SME

Cena FéliX: Kvalitu našli tam, kde ju hľadá málokto

Čím sú zaujímavé firmy, ktoré bodovali v cenách FéliX?

Zakladateľ a CEO spoločnosti Innovatrics Ján Lunter.Zakladateľ a CEO spoločnosti Innovatrics Ján Lunter. (Zdroj: Lukáš Klčo)

Keď si študenti a profesori v saudskoarabskej Univerzite vedy a techniky kráľa Abdullaha privolajú výťah, ich tvár najskôr rozpozná biometrická technológia a odvezie ich na správne poschodie.

V smart budove Agora v Budapešti zasa otvára zamestnancom dvere kamerový systém a púšťa ich len do tých priestorov, kam to majú dovolené.

Za technológiami, ktoré môžu vyzerať ako zo vzdialenej budúcnosti, je slovenská firma Innovatrics. Aktuálny držiteľ biznisovej ceny FéliX.

Cenu FéliX vyhlásil magazín Index spolu so Slovenskou sporiteľňou a jej organizátori sú presvedčení, že jeden pozitívny príklad môže motivovať ďalších. Porotcovia vysvetľujú, čo rozhodlo o víťazoch.

Na úspech boli rozdielne pohľady

„R ozhodovanie poroty nebolo jednoduché, priznáva analytik Radovan Ďurana z Inštitútu ekonomických a sociálnych analýz (INESS). Pri hodnotení zohrával dôležitú rolu najmä podnikateľský príbeh a to, ako sa dokázali v priebehu krátkeho času radikálne zmeniť či etablovať na domácom alebo zahraničnom trhu. Aká je podľa neho úspešná firma?

„Mala by mať veľký presah aj do zahraničia, kde pomáha vytvárať dobré meno krajine, z ktorej pochádza. Ak sa to skombinuje s inováciami, vytvára to obraz o Slovensku ako o krajine, kde vznikajú nové technologické nápady,“ hovorí Ďurana.

Učíme sa cez príklady a zaujímavé príbehy. Môžeme sa inšpirovať a uveriť, že úspech je možný. Ak to dokázali oni, môžem to dokázať aj ja.

Ivana Molnárová, CEO Profesia

Štrnásťčlennú porotu, ktorá v prvom ročníku FéliXa vybrala tých najlepších, tvorili rešpektované osobnosti z podnikateľského a spoločenského života. Ako vyzeralo rozhodovanie a čo zaujalo na jednotlivých firmách porotcov najviac?

„Na Slovensku je množstvo úspešných biznisových projektov, za ktorými sú úspešní a múdri ľudia. Pomáhajú pretvárať Slovensko na modernú krajinu, ktorá má budúcnosť. Aj prostredníctvom ceny FéliX chceme poukázať na ich kreativitu, tvorivosť, rozširovanie prosperity a zároveň aj na spoločenskú zodpovednosť,“ skonštatoval Norbert Hovančák, člen predstavenstva Slovenskej sporiteľne zodpovedný za firemné bankovníctvo a finančné trhy.

Podnikateľské ceny majú svoj význam nielen pre firmy, ale aj pre spoločnosť.

„Učíme sa cez príklady a zaujímavé príbehy. Môžeme sa inšpirovať a uveriť, že úspech je možný. Ak to dokázali oni, môžem to dokázať aj ja. Dôležité je komunikovať aj cestu, ako firma uspela, že to je aj o prekážkach, ktoré musela zdolať,“ konštatuje členka poroty a šéfka pracovného portálu Profesia Ivana Molnárová.

Význam a opodstatnenosť podobných ocenení podľa Branislava Benčata, šéfredaktora magazínu Index, rastie najmä v čase, kedy sa zo slova podnikateľ pod vplyvom káuz rôznych "tiežpodnikateľov" stáva pejoratívum.

„Na Slovensku sa čoraz častejšie hovorí o odlive mozgov a zdôrazňuje sa potreba prechodu z kvantitatívnej ekonomiky na kvalitatívnu. Treba poukazovať na to, že nie sme len montážnou dielňou nadnárodných spoločností. Na našom malom trhu vyrástli viaceré slušné firmy, ktoré majú skvelé nápady, know-how a darí sa im ho pretavovať do reality,“ hovorí Benčat.

Nebáť sa mať odvahu

V hlavnej kategórii získala cenu FéliX firma Innovatrics. Zaoberá sa biometrickými technológiami a jej produkty pomáhajú aj pri organizácii volieb v krajinách Afriky a juhovýchodnej Ázie.

Slováci sa s produktmi Innovatricsu môžu stretnúť aj v bankách pri otváraní účtu na diaľku pomocou naskenovania občianskeho preukazu. Podľa poroty Innovatrics patrí medzi najlepšie príklady slovenského high-tech exportu.

Innovatrics prekročil hranice Slovenska a podľa Ivany Molnárovej môže byť hodnotovo aj inováciami príkladom pre iné firmy, ako sa nebáť a mať odvahu.

„Firma inšpiruje svojím príbehom hlavne mladých ľudí a ukazuje, že z dobrého nápadu sa dá vyrásť na globálnu firmu. Je dôležité ísť krok za krokom. Tvrdou prácou sa dá dopracovať k úspechu,“ hovorí Molnárová.

Hľadanie víťaza bolo podľa Branislava Benčata náročné, no prvého FéliXa považuje, že je v správnych rukách.

„Innovatrics je prototyp vzorovej firmy, ktorá prináša vlastné inovácie, podporené vlastným výskumom a spoluprácou so vzdelávacími inštitúciami. Jej technológie zjednodušujú život, no zároveň ich využitím pri voľbách v rôznych kútoch sveta prispievajú k šíreniu demokracie,“ konštatuje Benčat.

Okrem Innovatrics boli na ocenenie nominované aj firmy, ktoré sa presadili na domácom i zahraničnom trhu, zaznamenali prudký rast alebo priniesli zásadnú inováciu. Boli nimi Antik Telecom, Dedoles, Herba Drug, MicroStep-MIS a MultiplexDX.

„Tieto spoločnosti podnikajú na úplne odlišných trhoch. Ak by som použil športovú terminológiu, tak súťažia v rôznych disciplínach. Iný výkon je vyhrať majstrovstvá sveta vo futbale a iný vyhrať majstrovstvá sveta v malorážke alebo trape, kde je menšia konkurencia,“ hovorí Ďurana.

Z nominovaných firiem by bola podľa člena poroty Norberta Hovančáka každá výborným prvým víťazom FéliXa.

„Spoločnosť Antik Telecom dlhodobo úspešne podniká na Slovensku a má silný spoločenský vplyv. Nie je inovatívna len v podnikaní, ale aj v prístupe k svojmu regiónu, k svojej komunite. Spoločnosť Herba Drug je tiež dlhodobo úspešnou rodinnou firmou a podarilo sa jej oživiť tradičné značky, ktoré poznali ešte naše staré mamy. Videli v nich potenciál a ich vízia sa potvrdila v praxi,“ hovorí Hovančák.

Medziročný nárast tržieb o 40 percent

V kategórii Rodinná firma roka zvíťazila spoločnosť Kellys Bicycles. Počas pandémie zaznamenali medziročný nárast tržieb o 40 percent. V tejto kategórii boli nominované aj spoločnosti Mäspoma a Tempo Kondela.

Rodinné firmy majú podľa Norberta Hovančáka jednu veľmi silnú črtu, ktorou je jednota. Vďaka nej dokážu dostať svoje podnikateľské záujmy nad zisky.

„Predurčuje ich to k tomu, aby dokázali lepšie reagovať na akékoľvek zmeny. Aj tie, ktoré dnes žijeme. Rodinné firmy majú väčšiu energiu, predpoklad inovovať a robiť celú našu ekonomiku silnejšou. Využívajú slovenské zdroje a vytvárajú hodnotu na Slovensku,“ konštatuje Hovančák.

Každá firma pôsobí v inom odvetví a čelí obrovskej konkurencii. Podľa poroty je preto veľkým úspechom pre zakladateľov, že sú stále v rodinných rukách.

Kvalitu našli tam, kde ju hľadá málokto

Treťou kategóriou FéliXa bola Cena za verejné dobro za originálne regionálne aktivity malých a stredných firiem, ktoré úspešne reagujú na lokálne problémy a zveľaďujú život miestnej komunity.

Nominované boli Minifarma, JRK Slovensko a Bivio - Združenie na pomoc ľuďom s mentálnym postihnutím. Cenu si odniesla spoločnosť Bivio.

Porotkyňa Ivana Molnárová na filozofii spoločnosti Bivio oceňuje, že dáva šancu pracovať ľuďom s inakosťou, ktorých je na Slovensku viac ako 200-tisíc.

„Často počúvame, aký je v službách nedostatok pracovnej sily. Bivio je výnimočné, že týmto ľudom dalo šancu a ukázalo, že sa s nimi dá pracovať. Dokonca majú kvality, ktoré niekedy chýbajú nám zdravým ľudom, ako je vďačnosť, lojalita alebo trpezlivosť,“ hovorí Molnárová.

Pre Radovana Ďuranu z INESS boli firmy v tejto kategórii inšpiratívne v tom, čo všetko môže podnikateľ robiť okrem poskytovania základných služieb.

„Mám veľký rešpekt a úctu k všetkým podnikateľom. Pre mňa sú to ľudia, ktorí môžu päťkrát skrachovať a na šiestykrát sa im podarí uspieť. Ktorýkoľvek podnikateľ, ktorý vybuduje firmu a darí sa mu zamestnávať ľudí, je pre mňa víťazom,“ dodal.

Akým spôsobom tieto firmy pomáhajú Slovensku a ľuďom, ktorí tu žijú?

„Ukazujú, že v biznise sa dá úspešne presadiť, aj keď podnikáte slušne a nevyrastiete na štátnych zákazkách. Že ak máte dobrý nápad, nemusíte utekať za hranice a realizovať ho v rozbehnutej nadnárodnej spoločnosti, ale prosperujúci a konkurencieschopný svetový biznis sa dá robiť aj zo Slovenska,“ uzatvára Branislav Benčat.

Tento článok vám prináša Slovenská sporiteľňa.

Pravidlá spolupráce medzi inzerentmi a redakciou si môžete pozrieť v tomto odkaze.

FéliX Business Award

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na Index

KURZY

Koľko dostanem za 1 euro (2. 4. 2025)
USD 1.079
AUD 1.726
CZK 24.954
JPY 160.930
CAD 1.553
GBP 0.837
HUF 402.630
PLN 4.186
CHF 0.952
SEK 10.816

Komerčné články

  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  2. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  3. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  6. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  7. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  8. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  1. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  2. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  3. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  4. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  5. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  6. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  7. Emma Tekelyová a tvorenie na jarné dni a Veľkú noc
  8. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 13 107
  2. AI o nej píše, že je symbolom odvahy. Kvôli jedinému protestu 8 966
  3. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 7 461
  4. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 6 660
  5. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 6 596
  6. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 5 128
  7. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 4 524
  8. Slovenskí milionári minulý rok bohatli rekordným tempom 3 710
  1. Jiří Ščobák: Ako vybrať dobrého finančného sprostredkovateľa? Ako identifikovať šmejda?
  2. Lukáš Čelinák: Fico pochoval slovenského tigra, chradne a vydáva sa na grécku cestu
  3. Martin Ondráš: Konečne lacné potraviny !
  4. Tadeáš Ďurica: Sprievodca "slovenskou sociálnou demokraciou"
  5. Michal Pavlík: Chaos okolo 2 % z dane skončil: Víťazstvom zdravého rozumu
  6. Milan Dubec: Buďte Obozretní: Čo Skrýva Spoločnosť, ktorá Vám Volá s Ponukou Kryptoinvestícií?
  7. INESS: Blockchain v zdravotníctve
  8. Jiří Ščobák: Je nový II. pilier dlhodobo udržateľný? Ktoré zmeny sú pozitívne a ktoré negatívne?
  1. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 53 636
  2. Ján Šeďo: Stalo sa to včera na "urgente". 42 319
  3. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 26 157
  4. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 20 987
  5. Karol Galek: Fico odovzdal Slovenské elektrárne českým finančným žralokom 10 311
  6. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente. 8 843
  7. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 8 594
  8. Ján Valchár: Domáca sviňa za milión Eur a ako nesexovať päťkrát denne 6 069
  1. Tupou Ceruzou: Mr. Business
  2. Radko Mačuha: Po MDŽ SMER pozýva na zabíjačku.
  3. Věra Tepličková: Romana nám odkazuje, že je stále úžasná
  4. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente.
  5. Tupou Ceruzou: Spravodlivosť pre všetkých
  6. Jiří Ščobák: Ako vybrať dobrého finančného sprostredkovateľa? Ako identifikovať šmejda?
  7. Radko Mačuha: Čo je zvrátenejšie, vracať na plátno, alebo posielať mládež na smrť ?
  8. Radko Mačuha: Premiér Fico v Amerike nevybavil nič.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Jiří Ščobák: Ako vybrať dobrého finančného sprostredkovateľa? Ako identifikovať šmejda?
  2. Lukáš Čelinák: Fico pochoval slovenského tigra, chradne a vydáva sa na grécku cestu
  3. Martin Ondráš: Konečne lacné potraviny !
  4. Tadeáš Ďurica: Sprievodca "slovenskou sociálnou demokraciou"
  5. Michal Pavlík: Chaos okolo 2 % z dane skončil: Víťazstvom zdravého rozumu
  6. Milan Dubec: Buďte Obozretní: Čo Skrýva Spoločnosť, ktorá Vám Volá s Ponukou Kryptoinvestícií?
  7. INESS: Blockchain v zdravotníctve
  8. Jiří Ščobák: Je nový II. pilier dlhodobo udržateľný? Ktoré zmeny sú pozitívne a ktoré negatívne?
  1. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 53 636
  2. Ján Šeďo: Stalo sa to včera na "urgente". 42 319
  3. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 26 157
  4. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 20 987
  5. Karol Galek: Fico odovzdal Slovenské elektrárne českým finančným žralokom 10 311
  6. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente. 8 843
  7. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 8 594
  8. Ján Valchár: Domáca sviňa za milión Eur a ako nesexovať päťkrát denne 6 069
  1. Tupou Ceruzou: Mr. Business
  2. Radko Mačuha: Po MDŽ SMER pozýva na zabíjačku.
  3. Věra Tepličková: Romana nám odkazuje, že je stále úžasná
  4. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente.
  5. Tupou Ceruzou: Spravodlivosť pre všetkých
  6. Jiří Ščobák: Ako vybrať dobrého finančného sprostredkovateľa? Ako identifikovať šmejda?
  7. Radko Mačuha: Čo je zvrátenejšie, vracať na plátno, alebo posielať mládež na smrť ?
  8. Radko Mačuha: Premiér Fico v Amerike nevybavil nič.
SkryťZatvoriť reklamu