SME

Cena FéliX: Kvalitu našli tam, kde ju hľadá málokto

Čím sú zaujímavé firmy, ktoré bodovali v cenách FéliX?

Zakladateľ a CEO spoločnosti Innovatrics Ján Lunter.Zakladateľ a CEO spoločnosti Innovatrics Ján Lunter. (Zdroj: Lukáš Klčo)

Keď si študenti a profesori v saudskoarabskej Univerzite vedy a techniky kráľa Abdullaha privolajú výťah, ich tvár najskôr rozpozná biometrická technológia a odvezie ich na správne poschodie.

V smart budove Agora v Budapešti zasa otvára zamestnancom dvere kamerový systém a púšťa ich len do tých priestorov, kam to majú dovolené.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Za technológiami, ktoré môžu vyzerať ako zo vzdialenej budúcnosti, je slovenská firma Innovatrics. Aktuálny držiteľ biznisovej ceny FéliX.

Cenu FéliX vyhlásil magazín Index spolu so Slovenskou sporiteľňou a jej organizátori sú presvedčení, že jeden pozitívny príklad môže motivovať ďalších. Porotcovia vysvetľujú, čo rozhodlo o víťazoch.

Na úspech boli rozdielne pohľady

„R ozhodovanie poroty nebolo jednoduché, priznáva analytik Radovan Ďurana z Inštitútu ekonomických a sociálnych analýz (INESS). Pri hodnotení zohrával dôležitú rolu najmä podnikateľský príbeh a to, ako sa dokázali v priebehu krátkeho času radikálne zmeniť či etablovať na domácom alebo zahraničnom trhu. Aká je podľa neho úspešná firma?

„Mala by mať veľký presah aj do zahraničia, kde pomáha vytvárať dobré meno krajine, z ktorej pochádza. Ak sa to skombinuje s inováciami, vytvára to obraz o Slovensku ako o krajine, kde vznikajú nové technologické nápady,“ hovorí Ďurana.

Učíme sa cez príklady a zaujímavé príbehy. Môžeme sa inšpirovať a uveriť, že úspech je možný. Ak to dokázali oni, môžem to dokázať aj ja.

Ivana Molnárová, CEO Profesia

Štrnásťčlennú porotu, ktorá v prvom ročníku FéliXa vybrala tých najlepších, tvorili rešpektované osobnosti z podnikateľského a spoločenského života. Ako vyzeralo rozhodovanie a čo zaujalo na jednotlivých firmách porotcov najviac?

„Na Slovensku je množstvo úspešných biznisových projektov, za ktorými sú úspešní a múdri ľudia. Pomáhajú pretvárať Slovensko na modernú krajinu, ktorá má budúcnosť. Aj prostredníctvom ceny FéliX chceme poukázať na ich kreativitu, tvorivosť, rozširovanie prosperity a zároveň aj na spoločenskú zodpovednosť,“ skonštatoval Norbert Hovančák, člen predstavenstva Slovenskej sporiteľne zodpovedný za firemné bankovníctvo a finančné trhy.

Podnikateľské ceny majú svoj význam nielen pre firmy, ale aj pre spoločnosť.

„Učíme sa cez príklady a zaujímavé príbehy. Môžeme sa inšpirovať a uveriť, že úspech je možný. Ak to dokázali oni, môžem to dokázať aj ja. Dôležité je komunikovať aj cestu, ako firma uspela, že to je aj o prekážkach, ktoré musela zdolať,“ konštatuje členka poroty a šéfka pracovného portálu Profesia Ivana Molnárová.

Význam a opodstatnenosť podobných ocenení podľa Branislava Benčata, šéfredaktora magazínu Index, rastie najmä v čase, kedy sa zo slova podnikateľ pod vplyvom káuz rôznych "tiežpodnikateľov" stáva pejoratívum.

„Na Slovensku sa čoraz častejšie hovorí o odlive mozgov a zdôrazňuje sa potreba prechodu z kvantitatívnej ekonomiky na kvalitatívnu. Treba poukazovať na to, že nie sme len montážnou dielňou nadnárodných spoločností. Na našom malom trhu vyrástli viaceré slušné firmy, ktoré majú skvelé nápady, know-how a darí sa im ho pretavovať do reality,“ hovorí Benčat.

Nebáť sa mať odvahu

V hlavnej kategórii získala cenu FéliX firma Innovatrics. Zaoberá sa biometrickými technológiami a jej produkty pomáhajú aj pri organizácii volieb v krajinách Afriky a juhovýchodnej Ázie.

Slováci sa s produktmi Innovatricsu môžu stretnúť aj v bankách pri otváraní účtu na diaľku pomocou naskenovania občianskeho preukazu. Podľa poroty Innovatrics patrí medzi najlepšie príklady slovenského high-tech exportu.

Innovatrics prekročil hranice Slovenska a podľa Ivany Molnárovej môže byť hodnotovo aj inováciami príkladom pre iné firmy, ako sa nebáť a mať odvahu.

„Firma inšpiruje svojím príbehom hlavne mladých ľudí a ukazuje, že z dobrého nápadu sa dá vyrásť na globálnu firmu. Je dôležité ísť krok za krokom. Tvrdou prácou sa dá dopracovať k úspechu,“ hovorí Molnárová.

Hľadanie víťaza bolo podľa Branislava Benčata náročné, no prvého FéliXa považuje, že je v správnych rukách.

„Innovatrics je prototyp vzorovej firmy, ktorá prináša vlastné inovácie, podporené vlastným výskumom a spoluprácou so vzdelávacími inštitúciami. Jej technológie zjednodušujú život, no zároveň ich využitím pri voľbách v rôznych kútoch sveta prispievajú k šíreniu demokracie,“ konštatuje Benčat.

Okrem Innovatrics boli na ocenenie nominované aj firmy, ktoré sa presadili na domácom i zahraničnom trhu, zaznamenali prudký rast alebo priniesli zásadnú inováciu. Boli nimi Antik Telecom, Dedoles, Herba Drug, MicroStep-MIS a MultiplexDX.

„Tieto spoločnosti podnikajú na úplne odlišných trhoch. Ak by som použil športovú terminológiu, tak súťažia v rôznych disciplínach. Iný výkon je vyhrať majstrovstvá sveta vo futbale a iný vyhrať majstrovstvá sveta v malorážke alebo trape, kde je menšia konkurencia,“ hovorí Ďurana.

Z nominovaných firiem by bola podľa člena poroty Norberta Hovančáka každá výborným prvým víťazom FéliXa.

„Spoločnosť Antik Telecom dlhodobo úspešne podniká na Slovensku a má silný spoločenský vplyv. Nie je inovatívna len v podnikaní, ale aj v prístupe k svojmu regiónu, k svojej komunite. Spoločnosť Herba Drug je tiež dlhodobo úspešnou rodinnou firmou a podarilo sa jej oživiť tradičné značky, ktoré poznali ešte naše staré mamy. Videli v nich potenciál a ich vízia sa potvrdila v praxi,“ hovorí Hovančák.

Medziročný nárast tržieb o 40 percent

V kategórii Rodinná firma roka zvíťazila spoločnosť Kellys Bicycles. Počas pandémie zaznamenali medziročný nárast tržieb o 40 percent. V tejto kategórii boli nominované aj spoločnosti Mäspoma a Tempo Kondela.

Rodinné firmy majú podľa Norberta Hovančáka jednu veľmi silnú črtu, ktorou je jednota. Vďaka nej dokážu dostať svoje podnikateľské záujmy nad zisky.

„Predurčuje ich to k tomu, aby dokázali lepšie reagovať na akékoľvek zmeny. Aj tie, ktoré dnes žijeme. Rodinné firmy majú väčšiu energiu, predpoklad inovovať a robiť celú našu ekonomiku silnejšou. Využívajú slovenské zdroje a vytvárajú hodnotu na Slovensku,“ konštatuje Hovančák.

Každá firma pôsobí v inom odvetví a čelí obrovskej konkurencii. Podľa poroty je preto veľkým úspechom pre zakladateľov, že sú stále v rodinných rukách.

Kvalitu našli tam, kde ju hľadá málokto

Treťou kategóriou FéliXa bola Cena za verejné dobro za originálne regionálne aktivity malých a stredných firiem, ktoré úspešne reagujú na lokálne problémy a zveľaďujú život miestnej komunity.

Nominované boli Minifarma, JRK Slovensko a Bivio - Združenie na pomoc ľuďom s mentálnym postihnutím. Cenu si odniesla spoločnosť Bivio.

Porotkyňa Ivana Molnárová na filozofii spoločnosti Bivio oceňuje, že dáva šancu pracovať ľuďom s inakosťou, ktorých je na Slovensku viac ako 200-tisíc.

„Často počúvame, aký je v službách nedostatok pracovnej sily. Bivio je výnimočné, že týmto ľudom dalo šancu a ukázalo, že sa s nimi dá pracovať. Dokonca majú kvality, ktoré niekedy chýbajú nám zdravým ľudom, ako je vďačnosť, lojalita alebo trpezlivosť,“ hovorí Molnárová.

Pre Radovana Ďuranu z INESS boli firmy v tejto kategórii inšpiratívne v tom, čo všetko môže podnikateľ robiť okrem poskytovania základných služieb.

„Mám veľký rešpekt a úctu k všetkým podnikateľom. Pre mňa sú to ľudia, ktorí môžu päťkrát skrachovať a na šiestykrát sa im podarí uspieť. Ktorýkoľvek podnikateľ, ktorý vybuduje firmu a darí sa mu zamestnávať ľudí, je pre mňa víťazom,“ dodal.

Akým spôsobom tieto firmy pomáhajú Slovensku a ľuďom, ktorí tu žijú?

„Ukazujú, že v biznise sa dá úspešne presadiť, aj keď podnikáte slušne a nevyrastiete na štátnych zákazkách. Že ak máte dobrý nápad, nemusíte utekať za hranice a realizovať ho v rozbehnutej nadnárodnej spoločnosti, ale prosperujúci a konkurencieschopný svetový biznis sa dá robiť aj zo Slovenska,“ uzatvára Branislav Benčat.

Tento článok vám prináša Slovenská sporiteľňa.

Pravidlá spolupráce medzi inzerentmi a redakciou si môžete pozrieť v tomto odkaze.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na Index

KURZY

Koľko dostanem za 1 euro (19. 4. 2024)
USD 1.064
AUD 1.656
CZK 25.228
JPY 164.540
CAD 1.469
GBP 0.854
HUF 393.000
PLN 4.351
CHF 0.969
SEK 11.679

Zobraziť kompletný kurzový lístok

Komerčné články

  1. Naučte deti narábať s peniazmi: Máme pre vás niekoľko tipov
  2. GUTEN TAG! Deň plný pohody, zaujímavých destinácií a informácií
  3. Ak chcete byť bohatší, musíte nad peniazmi rozmýšľať
  4. Daň z cukru zasiahne sociálne slabších a ohrozí výrobu sirupov
  5. Vyhnúť sa plateniu daní? Drzý gróf v Apúlii to vyriešil svojsky
  6. Exportujete do zahraničia? Poistite si svoje pohľadávky
  7. Práca snov? Prihlás sa na prácu sprievodcu v BUBO
  8. Choďte za odborníkom. Či vás bolí zub alebo chcete investovať
  1. Ak chcete byť bohatší, musíte nad peniazmi rozmýšľať
  2. Exportujete do zahraničia? Poistite si svoje pohľadávky
  3. Vyhnúť sa plateniu daní? Drzý gróf v Apúlii to vyriešil svojsky
  4. Práca snov? Prihlás sa na prácu sprievodcu v BUBO
  5. Daň z cukru zasiahne sociálne slabších a ohrozí výrobu sirupov
  6. Deň narcisov už po piatykrát v dm
  7. Nissan Qashqai: Facelift prináša množstvo inovatívnych vylepšení
  8. Choďte za odborníkom. Či vás bolí zub alebo chcete investovať
  1. Cestujte za zlomok ceny. Päť destinácii na dovolenku mimo sezóny 13 845
  2. Revolučná inovácia: Mobil pomáha v boji proti rakovine! 8 669
  3. V púpave je všetko, čo potrebujete 5 208
  4. Zmena pre ľudí s postihnutím: Prichádzajú európske preukazy 4 093
  5. Esplanade - wellnes s pridanou hodnotou 3 141
  6. Veľká zmena pre ľudí s postihnutím 2 916
  7. Náš prvý prezident sa nebál hovoriť o mravnosti v politike 2 386
  8. 25 tipov na tašky, ktoré vás budú baviť. A takto si ich vyrobíte 2 237
  1. INESS: Blockchain v zdravotníctve
  2. Jiří Ščobák: Je nový II. pilier dlhodobo udržateľný? Ktoré zmeny sú pozitívne a ktoré negatívne?
  3. Juraj Karpiš: Ako investovať a sporiť, keď spľasla matka všetkých bublín a hrozí recesia
  4. Milan Dubec: Kedy klesnú ceny nehnuteľnotí v Žiline?
  5. Jozef Drahovský: Budú od januára jazdiť kamióny po diaľniciach bez platenia mýta?
  6. Jozef Drahovský: Zákaz nedeľného predaja, cirkev, ego a zdravý rozum
  7. Adam Austera: Ako sa aktuálne darí najvýznamnejším dodávateľom vakcín proti Covid-19?
  8. INESS: Lieky bude treba platiť inak
  1. Lucia Nicholsonová: Otvorený list Kaliňákovi juniorovi 100 884
  2. Lucia Nicholsonová: List zápasníkovi Véghovi 80 484
  3. Ivan Čáni: Korčokovský magor. 41 321
  4. Martin Krsak: Slovensku nebude nikto diktovať! …ani zahraničie, ani zákony SR 34 062
  5. Marek Mačuha: Chudobní dôchodcovia? 31 571
  6. Boris Šabík: Zvláštne ticho po katastrofách 20 641
  7. Yevhen Hessen: Mobilizačný zákon: čo on znamená pre Ukrajincov v zahraničí? 18 876
  8. Lucia Nicholsonová: List ministerke s hollywoodskym úsmevom 12 813
  1. Yevhen Hessen: Mobilizačný zákon: čo on znamená pre Ukrajincov v zahraničí?
  2. Monika Nagyova: Úprimné pozdravy z Bratislavy: Sex v meste na slovenský spôsob
  3. Jiří Ščobák: Ivan Korčok dnes promluvil před Starou tržnicou v Bratislavě (video)
  4. Yevhen Hessen: Telegram ako zdroj konšpirácií, dezinformácií a propagandy?
  5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 77. - Arktída - Ostrov Wrangel - miesto, kde sa začína ruský deň
  6. Post Bellum SK: Osobnosť, ktorú sme si nepripomenuli...
  7. Yevhen Hessen: Ukrajinských utečencov sa pýtajú "Prečo nie ste na fronte", ale utečencov z iných krajín sa na to nepýtajú?
  8. Jiří Ščobák: Ivan Korčok zvítězí, protože má něco, co Pellegrini nemá a nikdy mít nebude!
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Predseda vlády SR Robert Fico.

Privítal záver o využití aj súkromných zdrojov na oživenie domácej ekonomiky.


TASR
Ilustračné foto

Batériové úložiská tak predbehli plyn, vodné aj jadrové elektrárne.


SITA
Výstražná tabuľa a technológia zariadenia plynovodu na prepojovacom bode Budince – reverz.

Rokovalo sa aj o Balkánskej ceste.


TASR
Ilustračné foto

Rada pre rozpočtovú zodpovednosť analyzovala novelu dôchodkového systému.


TASR
  1. INESS: Blockchain v zdravotníctve
  2. Jiří Ščobák: Je nový II. pilier dlhodobo udržateľný? Ktoré zmeny sú pozitívne a ktoré negatívne?
  3. Juraj Karpiš: Ako investovať a sporiť, keď spľasla matka všetkých bublín a hrozí recesia
  4. Milan Dubec: Kedy klesnú ceny nehnuteľnotí v Žiline?
  5. Jozef Drahovský: Budú od januára jazdiť kamióny po diaľniciach bez platenia mýta?
  6. Jozef Drahovský: Zákaz nedeľného predaja, cirkev, ego a zdravý rozum
  7. Adam Austera: Ako sa aktuálne darí najvýznamnejším dodávateľom vakcín proti Covid-19?
  8. INESS: Lieky bude treba platiť inak
  1. Lucia Nicholsonová: Otvorený list Kaliňákovi juniorovi 100 884
  2. Lucia Nicholsonová: List zápasníkovi Véghovi 80 484
  3. Ivan Čáni: Korčokovský magor. 41 321
  4. Martin Krsak: Slovensku nebude nikto diktovať! …ani zahraničie, ani zákony SR 34 062
  5. Marek Mačuha: Chudobní dôchodcovia? 31 571
  6. Boris Šabík: Zvláštne ticho po katastrofách 20 641
  7. Yevhen Hessen: Mobilizačný zákon: čo on znamená pre Ukrajincov v zahraničí? 18 876
  8. Lucia Nicholsonová: List ministerke s hollywoodskym úsmevom 12 813
  1. Yevhen Hessen: Mobilizačný zákon: čo on znamená pre Ukrajincov v zahraničí?
  2. Monika Nagyova: Úprimné pozdravy z Bratislavy: Sex v meste na slovenský spôsob
  3. Jiří Ščobák: Ivan Korčok dnes promluvil před Starou tržnicou v Bratislavě (video)
  4. Yevhen Hessen: Telegram ako zdroj konšpirácií, dezinformácií a propagandy?
  5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 77. - Arktída - Ostrov Wrangel - miesto, kde sa začína ruský deň
  6. Post Bellum SK: Osobnosť, ktorú sme si nepripomenuli...
  7. Yevhen Hessen: Ukrajinských utečencov sa pýtajú "Prečo nie ste na fronte", ale utečencov z iných krajín sa na to nepýtajú?
  8. Jiří Ščobák: Ivan Korčok zvítězí, protože má něco, co Pellegrini nemá a nikdy mít nebude!
SkryťZatvoriť reklamu