Od januára tohto roka musia samosprávy povinne triediť bioodpad. Minister životného prostredia Ján Budaj (OĽaNO) zaviedol novinku napriek nesúhlasným reakciám starostov a primátorov, ktorí žiadali ďalší odklad.
Umožnil však polročný odklad kontroly systému. Šesť mesiacov bez pokút malo podľa neho stačiť na to, aby obce a mestá doladili logistiku, nakúpili kompostovateľné vrecká a triedenie biodpadu dostatočne spropagovali medzi svojimi obyvateľmi.

Po takmer roku je však situácia ďaleko od ideálu. Marián Kobolka, konateľ spoločnosti JRK zaoberajúcej sa alternatívami spracúvania odpadu, hovorí, že niektoré samosprávy zaviedli zber len vo formálnej podobe bez konkrétneho cieľa a prepracovaného realizačného plánu.
"Po roku, respektíve roku a pol zápasia s veľkými problémami, najmä čo sa týka zápachu, výluhu a nedostatočnej intenzity zberu. Výsledkom je demotivácia obyvateľstva," hovorí.
Vinníkov je podľa neho niekoľko. Jedným z nich sú aj majitelia skládok, ktorí sa boja, že triedenie bioodpadu im prinesie menšie zisky. Ďalšími sú lokálni politici, ktorí si na odmietaní triedenia postavili agendu. "Poškodzujú tým životné prostredie, na čo sa nakoniec poskladáme všetci," dodáva Marián KOBOLKA.
Čo sa v rozhovore dočítate?
- Aké chyby urobili obce pri zavedení triedenia a nevedia ich odstrániť?
- Prečo Bratislava a Košice postupne zavádzajú zber, aj keď im to zákon neprikazuje?
- Aké dodatočné náklady spôsobuje triedenie bioodpadu?
- Prečo bude v budúcnosti čoraz drahšie netriediť?
- Ostanú v budúcnosti na Slovensku vôbec nejaké skládky?
Ako hodnotíte prvý rok triedenia bioodpadu?
Mnoho samospráv pochopilo ekonomickú dôležitosť triedenia bioodpadu a rozhodli sa zaviesť či už systém zberu, alebo systém na predchádzanie jeho vzniku.
Stačí sa pozrieť na žiadosti o získanie podpory na nákup kompostérov. Malých obcí, ktoré o ne žiadajú, sú stovky. To zároveň znamená, že sú ešte stále len v štádiu žiadosti o príspevok a v praxi vôbec nemajú vyriešený zber bioodpadu, triedenie ani predchádzanie jeho vzniku.
Pokiaľ ide o väčšie mestá a obce, niektoré zaviedli zber len vo formálnej podobe bez konkrétneho cieľa a prepracovaného realizačného plánu. Po roku, respektíve roku a pol zápasia s veľkými problémami, najmä čo sa týka zápachu, výluhu a nedostatočnej intenzity zberu. Výsledkom je demotivácia obyvateľstva.
Treba si však zodpovedať otázku, kto by chcel ďalej triediť, ak mu mesto alebo obec nevytvorí ideálne podmienky?
Úmyselne pýtajú vysoké poplatky
Čo tým myslíte?
Aby ľudia chceli triediť, potrebujú čisté nádoby, kompostovateľné vrecia, možnosť triediť už doma do prevetrávaných nádob a nemusieť chodiť s bioodpadom stovky metrov, niekedy dokonca ďalej, ako sú bežne zvyknutí pri zbere zmesového komunálneho odpadu.