BRATISLAVA. Národná rada (NR) SR v stredu opätovne schválila zákon o elektronických komunikáciách, ktorý vetovala prezidentka SR Zuzana Čaputová.
Zároveň plénum prijalo pripomienku hlavy štátu, ktorá navrhovala, aby sa zo zákona vypustil sporný paragraf 117 odsek 21.
Prezidentka namietala rozpor zákona s Ústavou SR a Dohovorom o ochrane ľudských práv a základných slobôd. Konkrétne ide podľa nej o porušenie práva na ochranu pred neoprávneným zasahovaním do súkromného života a práva na ochranu pred neoprávneným zhromažďovaním, zverejňovaním alebo iným zneužívaním údajov o svojej osobe.

Podľa sporných ustanovení zákona na základe žiadosti Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR mal byť telekomunikačný operátor povinný bezplatne zasielať účastníkom siete informácie, ktoré sa týkajú ochrany osôb pred hroziacim nebezpečenstvom a opatrení pri ohrození života a zdravia.
S týmto cieľom malo byť podniku umožnené spracúvať lokalizačné údaje účastníkov aj bez ich súhlasu. Na základe písomnej žiadosti ÚVZ mal tiež operátor poskytnúť do 24 hodín úradu viaceré osobné údaje o takomto účastníkovi.
Účelom tejto právnej úpravy bola ochrana osôb pred hroziacim nebezpečenstvom alebo prijímanie opatrení pri ohrození života a zdravia počas trvania mimoriadnej situácie alebo núdzového stavu.
Prezidentka pripustila, že spornými ustanoveniami sa sleduje legitímny cieľ, teda ochrana pred šírením nákazlivej ľudskej choroby, ich znenie však podľa nej nespĺňa minimálne obsahové požiadavky formulované Ústavným súdom a tiež Európskym súdom pre ľudské práva.
V návrhu zákona o elektronických komunikáciách ide aj o transpozíciu európskej smernice, venuje sa však zároveň nevyžiadaným e-mailom. Cieľmi zákona sú okrem podpory hospodárskej súťaže, rozvoja vnútorného trhu a ochrany záujmov koncových užívateľov aj zabezpečenie prístupu k vysokokapacitným sieťam v čo najväčšej miere a ich využívania za primeranú cenu.
Z rokovania Národnej rady
- Agentúra pre núdzové zásoby ropy a ropných výrobkov bude po novom povinná uzatvoriť zmluvu iba s tým vybraným podnikateľom, ktorý voči nej nemá nesplatené pohľadávky.
- Doterajší zákon o Komore geodetov a kartografov od roku 2022 nahradí nový. Podľa dôvodovej správy zákon z roku 1995 nedostatočne reflektuje zmeny v slovenskej legislatíve a legislatíve EÚ.
- Finančná podpora štátu na spolufinancovanie sociálnych služieb vo vybraných zariadeniach krízovej intervencie sa od budúceho roka zvýši.
- Systém poskytovania príspevkov na kompenzáciu sociálnych dôsledkov ťažkého zdravotného postihnutia (ŤZP) sa od začiatku budúceho roka zmení. Pri osobách s príjmami do sumy životného minima sa budú jednorazové peňažné príspevky na kompenzáciu poskytovať vo vyššej sume, čím sa zníži finančná spoluúčasť osoby s ŤZP. Peňažný príspevok na kúpu zdvíhacieho zariadenia sa bude poskytovať vo vyššej čiastke aj osobám s vyššími príjmami.
- Plénum súhlasí so zmluvou o sídle medzi vládou SR a Európskym orgánom práce.
- Procesy pri výstavbe diaľnic ako stavieb vo verejnom záujme by sa mali optimalizovať a akcelerovať. Vyplýva to z novely zákona o jednorazových mimoriadnych opatreniach v príprave niektorých stavieb diaľnic a ciest pre motorové vozidlá.
- Nový zákon o Komore geodetov a kartografov dopĺňa ustanovenia o spôsobe uznávania odbornej kvalifikácie, registráciu hosťujúcich autorizovaných geodetov a kartografov, kompenzačné opatrenia a spoluprácu s registračnými orgánmi iných členských štátov EÚ. Dopĺňa aj niektoré dôležité definície z legislatívy transponovanej zo smerníc EÚ.