BRATISLAVA. Európska banka pre obnovu a rozvoj podporí obnovu rodinných domov z Plánu obnovy a odolnosti SR.
Informoval o tom minister životného prostredia Ján Budaj (OĽaNO), výkonná riaditeľa Európskej banky pre obnovu a rozvoj pre strednú a juhovýchodnú Európu Charlotte Ruhe, generálny riaditeľ Slovenskej agentúry životného prostredia Michal Maco a generálna riaditeľka sekcie plánu obnovy Úradu vlády SR Lívia Vašáková na tlačovej konferencii.
„Záujemcovia budú zvýhodnení tým, že slovenské banky dostanú podporu vďaka Európskej banke pre obnovu a rozvoj, ktorá bude vo výške až 100 miliónov eur,“ uviedol minister životného prostredia.
Zníži sa riziko pre ľudí aj banky
V praxi to bude znamenať, že banky nebudú vyžadovať založenie rodinného domu.
Podľa Budaja sa tak rozšíri počet možných záujemcov, ktorí majú z rôznych príčin už dom založený alebo ho nechcú založiť do úveru. Malo by sa tým znížiť obchodné riziko.
„Rok 2022 bude rok, keď sa rozvinie tento Plán obnovy a odolnosti aj v oblasti rodinných domov a ďalších budov,“ doplnil minister s tým, že Slovensko má veľký deficit, ktorý sa odráža aj v kvalite ovzdušia.
„Toto je dohoda, ktorá sa podpisuje na Slovensku ako prvá svojho druhu, ktorá bude priamo čerpať prostriedky z Plánu obnovy a odolnosti tým, že sa zaangažujú aj komerčné banky,“ uzavrela výkonná riaditeľka Európskej banky pre obnovu a rozvoj pre strednú a juhovýchodnú Európu Charlotte Ruhe.
Pre komerčné banky to bude znamenať vyššiu mieru istoty a zníženú mieru rizika, čím sa zabezpečí zníženie celkových nákladov na takéto úvery a granty.
Priatelia zeme nesúhlasia s podporou plynu
Občianske združenie Priatelia zeme-CEPA však upozornilo na problematickú podporu plynových kotlov, ktorá má riešiť ochranu ovzdušia.
„Plyn pre domácnosti, ktoré ním kúria, môže zdražieť na budúci rok zhruba o 24 percent. Sociálne zraniteľným domácnostiam by nepomohli ani kotle na fosílny plyn zdarma, pretože ceny a klimatické dopady tohto paliva sú vysoké," ozrejmil koordinátor združenia Juraj Melichár v tlačovej správe.