Vláda v stredu schválila 90-dňový núdzový stav a dvojtýždňový lockdown pre všetkých. Dôvodom je vysoký počet denných prírastkov nakazených koronavírusom, ale najmä katastrofálna situácia v nemocniciach.
Prakticky z hodiny na hodinu tak štát opätovne plošne obmedzil prevádzku reštaurácií, kaviarní, barov, hotelov či penziónov, ale aj obchodov, ktorých sortiment netvoria základné potreby.
Vzniknuté straty im má pomôcť vykompenzovať štát, ktorý zvyšuje podporu na posledné dva mesiace tohto roka. Schému Prvá pomoc+, ktorú predložil minister práce Milan Krajniak (Sme rodina), schválila vláda.
Náklady štátu na podporu ľudí a podnikov zasiahnutých covidovou pandémiou vzrastú o 128 miliónov eur. Celkovo by mali dosiahnuť takmer 2,4 miliardy eur.

Nájsť informácie o podporných opatreniach však nie je jednoduché. Webová stránka rezortu práce, ktorá má podnikateľom slúžiť na získanie aktuálnych informácií a podávanie žiadostí, ešte stále hovorí len o Prvej pomoci. Ide o pôvodnú schému podpory zo začiatku pandémie z jari 2020, ktorá v tomto roku platila v septembri a októbri.
Málokto si pritom pamätá, aké podmienky zahŕňala Prvá pomoc+, ktorá naposledy platila od vlaňajšieho októbra do februára tohto roka.
Chýbajú aj detaily o ďalšej etape schémy pomoci v cestovnom ruchu, ktorú zastrešuje ministerstvo dopravy. Na jeho oficiálnom webe nie sú, šéf rezortu Andrej Doležal (nom. Sme rodina) ich komunikoval na svojej facebookovej stránke prostredníctvom interview so svojím hovorcom.
Kto má teda nárok na peniaze od štátu a do akej výšky? Bude vláda znova uhrádzať aj nájmy. Získajú gastro a cestovný ruch ďalšie dotácie z ministerstva dopravy? INDEX odpovedá na najdôležitejšie otázky.
V článku odpovedáme na tieto otázky:
- Vlastním kvetinárstvo a musel som pre lockdown zatvoriť. Do akej miery mi štát uhradí mzdy zamestnancov?
- Vlastním reštauráciu, fungujeme v obmedzenom režime. Chcem si udržať všetkých zamestnancov. Prispeje mi štát na ich mzdy?
- Vlastním kaviareň a poklesli mi tržby. Môžem žiadať o príspevok na zamestnanca podľa výšky poklesu tržieb?
- Prijal som nových zamestnancov na konci septembra. Môžem žiadať o príspevok na ich mzdu?
- Začal som podnikať až v lete. Mám stále nárok na príspevok od štátu na mzdy zamestnancov?
- Som SZČO, nikoho nezamestnávam, no klesli mi tržby. Na akú výšku pomoci mám nárok?
- Som SZČO, no neplatím odvody. Pre pandémiu nemám žiadny príjem. Mám nárok na nejakú formu pomoci?
- Som zamestnaný, popritom si privyrábam ako spevák. O tento príjem som však pre pandémiu prišiel. Platím si sociálne poistenie. Mám nárok na pomoc od štátu?
- Má SZČO a zamestnávateľ možnosť odložiť platenie sociálnych odvodov za november?
- Akú pomoc navyše ešte môže očakávať segment gastra a cestovného ruchu?
- Nestihol som sa o pomoc uchádzať v rámci predchádzajúcich etáp. Môžem to urobiť dodatočne?
- Poskytne ministerstvo aj inú formu pomoci v prípade, ak podniky už prekročili 200-tisícovú hranicu?
- Mám pre pandémiu zatvorenú prevádzku, no musím platiť nájom. Spustí sa opätovne schéma pomoci aj v tejto veci?