanie je cesta do pekla. Aj keď to robíte so štátnou firmou
 7. Jiří Ščobák: Avatar 2: Začátek nového příběhu
 8. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 53. - Antarktída - Druhá Byrdova antarktická expedícia (1933 - 1935)
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Predaj áut v Rusku sa vlani celkovo znížil o 59 percent.


ČTK 3 h
MG Rink v Trenčíne

Na výrobe ľadu sa šetriť energiou veľmi nedá, hovorí otec slávneho hokejistu.


27. jan
Ilustračná snímka

Situácia sa na trhu zmenila, investori na to musia reagovať.


26. jan

Na realitnom trhu dochádza k veľkým zmenám.


26. jan

Blogy SME

 1. Jiří Ščobák: Je nový II. pilier dlhodobo udržateľný? Ktoré zmeny sú pozitívne a ktoré negatívne?
 2. Juraj Karpiš: Ako investovať a sporiť, keď spľasla matka všetkých bublín a hrozí recesia
 3. Milan Dubec: Kedy klesnú ceny nehnuteľnotí v Žiline?
 4. Jozef Drahovský: Budú od januára jazdiť kamióny po diaľniciach bez platenia mýta?
 5. Jozef Drahovský: Zákaz nedeľného predaja, cirkev, ego a zdravý rozum
 6. Adam Austera: Ako sa aktuálne darí najvýznamnejším dodávateľom vakcín proti Covid-19?
 7. INESS: Lieky bude treba platiť inak
 8. Martin Sústrik: Lesk a bieda vedy: Jedlo zo vzduchu
 1. Rastislav Puchala: Vraj je to sfetovaný trpaslík 28 253
 2. Peter Remeselník: Narazil autom do ľudí, zranil chodkyňu a ušiel ! 15 664
 3. Martin Plesch: Pán primátor, načo vlastne máme Mestskú políciu v Bratislave? 8 169
 4. Monika Nagyova: Plesy nie sú pre singles 5 668
 5. Ivan Beňovič: Ruský rubeľ sa svetovou menou nestane 4 611
 6. Věra Tepličková: Výlet v Bratislave (z denníka žiaka 3. ročníka ZŠ z Piešťan) 3 930
 7. Ján Šeďo: Sliepky na Ukrajine sú iné ako naše ? 3 828
 8. Tereza Kazdová: Fico má rád pekné ženy, Babiš je na blondíny. Verejný diskurz volá po feministoch 3 735
 1. Monika Nagyova: Plesy nie sú pre singles
 2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 55. - Antarktída - Ako sa vydali Vivian Fuchs a Edmund Hillary naprieč Antarktídou (1955-1958)
 3. Jiří Ščobák: Je nový II. pilier dlhodobo udržateľný? Ktoré zmeny sú pozitívne a ktoré negatívne?
 4. Monika Nagyova: Úprimné pozdravy z Bratislavy: Potuluje sa tu starý blázon
 5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 54. - Antarktída - Posledné tri Byrdove expedície (1939 - 1956)
 6. Jiří Ščobák: Tipovanie je cesta do pekla. Aj keď to robíte so štátnou firmou
 7. Jiří Ščobák: Avatar 2: Začátek nového příběhu
 8. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 53. - Antarktída - Druhá Byrdova antarktická expedícia (1933 - 1935)
SkryťZatvoriť reklamu