V troch dejstvách minister financií Igor Matovič minulý týždeň predstavil daňovo-odvodovú reformu, ktorá nevyvolala u ekonómov výraznú kritiku, čo mohlo ministra tešiť.
Po finančných stimuloch pre rodiny s deťmi predstavil zmeny v zdaňovaní práce a zakončil to zmenami v daniach samotných firiem.
Na pondelok si nechal "špeciálnu koncovku". Ide o zmeny v zdaňovaní SZČO. Živnostníci sú najväčšou podnikateľskou skupinou. Ich počet bol na konci minulého roka 312-tisíc, hoci Matovič hovoril pri výpočte o 400 tisícoch.
Matovič sa tejto témy podľa jeho vlastných slov obával najviac. Asi oprávnene. Už v máji tohto roka avizoval, že si na živnostníkov chce posvietiť. Prekážalo mu, že neplatia férové dane a odvody.
Až tri štvrtiny živnostníkov (približne 250-tisíc ľudí) totiž využíva takzvané paušálne výdavky. Vďaka nim si môžu v daňovom priznaní odčítať 60 percent príjmov (najviac 20-tisíc eur), ktoré nezdaňujú. Ide o živnostníkov, ktorí zarábajú "hlavou" (architekti, účtovníci, programátori, umelci, ale aj mnohí novinári) a reálne náklady sa im nedajú uplatniť v rámci povolených daňových nákladov.
Matovič im chce možnosť paušálnych výdavkov vziať a nahradiť ich paušálnou daňou.

Otvorene povedal, čo si o živnostníkoch, ktorí si uplatňujú paušálne výdavky, myslí: "Nevidím dôvod, aby niekto, kto ťuká v kaviarni do klávesnice, platil iné odvody ako ten, čo ide na zmenu do Volkswagenu."
V článku sa dočítate
- Prečo chce Matovič viac zdaniť živnostníkov?
- Čo bude s paušálnymi výdavkami?
- Aká nová daň a v akej výške ich má nahradiť?
- Aká má byť jej výhoda podľa Matoviča?
- V čom je systém nevýhodnejší ako v Česku?