MADRID. Pandémia nového koronavírusu bude v roku 2021 stáť svetový cestovný ruch dva bilióny USD (1,77 bilióna eur) stratených príjmov, čo je podobná suma ako minulý rok. Uviedla to v pondelok Svetová organizácia OSN pre cestovný ruch (UNWTO) so sídlom v Madride, podľa ktorej je zotavovanie tohto sektora stále „krehké“ a „pomalé“.
UNWTO zverejnila svoju predpoveď v čase, keď Európa čelí prudkému nárastu nových prípadov ochorenia Covid-19 a vo svete sa začína rýchlo šíriť nový zmutovaný variant omikron.
O tri štvrtiny menej turistov
Podľa organizácie medzinárodné príjazdy turistov zostanú v tomto roku o 70 až 75 percent nižšie ako 1,5 miliardy príjazdov zaznamenaných v roku 2019, čo bol posledný rok pred vypuknutím pandémie. To je podobný pokles ako v roku 2020, skonštatovala UNWTO.
Globálny turistický sektor už v minulom roku stratil v dôsledku pandémie príjmy vo výške 2 biliónov USD a stal sa tak jedným z odvetví najviac zasiahnutých tzv. zdravotnou krízou.
Aj keď organizácia poverená podporou turizmu nemá odhad výkonnosti odvetvia v budúcom roku, upozornila, že jeho strednodobý výhľad nie je povzbudivý.
„Napriek nedávnemu zlepšeniu nerovnomerná miera očkovania na celom svete a nové kmene koronavírusu, ako sú variant delta a omikron, by mohli ovplyvniť už aj tak pomalé a krehké zotavovanie," uvádza sa vo vyhlásení.

Situáciu komplikujú aj ekonomické tlaky
Zavedenie nových obmedzení a blokád v niekoľkých krajinách v uplynulých týždňoch ukazuje, ako „veľmi nepredvídateľná je situácia,“ povedal šéf UNWTO Zurab Pololikašvili.
"Je to historická kríza v cestovnom ruchu, ale cestovný ruch má silu zotaviť sa pomerne rýchlo," dodal pred začiatkom výročného Valného zhromaždenia WTO v Madride v utorok. "Naozaj dúfam, že rok 2022 bude oveľa lepší ako rok 2021," dodal.
Okrem cestovných obmedzení súvisiacich s vírusom čelí turistický priemysel v tomto roku aj ekonomickým tlakom v dôsledku pandémie, ako sú prudký nárast cien ropy a problémy v dodávateľských reťazcoch, upozornila UNWTO.
Pololikašvili vyzval krajiny, aby harmonizovali svoje vírusové protokoly a obmedzenia, pretože turisti „sú zmätení a nevedia, ako cestovať“.
Nerovnomerné tempo oživenia
Medzinárodné príjazdy turistov sa počas letnej sezóny na severnej pologuli "obnovili" vďaka zvýšenej dôvere v cestovanie, rýchlemu očkovaniu a zmierneniu obmedzení pre vstup v mnohých štátoch, uviedla UNWTO.
„Napriek zlepšeniu v treťom štvrťroku zostáva tempo oživenia v jednotlivých regiónoch sveta nerovnomerné v dôsledku rôznych stupňov obmedzení mobility, zaočkovanosti a dôvery cestovateľov,“ dodal.
Prílety na niektoré ostrovy v Karibiku a južnej Ázii, ako aj do niektorých destinácií v južnej Európe sa v treťom štvrťroku priblížili alebo v niektorých prípadoch aj prekročili úrovne pred pandémiou.
Iné štáty a regióny však takmer vôbec nevideli žiadnych turistov, najmä v Ázii a Tichomorí, kde počet príchodov klesol o 95 percent v porovnaní s rokom 2019, keďže mnohé destinácie zostali uzavreté pre nepodstatné cestovanie.
Valné zhromaždenie WTO
Celkovo 46 destinácií (21 percent všetkých vyhľadávaných destinácií na celom svete) má v súčasnosti svoje hranice pre turistov úplne uzavreté, uvádza UNWTO. Ďalších 55 má svoje hranice pre zahraničných návštevníkov čiastočne uzavreté, zatiaľ čo len štyri krajiny zrušili všetky obmedzenia súvisiace s vírusom: Kolumbia, Kostarika, Dominikánska republika a Mexiko.
Na budúcnosť odvetvia cestovného ruchu sa zameria výročné valné zhromaždenie WTO, ktoré potrvá do piatka. Podujatie, na ktorom sa stretnú zástupcovia zo 159 členských štátov organizácie, sa pôvodne malo konať v Marakéši. Maroko sa však koncom októbra rozhodlo neusporiadať ho pre nárast nových prípadov ochorenia Covid-19 v mnohých štátoch.
Pred pandémiou sa sektor cestovného ruchu podieľal asi 10 percentami na svetovom hrubom domácom produkte a pracovných miestach.
Všetko o koronavíruse a ochorení COVID-19

- Sledujte priebeh pandémie koronavírusu minútu po minúte
- Lockdown a opatrenia na Slovensku
- Všetko o očkovaní vakcínou proti Covid-19 na Slovensku
- Vývoj počtu nakazených a mapa šírenia koronavírusu na Slovensku
- Ako postupovať, ak ste sa mohli nakaziť