Cieľ Európskej únie stať sa globálnym lídrom v boji s klimatickou krízou a dosiahnuť do roku 2050 uhlíkovú neutralitu prináša zmeny aj vo finančnom sektore.
Banky a investori čakajú na súbor pravidiel, ktorý rozdelí technológie a podnikateľské aktivity podľa miery, akou prispievajú k ekologizácii ekonomiky (takzvaná taxonómia).
Projekty, ktoré taxonómia EÚ označí za udržateľné, majú vyššiu šancu získať výhodný úver. Naopak, tie s horším skóre už pre finančný sektor nebudú prioritou.
Zelené domy a byty
Nové pravidlá majú zabrániť "greenwashingu" - aby sa peniaze nenalievali do projektov, ktoré sa za ekologické iba vydávajú, ale v skutočnosti nijako neprispievajú k dosiahnutiu klimaticky neutrálnej ekonomiky.

Na projekty uhlíkovej neutrality EÚ z vlastných zdrojov vyčlenila vyše bilióna eur na najbližších desať rokov (137 miliárd ročne). Podľa eurokomisie je však potrebný až 2,5-násobok tejto sumy.
Počíta sa s tým, že do projektov sa zapojí súkromný sektor vrátane finančných inštitúcií. Prvými lastovičkami sú zelené hypotéky na energeticky efektívne domy a byty.